Jak postupovat, když nezaplatíte sociální pojištění

Každý člověk v České republice má povinnost platit sociální pojištění. Za studenta či důchodce jej platí stát, za řádového zaměstnance jeho zaměstnavatel. Jako podnikatelé si placení sociálního pojištění musíte pohlídat sami. Za jeho neuhrazení můžete přijít rychle do potíží.

Co dělat při neschopnosti platit sociální pojištění

Platit sociální pojištění je povinné, proto se nevyplácí tuto povinnost opomíjet nebo dokonce ignorovat.

K výsledné částce dluhu, který si tím přivodíte, se vám totiž připočítá penále a pokud budete dluh na sociálním pojištění nadále přehlížet, může dojít až na soudní řízení. V tom případě by dlužník původní nesplacenou částku přeplatil hned několikrát.

Informujte o problémech úřady co nejdříve

Podnikání nese svá rizika a může se stát, že najednou budete bez příjmu. Stát sice v případě osobní neschopnosti platit sociální pojištění podnikateli nic nepromine, není ale třeba hned zpanikařit – obraťte se na pobočku úřadu sociálního zabezpečení, ušetří vás to starostí a ulehčí situaci.

OSSZ se totiž v případě, že vidí snahu dlužníka svou situaci řešit, chová shovívavě a má své postupy, jak takovou svízelnou situaci řešit. Pokud máte potíže s placením sociálního pojištění, hlavně návštěvu správy sociálního zabezpečení neodkládejte, čím rychleji instituci navštívíte, tím lépe pro vás.

Dluh na pojistném se zvyšuje o penále

Pokud se podnikatel nalezne v situaci, kdy nemůže zaplatit povinné poplatky, začne mu narůstat dluh vůči státu a penalizace. Penále činí 0, 05 % dlužné částky za každý kalendářní den, kdy dluh na pojistném trvá. Penále se poprvé platí za kalendářní den, který bezprostředně následuje po dni splatnosti pojistného. Počáteční dluh tedy může velmi rychle narůstat. Stane se tak ale pouze v případě, kdy občan úřad nenavštíví a neoznámí svou situaci.

 

Splátkový kalendář sociálního pojištění

Pokud se rozhodnete na úřad jít, jsou vám k dispozici řešení, jak se z nepříjemné situace dostat. Na základě vaší písemné žádosti vám může být vypočítán splátkový kalendář, který zajistí, že budete schopni dluh splatit a penále se vám při vydání splátkového kalendáře okamžitě sníží na 0, 025 % dlužné částky za den.

Pokud budete splátkový kalendář dodržovat a pokračovat ve snaze řešit svou situaci cestou navrženou úřadem, může vám být penále zcela prominuto opět na základě písemné žádosti a s předpokladem zaplacení dluhu na pojistném.

Jiná situace by ale nastala, pokud by dlužník opět porušil ustanovení splátkového kalendáře tím, že by částku zaplatil se zpožděním, nezaplatil ji vůbec nebo by zaplatil nižší částku, než která mu byla vyměřena. Tehdy může být splátkový kalendář zrušen a k dluhu se mu připočítá opět původní sazba penále, čili 0, 05 % za den.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Lenďula Dobrý den, prosím Vás a mohu zaplatit vždy na konci roku celkovou částku na SP abych nemusela platit zálohy?
28.12.2017 09:08 | Odpovědět
Lenkaa Dobrý den, chci se zeptat, když mám nedoplatek na sociálním nebo zdravotním pojištění, je to vidět v registrech? Jde mi o to, když bych chtěla kontokorent jen jako rezervu toho, abych se nedostala do mínusu při jednotlivých úhradách, tak zda mám nárok. Děkuji.
19.9.2017 16:13 | Odpovědět
Mr James mustafa úvěr s snadné a jednoduché úrokové míry, dostat své půjčky splatit dluh nyní
prostřednictvím e-mailu:
19.3.2017 01:02 | Odpovědět
Martin 33 No jo jak krasne to, ze stat Vam za to ze podnikate da tak krasne penale, snad vetsi jak v bance :) Tak ci tak castku vymuze. Jak kdyby nemohl vymoci pouze dluznou castku bez penale. Diky state za podporu podnikatelu.
17.2.2017 13:40 | Odpovědět
MarieM Dobrý den,ráda bych se zeptala co vyplývá pro podnikatele,kte rý podniká už min.10 let a není přihlášen k platbě sociálního pojištění?
Platí zálohy na zdravotním pojištění,řádně podává danové přiznání,ale sociální pojištění nehradí a není k němu ani přihlášen....ob chází tím zákon,a co mu za to hrozí,jak to někdo zjistí?
Vím že nemá šanci na důchod a v případě nemoci nemá ani nárok na nemocenskou,ale jaký postih můlže nastat dále....?
Pžedem děkuji za odpověd.
28.12.2015 20:02 | Odpovědět
Jaromír4 Dobrý den.Když nejsem evidován na UP,a nikde nepracuji,musím platit soc pojištění?
24.5.2015 12:59 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, sociální a zdravotní pojištění musí platit každý. Pokud jste evidovaný na ÚP, platí za Vás pojištění stát. Tzn. pokud jste nezaměstnaný, nejste student nebo důchodce, nejste ani v evidenci ÚP, pak byste si měl sociální i zdravotní pojištění platit sám.
25.5.2015 11:48 | Odpovědět
Dita Nemáte pravdu. Pokud člověk nepracuje, nepodniká ani není evidován na ÚP, je povinen platit pouze zdravotní pojištění. Zdravotní pojištění je povinné pro všechny bez rozdílu, sociální nikoliv, vztahuje se pouze k příjmu!
2.6.2015 10:16 | Odpovědět
Michal hobit Dobrý den, jak toto víte? jestli je pravda to co píšete, tak pro mne to je moc důležitá informace za kterou jsem nezkutečně rád,hledal jsem tu jen co se mi může stát když jsem nějakou dobu neplatil SP ale nebyl jsem nikde zaměstnán ani veden na ÚP a ani nepodnikal,ale bylo mi divné že po mě nikdo nic nechce, tak dělám "mrtvého brouka" ale bojím se toho, předem děkuji za odpověď!!!
12.8.2015 21:27 | Odpovědět
Honza654 Paní Dita má pravdu, pokud nejste OSVČ(podnikatel ), ani nejste zaměstnaný, máte 2 možnosti - 1. úřad práce - dokud jste zde evidovaní, platí za vás zdravotní pojištění stát 2. OBZP(osoba bez zdanitelných příjmů) - nic neděláte a nejste na ÚP = musíte si platit zdravotní pojištění sám - je to něco kolem 1300kč/měsíc. Ale POZOR! - pokud máte příjem z podnikání (nebo zaměstnání) - musíte platit i sociální pojištění! Píše se to v zákonech...
19.2.2016 13:36 | Odpovědět
Kuba 1025 Neni to pravda, pokud jste spolecnikem ci jen pronajimate nemovitosti a zisk neprekroci 600 tis. ročně, nemate povinnost platit SP.
9.2.2017 13:01 | Odpovědět
nikill děkuji za Vaši odpověď .-)
27.3.2019 12:20 | Odpovědět
lektorka12 Mám dotaz, jak to je u lidí, kteří mají naše občanství, ale dlouho tu nežijí a nepracují.
18.4.2015 17:56 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, s dotazem se obraťte přímo na OSSZ, kde Vám jistě rádi odpoví.
20.4.2015 11:26 | Odpovědět
djentleman Dobrý den. Od konce srpna již nejsem studentem a na úřadu práce jsem zatím bohužel nebyl, takže soc. a zdrav. pojištění mám nezaplacené. Dluh si mám jít vyřídit na ÚP? Čekají mě nějaké sankce? Díky za odpověď!
6.1.2015 03:02 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, pokud nejste v evidenci ÚP, tak tak Vám s tímto problémem nepomohou. Zajděte si rovnou na Vaši OSSZ.
6.1.2015 08:05 | Odpovědět
Sandra Dobry den dnes mi prisel dopis ze na zdravotnim dluzim 1000 korun a dostala jsem strach abych nedluzila i na socialnim...da se to nejak zjistit? Jestli tam mam vse v poradku. Dekuji za odpovef
2.12.2014 13:25 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, tohle Vám mohou říct pouze na Vaší Okresní správě sociálního zabezpečení.
2.12.2014 15:34 | Odpovědět
Honza654 Jak na úřadě OSSZ(okresní správa sociálního zabezpečení) - sociální pojištění, tak ve vaší zdravotní pojišťovně - zdravotní pojišťovně, můžete zažádat o vyúčtování - tam zjistíte jak aktuální dlužnou částku tak případné penále.
19.2.2016 13:39 | Odpovědět
Jitka 11 Dobrý den, jsem již rok na úřadu práce,musím si také platit socialní pojištění?
15.10.2014 09:46 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, pokud jste v evidenci úřadu práce, sociální pojištění za Vás platí stát, tzn. Vy sama nic platit nemusíte.
16.10.2014 08:48 | Odpovědět
milan111 ÚP platí pojištění pouze po dobu vyplácení podpory v nezaměstnanosti .po ukončení výplaty,již nic neplatí.nebudet e dlužník,ale nemáte započtené roky na důchod.(do věku 55 let max.1 rok/nad 55 let max.3 roky)
3.11.2014 22:28 | Odpovědět
Petra 20 Chtěla jsem se zeptat můj partner je spoluvlastníkem jedné firmy která neplatí sociální. Nabíhají mu na sociálce nějaké hluhy nebo je to problém firmy vlastní asi 20%.
27.8.2014 14:02 | Odpovědět
Honza654 Dluh nabíhá zaměstnavateli, což je firma/společnos t, ne konkrétní člověk. Firma obvykle ručí základním kapitálem a majetkem firmy. Majetek vlastníků zde nehraje roli, pokud byl nabyt legálně.
19.2.2016 13:43 | Odpovědět
Mr James mustafa úvěr s snadné a jednoduché úrokové míry, dostat své půjčky splatit dluh nyní

firma Mail: adamsjonesloanfirm@gmail.

S pozdravem.
Mr.James
19.3.2017 00:59 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.