Crowdsourcing: Víc hlav, víc ví

Co to je crowdsourcing jsme si vysvětlili v Buzzword a teď se na něj podíváme trošku podrobněji – vysvětlíme si, jak funguje a jak ho můžete začít využívat i vy.

Online crowdsourcing má slibnou budoucnost, protože firmy mohou získávat nápady od lidí prostřednictvím specialních crowdsourcingových portálů, které jsou v zahraničí běžné, nebo oslovit veřejnost na vlastních stránkách, tak jako to udělal třeba Amazon, který je se svým mechanickým turkem průkopníkem tohoto řešení.

Označení mechanický turek je odvozen od stroje na hru šachů v podobě mechanického Turka, který sestrojil v roce 1771 Slovák Wolfgang von Kempelen. Tento stroj byl mystifikace, která se tvářila, že s vámi hraje šachy stroj, ale ve skutečnosti byl v něm schovaný člověk.

Myšlenka mechanického turka je tedy taková, že některé činnosti zvládají lépe lidé, než stroje a to je fakt, ze kterého můžete těžit i vy.

V České republice zatím není mnoho společností, které by se crowdsourcingem zabývaly, ale pár jich přece jen najdete.

Perfect Crowd

Jednou takovou je například společnost Perfect Crowd, která řeší jak kvalitativní, tak kvantitativní crowdsourcing. Jaký je v nich rozdíl?

Kvalitativní crowdsourcing probíhá online formou, kdy je oslovena vybraná databáze respondentů a ti odpovídají na konkrétní otázky. Tento typ crowdsourcingu se většinou používá při vývoji nových produktů, limitovaných edic apod.

Kvantitativní crowdsourcing funguje na principu komunity uživatelů, většinou se jedná o tzv. opinion lídry, kteří vytvářejí obsah na speciálních workshopech.

Na to, jak probíhá crowdsourcingové hledání názvu nové služby se můžete podívat zde.

 

TopDesigner.cz

Průkopníkem českých crowdsourcingových portálů je portál Topdesigner, kde vše funguje tak, že zadavatel vypíše dle svého uvážení konkrétní odstupňované finanční odměny pro tři nejlepší návrhy. Potom má možnost jednotlivé návrhy selektovat, komentovat a nechat je případně upravovat designéry do ideální podoby. Nakonec vybere vítěze.

Future Bakery

Dalším českým crowdsourcingovým projektem je Future Bakery, kde vám pomůžou připravit co nejlepší zadání a popis vašeho problému a pomáhají vám napříč celým procesem i s předáním odměny tvůrci, analýzou, výběrem a zpracováním vítězného nápadu. Pokud byste chtěli, aby vítězný nápad vybrali budoucí spotřebitelé, tak i s tímto vám ve Future Bakery rádi pomůžou. Stránky mají navíc velmi příjemnou vizuální podobu, takže se vám bude pracovat jedna radost.

V zahraničí najdete spoustu stránek, na kterých můžete oslovit širokou veřejnost s vaší nabídkou. Vybrala jsem pro vás pár těch nejpopulárnějších a nejzajímavějších.

InnoCentive

Velmi populární stránka, kde mohou firmy vyhlašovat soutěže o kreativní řešení problémů z nejrůznějších oborů.

Threadless

Skvělý nápad, jak využít crowdsourcing, představuje stránka Threadless, kde její tvůrci přijímají návrhy designů na oblečení, doplňky apod. Nejúspěšnější návrhy jsou odměněny, realizovány a prodávány v e-shopu. O tom, že návrhy pocházející od veřejnosti vypadají opravdu moc hezky, se můžete přesvědčit sami.

Pokračování článku najdete ZDARMA v e-magu Starting Up

Autor: Petra Tabarová

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.