Kvalitní příprava na podnikání – polovina úspěchu

Staré české přísloví praví “Těžko na cvičišti, lehko na bojišti“ a v případě přípravy na podnikání to platí minimálně dvojnásob. Na podnikání je třeba se odpovědně připravit, neboť řada podnikatelů komentuje podnikání jako každodenní boj o přežití.

Máte dostatečné vybavení, zařízení a místo, kde budete podnikat?

Třetí oblastí pak jsou  technické a technologické podmínky, ve kterých budete podnikání realizovat včetně ekonomické kalkulace a kapitálové potřeby. Nejedná se jen  o stroje a zařízení, které máme, ale i o možnosti technické výpomoci od „spolupracující“ konkurence nebo možnosti zapůjčení. Budete určitě chtít své sliby dané zákazníkovi dodržet a zakázku splnit. Samostatnou otázkou je pak místo podnikání, je zkolaudováno pro účely podnikání?  Jsou splněny všechny bezpečnostní a provozní předpisy?

Podnikání je o zisku. Stanovení ceny vašich výrobků nebo služeb je zároveň otázkou jejich konkurenceschopnosti. Víte jak cenu stanovit nebo sjednat? Nejedná se jen o ekonomickou kalkulaci výhodnosti pro vás, ale především ochoty trhu respektive zákazníka zaplatit. Když budete mít to štěstí, že se tyto předpoklady potkají a zrealizujete zakázku včetně úhrady od zákazníka, bude třeba vydělané peníze správně využít. Stroje a vybavení se opotřebovává, firma se bude rozvíjet, občas je třeba něco neplánovaně opravit - máte dostatek kapitálu? V neposlední řadě počítejte s potřebou finančních prostředků na začátku, budete potřebovat provozní kapitál. Vypracujte si podnikatelskou rozvahu, kde respektujte i faktor času, tj. potřebu výdajů na realizaci zakázky (vstupy) a termín obdržení peněz po předání zákazníkovi. Vytvořte si finanční rezervu, čerpat ji nemusíte.

Zákazník jako nejdůležitější prvek podnikání

Jistě jste zaregistrovali, že ve všech třech popsaných oblastech se prolíná jeden fenomén a to je zákazník. Příprava na podnikání je v první řadě přípravou na zákazníka.

Závěrem o přípravě na podnikání

Článek postihuje pouze základní oblasti přípravy na podnikání a je třeba si uvědomit, že je otázkou míra detailu, který chcete brát v úvahu a případné alternativy, které mohou nastat. Obecně lze říci, že je třeba se především připravit na nejrůznější a neočekávané problémy ještě předtím, než skutečně nastanou. Ne každý problém je hned tím největším, který nesnese odkladu. Berte v úvahu, zda bezprostřední řešení problému, který rozhodně snese odklad, nezpůsobí daleko větší komplikaci v jiné souvislosti. Stanovte si priority a snažte se jich držet. Přípravou na podnikání je především příprava na zvládání nastalých situací s rozmyslem a chladnou hlavou.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.