Jak se šetří, když se sdílí

Zkuste si představit, jaké by to bylo mít napůl auto, napůl byt, dělit se o výplatu. Abyste to zjistili, nemusíte hledat kontakt na rozvodového právníka. Stačí se stát součástí sdílené ekonomiky. Fenomén vhodný nejen pro osobní, ale i pro start-upové a byznys účely.

Sdílená ekonomika zažívá boom s nejmladší generací, která žije na internetu. Mladí lidé zdaleka netouží vlastnit všechno to, co chtěli vlastnit jejich rodiče, kteří vlastnictvím vyjadřovali svůj společenský status. Mladá generace touží po zkušenostech a zážitcích a vlastnictví může vnímat jako kouli na noze. Od mladé generace se učí i ti starší a hospodářská krize donutila starší ročníky přehodnotit, co všechno je nutné vlastnit.

Ve světě už vznikly stovky projektů založených na sharing economy (od opravdu praktických služeb jako je sdílení aut a pokojů, až po – okrajovější, ale určitě neméně úspěšné – sdílení domácích mazlíčků apod.). Porozhlédneme se spolu po těch, díky kterým ušetříte i ve vaší byznysové praxi.

Auto, jen když ho potřebuji

Typickým příkladem je vlastnictví auta. Zvlášť ve velkých městech, kde dobře funguje veřejná doprava, může být auto na obtíž. Je drahé si ho pořídit, drahý je provoz i opravy a ještě se navztekáte při hledání místa na parkování. Čas od času nás ale okolnosti nutí vyjet za město. A přesně pro tyhle případy vznikly car-sharingové služby. Možná znáte UBER, což je vlastně taxislužba, kterou může provozovat i váš soused. Prostě vlastní auto a je ochotný v něm za peníze vozit jiné lidi.

V Česku svoje auta startuje Autonapůl – to je služba, kam se zaregistrujete a pak si podle potřeby půjčujete auto a platíte jen za jeho reálné využití.  Ve velkých městech navíc vznikají obdobné služby i pro půjčování kol. V Praze to jsou třeba Rekola. Kdo říkal, že start-upista nemůže do práce jezdit na kole?!

Lidi si půjčují peníze od lidí, ne od banky

Sdílení proniklo i do světa financí. Peníze si lidi půjčovali odjakživa, ale v rámci sdílené ekonomiky vznikají platformy, které půjčku domluví, dohlédnou na formality a hlídají splácení. Koncept vznikl v rozvojových zemích, kde se lidé musí spoléhat víc sami na sebe, než na zavedené instituce. V České republice nabízí komfort vynechat banku například služba Zonky. Jednoduše propojí lidi, kteří mají přebytečné peníze a chtějí je investovat, a lidi, co si potřebují půjčit. Odborně se tomuto principu říká peer-to-peer. Je to výhodné pro obě strany: ten, kdo si půjčuje, dostane nižší úrok než v bance, a investoři zase dostanou vyšší úrok než na spořicím účtu. Pro rozjezd start-upu ideální.

O peer-to-peer půjčkách budeme psát podrobněji v prosinci. 

Dáváme všanc klidně i svou vlastní postel

Když potřebujete navštívit obchodního partnera mimo domovinu, nemusíte si pronajímat pokoj v hotelu, ale může přespat přímo u lidí, kteří jsou ve vaší destinaci domorodci – vyřídíte si pracovní záležitosti a ještě návdavkem skrze své ubytovatele poznáte mentalitu a kulturu dané země. Spojení příjemného s užitečným. A navíc je to levnější, než obvyklé ceny ubytování v daném místě. Anebo můžete svůj volný pokoj (když budete třeba na služební cestě anebo si „hrát“ na digitálního nomáda) propůjčit cestovatelům vy.

Přesně takhle funguje služba Airbnb, o které jsme psali už v prosincovém Starting Upu  – host pozná, jak se v dané zemi opravdu žije a ještě svému hostiteli přidá na nájem, místo aby platil za sterilní hotel.

Pokračování článku najdete zdarma v e-magu Starting Up

Napsala: Barbora Mazochová

Témata:
rady a návody  

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.