Kupujete počítač z druhé ruky? Nenaleťte podvodníkům

Počítače a notebooky rychle ztrácejí svou původní hodnotu. Pokud sháníte nový notebook, můžete výrazně ušetřit nákupem zánovního zařízení z druhé ruky. Takový nákup ale nemusí být jednoduchý. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik tipů, jak bez problémů a zbytečného rizika koupit použitý počítač.

Pět tipů, jak nenaletět podvodníkům při koupi použitého počítače

Nakupujte u odborníků

Inzertní a aukční servery jsou plné nejrůznějších nabídek prodeje starších notebooků a počítačů. Kromě poctivých nabídek kvalitních starších počítačů zde však najdete i celou řadu inzerátů, které příliš důvěryhodně nepůsobí. Podle odborníků může určité procento aukčních nabídek pocházet od zlodějů, kteří si prodejem kradené výpočetní techniky přivydělávají. Pokud pak s takto koupeným notebookem cestujete do zahraničí, riskujete jeho zabavení při prohlídce na hranicích.

 

Nejjistější nákup je proto u odborné specializované firmy. „Na rozdíl od inzerátů a aukcí máte u specializované firmy stoprocentní jistotu původu a hlavně kvality kupovaného zboží. Firma totiž notebooky před prodejem pečlivě prohlédne, vyčistí a otestuje jejich funkčnost,“ sdělila Kateřina Raždíková, senior sales manager ve společnosti Gigacomputer. „Kvalitní prodejce také ručí za legálnost softwaru nainstalovaného v kupovaném počítači, což je velmi důležité zvláště pro živnostníky,“ dodala Raždíková.  

Zaměřte se na renomované značky

Zvláště v poslední době s příchodem tabletů a levných chytrých telefonů se objevují na trhu zcela nové značky výpočetní techniky. Aby vám zánovní počítač či notebook ještě dlouho sloužil, preferujte některou z renomovaných světových značek. A to zejména takového výrobce, který vyrábí počítače pro náročné firemní použití.

Nic nezkazíte, vyberete-li si notebook značky HP, Dell, Lenovo, Toshiba či Asus. Naopak pokud najdete výrobce, o kterém jste ještě neslyšeli, počítač raději nekupujte, byť by šlo o velmi výhodnou nabídku. Prodejce by vám měl poskytnout detailní informace o nabízeném modelu. Další podrobnosti pak samozřejmě najdete na internetu. Zaměřte se na modelové řady určené pro firemní a manažerské použití. Tyto počítače mívají kvalitní konstrukci a dlouhou životnost.   

Pozor na podezřele levné nabídky

I při koupi použitého počítače platí, že byste se měli vyvarovat podezřele levných nabídek. Opět číhá nebezpeční hlavně na inzertních a aukčních severech. Můžete tam najít na první pohled výhodné nabídky prodeje velmi levných zařízení. I když počítač na první pohled vypadá dobře, uvnitř může být nějaká skrytá závada. Ta se navíc může projevit až při delším běhu počítače; při zkoušce u prodávajícího ještě nemusí být patrná. Upřednostněte proto nabídky se záruční lhůtou pro prověření zboží. V neposlední řadě si zkontrolujte licenční nálepky, které by měly být nalepeny na spodní straně nebo na boku zařízení. Vyvarujete se tak absence legálního operačního systému a instalovaného software.     

Zjistěte si dostatek informací

Našli jste nabídku použitého počítače, která se vám zdá zajímavá? Než kontaktujete prodejce, najděte si nejdříve o počítači dostatek informací. Může se například jednat o méně povedený kus v jinak kvalitní modelové řadě výrobce nebo o notebook s příliš vysokou spotřebou elektrické energie a krátkou dobou provozu na baterii. V některých případech můžete jako zánovní počítač koupit sice starší model, ale s kvalitnější konstrukcí a vyšší výbavou, než nabídne některý nový, dražší notebook. Dobrým příkladem mohou být oblíbené starší modely značky IBM (později Lenovo).

Program Renew

Pokud kupujete použitý hardware, vyplatí se upřednostnit ta zařízení, která byla odborně renovována. Takový počítač před prodejem prohlédl, vyzkoušel a vyčistil servisní technik. Prakticky si tak koupíte stoprocentně funkční počítač ve velmi dobrém stavu. „Renovované počítače většinou vypadají jako úplně nové. Renovování starších počítačů navíc přímo nabízí i někteří velcí výrobci. Například společnost HP provozuje svůj program HP Renew, díky kterému můžete získat značkový počítač či server tohoto oblíbeného výrobce za velmi příznivou cenu,“ popisuje na závěr výhody renovovaného hardwaru Kateřina Raždíková.

Zdroj: Gigacomputer

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.