ISO normy pro malé a střední podnikatele?

Jste malá nebo střední firma a hledáte způsoby, jak se zviditelnit před dodavateli, odlišit se od konkurence, získat přístup k veřejným zakázkám a zkrátka získat konkurenční výhodu?

Možná se snažíte zlepšovat firemní procesy zevnitř, jdete cestou vyhledávání nových podnikatelských příležitostí nebo obojí najednou. Žijeme v informační době a všude kolem je spousta tipů, jak efektivně podnikat, jak zlepšovat firemní procesy, starat se o finance, vztahy se zaměstnanci, zákazníky či dodavateli.

Pro fungování každého podnikání je však zásadní zejména kvalita dodaných výrobků či služeb. Pakliže se zákazníkovi kvality nedostane, podruhé již nepřijde. Kvalita však neznamená jen technické zabezpečení výroby těmi nejlepšími stroji či programy, které potřebujete k produkci vašich produktů či služeb. Podnikání je komplexní proces, a pokud jste dobří podnikatelé, pak určitě víte, že fungující procesy řízení vztahů se zákazníky a dodavateli a zejména zaměstnanecké vztahy jsou pro zajištění kvality výrobků stejně zásadní, jako technické vybavení.

Může vám ISO pomoci zajistit kvalitu produktů a služeb?

Systém řízení jakosti dodávaných produktů či služeb zastřešují mezinárodní ISO normy. ISO normy představují manuál k vypracování účinného systému řízení jakosti poskytovaných výrobků či služeb.  

Z norem, které jsou velmi univerzální a mohou tedy přispět k větší kvalitě dodávaných produktů či služeb téměř jakékoliv firmy včetně té vaší, patří například norma ISO 9001. Norma je velmi oblíbená a patří k nejrozšířenějším. Momentálně je ke schválení připravena finální úprava aktualizované verze ISO 9001 z roku 2008. Právě tato norma upravuje nejen technické požadavky výroby, ale nastavuje také procesy řízení vztahů se zaměstnanci, zákazníky, dodavateli a dalšími externími subjekty.

Cesta k získání certifikace, tedy plnění nastavených procesů, je již vaším úkolem, ISO vám ukáže principy, které povedou ke standardizaci kvality výrobků či služeb. Více o normě si můžete přečíst na stránkách specializovaného e-shopu technické normy – Normservis.cz, který se prodejem norem zabývá. Pokud si nejste jisti, jak by vám norma mohla pomoci vylepšit firemní procesy, určitě se na ně můžete obrátit s dotazem.  

Tato norma navíc nemusí být jedinou vhodnou normou, hodící se pro vaše podnikání. Norem je celá řada, krom mezinárodních norem existují pochopitelně i normy české, a pokud se v certifikacích příliš neorientujete, není snadné se zorientovat, která norma je třeba či která není třeba.

Jakmile se jednou rozhodnete jít cestou ISO certifikace, musíte také věnovat pozornost aktualizacím norem. Nevnímejte to však jako komplikaci, aktualizace zpravidla vedou k zefektivňování procesů v normách ukotvených. Dodávání aktualizací a zajišťování náhradních norem vám rovněž může zajistit uvedený e-shop. 

PR článek

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.