Marketingový mix a segmentace trhu jako základní kámen úspěšného podnikání

Chcete-li získat se svým produktem na trhu určitý podíl a být tak úspěšní v podnikání, je nutné si ve vztahu k vymezenému segmentu trhu (vaší cílové skupině zákazníků) zodpovědět otázky týkající se marketingového mixu. My vám pomůžeme s jejich formulací, odpověď je jen na vás.

 

Kde nakupují?

  • Ve specializovaných prodejnách, supermarketech nebo na trzích

Proč nakupují?

  • Pohnutky, které vedou zákazníka ke koupi daného výrobku nebo služby. Je produkt nutný pro jeho zaměstnání? Jde o zálibu, koníček, hobby? Jde o utracení přebytečných peněz?

 

Ilustrativní příklad marketingového mixu

Případová studie s pracovním názvem „Zubní pasta“

Výrobci odhalili, že zákazníci kupují zubní pasty z různých důvodů. Zjistili tak, že existují ve skutečnosti čtyři různé skupiny lidí, které přistupují k trhu se zubními pastami s docela odlišnými motivy (očekávají zcela odlišné benefity).

Marketingový mix

Pravděpodobně budete souhlasit s faktem, že prodávat v zubní pastu, která svými vlastnostmi uspokojí všechny typy zákazníků naráz, je téměř nemožné. Výrobce zubních past, pokud chce oslovit celý trh (celé spektrum lidí používající zubní pastu), musí na základě požadavků zákazníků na zubní pastu (respektive výhod, jejichž dosažení od zubní pasty zákazníci očekávají) vyrobit několik druhů zubních past. V případě, že je schopen vyrobit pouze jeden druh zubní pasty, která přináší zákazníkům jeden druh výhody (benefitu – v obrázku například péče o zdraví), musí najít a oslovit jen ty zákazníky, pro které je zvolený benefit hlavním nákupním motivem (tj. ty zákazníky, co od pasty očekávají hlavně vidinu zdravých zubů). Tomuto procesu se odborně říká segmentace trhu.

Stejně tak musí podnikatel v předstihu rozhodnout, pro kterou skupinu zákazníků bude své výrobky vyrábět a jejich podobu i propagaci musí podřídit požadavkům této cílové skupiny (pokud se rozhodne oslovit svými výrobky více cílových skupin, musí zvolit také více různých typů či kategorií výrobků).

V následujícím diagramu můžete vidět, jaké mohou být charakteristiky zubních past pro jednotlivé segmenty zákazníků z hlediska marketingového mixu:

 

Marketingový mix - příklad

Pokud jste schopni obdobné tabulky připravit i pro vaše výrobky a služby, jste na velmi dobré cestě k výraznému úspěchu v podnikání.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
Daniel Nytra Dobrý den,
děkuji za článek. Bohužel se stále jedná o obecné věci a ilustrativní příklad se zubní pastou tomu moc nepomáhá :( Problém je ve velikosti firmy:

Velká a střední firma (uvědomělá) to má jistým způsobem vyřešené... např. kurzy vlastních lidí nebo objednání marketingového specialisty (zde doporučuji opravdu novou tvář, protože stávající bude "tlačit" svůj reklamní kanál).

Malé firmy ale mají problém: Dělají produkt, logistiku, účetnictví a ještě se musí naučit marketing :( Co ale s tím dělat? Marketingový mix totiž může dost výrazně ovlivnit finanční toky do jednotlivých reklamních kanálů :(

...navíc se tento marketingový mix MUSÍ aktualizovat, protože jde o něco jako finanční forecast (na základě zkušeností se tvoří úplně nová věc). Marketing jako takový je cesta a slepé uličky jsou na ní vždy! Podle těchto "chyb" se mění i marketingový mix... toto ale udržet u malých firmách je nereálné.
11.1.2016 12:11 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.