Jak nejlépe prověřit obchodního partnera

Děláte vše proto, abyste v podnikání uspěli? Vážíte každý svůj krok? I v případě, že jste odpověděli „ano“, můžete se velmi snadno dostat do problémů, a to tak, že navážete obchodní vztah s nespolehlivým partnerem. Jediným způsobem, jak se vyhnout riziku, je důkladné prověřování všech obchodních partnerů.

Prověřování obchodních partnerů na internetu

V případě, že jste doposud své partnery (dodavatele, odběratele a jiné subjekty, které s vaším podnikem přichází od obchodních vztahů) neprověřovali, berte spíše jako štěstí, že jste narazili na takové, kteří vám nezpůsobili žádné větší problémy.

Riziko spojené s navazováním obchodních vztahů si totiž málokterý podnikatel do důsledků uvědomuje. Nelze se pak divit, že se mnozí z nich dostávají do problémů a musí čelit krizím. Znát poměry svých obchodních partnerů se proto především v počátcích obchodního partnerství stává nutností

Pokud si myslíte, že prověřování obchodních partnerů je spíše práce pro detektiva, mýlíte se – proklepnout si své partnery můžete snadno a rychle na internetu. Na internetu totiž najdete všechny informace, které pro vás mohou být v začátcích obchodního vztahu důležité. Kam při prověřování partnerů nahlédnout?

Databáze

Výchozím bodem při prověřování partnerů by měly být veřejné databáze podnikatelských subjektů. Základní informace o podnikatelských subjektech registrovaných na území ČR vám poskytne ARES a portál www.justice.cz.

ARES

Administrativní registr ekonomických subjektů (ARES) je informační systém, který umožňuje vyhledávání ve veřejných registrech podnikatelských subjektů, které jsou registrované v České republice.

To znamená, že místo prohledávání desítek jednotlivých registrů státní správy, můžete k prověření podnikatelských subjektů použít ARES, který vám vydá souhrn informací, které jsou o daném subjektu ve veřejných registrech dostupné.

ARES se hodí především pro zjišťování informací o podnikajících fyzických osobách (OSVČ).

Popis zdrojů, které ARES umožňuje prohledávat:

 • Obchodní rejstřík (OR), vedený rejstříkovými soudy,
 • Živnostenský rejstřík (RŽP), vedený Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR,
 • Registr ekonomických subjektů (RES), vedený Českým statistickým úřadem,
 • Registr církví a náboženských společností (RCNS), vedený Ministerstvem kultury ČR,
 • Registr zdravotnických zařízení (RZZ), vedený Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR,
 • Seznam občanských sdružení a spolků (OSS), vedený Ministerstvem vnitra ČR,
 • Registr pojišťovacích zprostředkovatelů a likvidátorů pojistných událostí (ISPOZ), vedený Českou národní bankou,
 • Evidence zemědělského podnikatele (EZP), která je vedena Ministerstvem zemědělství ČR,
 • Seznam politických stran a hnutí (PSH), vedený Ministerstvem vnitra ČR,
 • Registr plátců daně z přidané hodnoty (DPH, SkDPH), vedený Českou daňovou správou Registr plátců spotřební daně (SD), vedený Celní správou ČR,
 • Účelový registr organizací systému ARIS (RARIS), vedený Ministerstvem financí ČR,
 • Centrální evidence dotací z rozpočtu (CEDR), která je vedena Ministerstvem financí ČR,
 • Centrální evidence úpadců (CEU), která je vedena Ministerstvem spravedlnosti ČR,
 • Insolvenční rejstřík (IR), který je veden Ministerstvem spravedlnosti ČR,
 • Seznam devizových míst a licencí (SDML), vedený Českou národní bankou,
 • Seznam pojišťoven a zajišťoven (PZ), vedený Českou národní bankou,
 • Seznam odpovědných pojistných matematiků (OPM), vedený Českou národní bankou,
 • Údaje Střediska cenných papírů (SCP) o majoritních majitelích akcií a dalších údajích,
 • Územně identifikační registr adres (UIR-ADR), vedený Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR.

Justice.cz

Pokud potřebujete na internetu prověřit právnickou osobu, hledejte na portálu Ministerstva spravedlnosti www.justice.cz, jehož pomocí vyhledáte informace především z obchodního a insolvenčního rejstříku ČR.

Pokud se například chystáte podepsat jakýkoliv právní dokument, prověřte si, zda opravdu jednáte s osobou, která může za vašeho obchodního partnera činit právní úkony.

U každého nalezeného subjektu je možnost zobrazit:

 • Výpis platných informací

Zobrazí platné informace o vyhledaném subjektu (poslední změny zapsané v rejstříkovém soudu).

 • Úplný výpis

Otevře okno s výpisem všech informací o vyhledaném subjektu (poslední změny zapsané na soudu a zároveň historie již neplatných údajů, např.: staré jméno a sídlo firmy aj.).

 • Sbírka listin

Součástí obchodního rejstříku je sbírka listin obsahující veřejné listiny vztahující se k jednotlivým subjektům (např. zakladatelská listina společnosti, usnesení valné hromady, výroční zprávy, účetní závěrky apod.), kde je možné získat náhledy digitalizovaných stránek veřejných listin subjektu.

Systém sledování vazeb

Systém sledování vazeb je databází, díky níž získáte přehled o finančních, ale i personálních a majetkových poměrech podnikatelských subjektů. SSV například také sleduje historii informačních databází, a je tak díky němu možné zjistit už i reálně neexistující dluhy (např. na zdravotním pojištění apod.).

SSV využívá celkem 35 zdrojových registrů a prostřednictvím jeho výstupů lze zmapovat všechny relevantní ekonomické ukazatele a vazby vybraného podnikatelského subjektu.

SSV je však na rozdíl od veřejných databází typu ARES služba placená.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Pan Voorheas P. Ahoj všichni hledám ziskové podnikání nebo projekt investovat v dobré víře, mám dobrý obchodní kapitál investovat ve spolupráci s vámi v dobré víře. pokud máte obchodní plán nebo projekt, na který se mohu podívat.
napište mi:
Poděkovat

Pan Voorheas P.
7.7.2018 01:52 | Odpovědět
Jiří Kadlec Článek je to dobrý, je ovšem třeba říci, že dnes už takové prověření dělají odborné firmy jako např. www.creditcheck.cz nebo bisnode a tyto firmy umí udělat celkové prověření ze všech zmíněných rejstříků, každý den aktuální a výsledky rovnou integrovat do vašeho účetního softwaru, tak abyste měli přehled rovnou při vydávání fakturu nebo si tam můžete zadat subjekty, které vás zajímají odběratelé, dodavatelé, konkurenci a jakoukoliv změnu u nich (např. změna vlastníky, plátce dph, dluhy..) vám systém automaticky ohlásí nebo vám pošle varovný email.
24.5.2018 21:46 | Odpovědět
FIRMO.CZ V prověřování obchodních partnerů jsme esa :) Na našem webu najdete veškeré dostupné informace, takže ušetříte spoustu času procházením různých rejstříků. Mrkněte na www.firmo.cz
27.10.2016 14:29 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.