Nekvalitní baterie mohou poškodit váš přístroj aneb Proč se nákup levných baterií nevyplatí

Nákup baterie do notebooku, mobilního telefonu či fotoaparátu může nepříjemně zatížit rozpočet. Nabízí se tak možnost koupit neznačkové baterie, které mohou být i o polovinu levnější než originální. Radost z uspořených peněz však může rychle vystřídat zklamání z nízké kvality či dokonce zničeného přístroje. Mezi neoriginálními bateriemi jsou velké rozdíly. Jak si mezi nimi dobře vybrat, vám poradíme v následujícím článku

Nákup neoriginálních baterií je rizikový

Pozor na příliš nízkou cenu

Výrobců takzvaných neoriginálních baterií je poměrně mnoho. Nabízejí baterie od velmi levných a nebezpečných, až po kvalitní, které jsou srovnatelné s originálními.

Před nákupem je proto dobré výrobce ověřit, vodítkem může být i cena. „Kvalitní baterie je vyrobena z kvalitních materiálů, které nejsou levné. Pokud je baterie nabízena za třetinovou cenu oproti originálnímu kusu, je to obvykle z toho důvodu, že se ušetřilo při volbě materiálu a baterie neprošla dostatečným testováním. Tyto baterie tak nemusí splňovat standardy kvality a bezpečnosti,“ upozornil Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ.

U levné baterie hrozí exploze

Před používáním nekvalitních baterií proto varují také výrobci mobilních telefonů, v uplynulých letech došlo z tohoto důvodu již několikrát ke vznícení či explozi telefonu. Média informovala o případu ženy z Nizozemí, které se mobil vzňal při telefonování a způsobil jí popáleniny tváře. K výbuchu telefonu došlo před několika lety také v Česku. Na vině byla vždy nevhodná baterie, nikoli samotný mobilní přístroj.

Při výběru baterie se proto nevyplatí šetřit. Řada lidí nosí mobilní telefon poblíž svého těla, nebo jej odkládá na nočním stolku. Vznícení nebo exploze přístroje pak může mít vážné zdravotní následky.

O tom, že to není zcela nepravděpodobné svědčí i fakt, že s přehříváním a rizikem vznícení měly před lety problém i některé značkové baterie do notebooků Dell a HP. Obě společnosti je však ihned po zjištění závad stáhly z prodeje.

Baterie není kompatibilní se zařízením

Při nákupu baterie je nutné počítat také s tím, že neoriginální baterie mohou být nekompatibilní s notebookem, a to jak po stránce hardwarové, tak softwarové. Některé novější generace notebooků jsou vybaveny softwarem, který je schopný rozpoznat, zda je baterie originálem od výrobce. Po zapojení baterie je uživatel zpravidla upozorněn, že daná baterie nesplňuje standardy bezpečnosti a kvality výrobce notebooku. Tato upozornění se však dají většinou vypnout v nastavení počítače, notebook je pak možné bez problémů nadále užívat a nabíjet.

Horší situace nastává v případě, kdy je baterie zpracována nekvalitně a její rozměry neodpovídají originálnímu vzoru, k čemuž dochází především u levných baterií z čínského dovozu. Baterie pak po nasazení vyčnívá z notebooku, nedrží v něm stabilně, a znemožňuje tak bezproblémové používání přístroje.

Problémy s reklamací

Čím levnější a nekvalitnější baterie, tím větší je riziko, že bude poškozeno vaše elektronické zařízení. Vznícení baterie u notebooků vede minimálně k nevratnému zničení základní desky. V takovém případě přicházíte o možnost reklamace, výrobce je totiž schopen rozpoznat, že poškození bylo způsobeno neoriginální baterií.

 

I v případě, že k poškození nedojde, je nutné uschovat si pro případnou reklamaci také původní originální baterii. Reklamační právo se vztahuje rovněž na samotné neoriginální baterie. Pokud je pořídíte u osvědčeného prodejce, nemusíte se nákupu obávat. Délka záruky je 24 měsíců.

Nízká výdrž a životnost

U velmi levných baterií z čínského dovozu se může deklarovaná výdrž baterie od skutečné znatelně lišit. Zkušenosti uživatelů v odborných diskusních fórech také ukazují, že levnější baterie mají kratší životnost a po určité době je nutné je opět nahradit.

Pokud si tedy chcete pořídit neoriginální baterii, která je oproti původní o něco levnější, zvolte kvalitního výrobce.

Zdroj: Společnost NTB CZ

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.