Druhá vlna EET vyvolává obavy u eshopů

Druhá vlna elektronické evidence tržeb se na nás valí rychlostí tsunami. Kdy že se na všechny maloobchody a velkoobchody přivalí? 1. března 2017 je ono obávané datum, z kterého mají strach právě eshopisté. A to z důvodu, že jejich řešení nemusí být zcela připraveno na EET nebo neví, jak vše vlastně funguje. Ověřte si včas, zda je váš poskytovatel eshopu připraven a případně hbitě zvolte alternativu. Teď se ale zbavte strachu a pojďme si společně projít, co vlastně EET znamená a jak celý proces funguje.

Co je to EET a jak funguje?

Jde o elektrické evidování každé hotovostní platby z prodeje zboží či služeb. Prodej je základem výměny informací mezi podnikatelem a Finanční správou České republiky. A jak systém evidence tržeb funguje, si názorně popíšeme na obrázku.

EET

  1. Zákazník nakoupí na vašem eshopu. Pro zaplacení zboží zvolí online platbu kartou. A provádí platbu. Z vašeho eshopu v tuto chvíli musí odejít datová zpráva o transakci Finanční správě, ve formátu XML.
  2. Z Finanční správy obratem přichází potvrzení o přijetí datové zprávy zpět k vám do eshopu. Součástí potvrzení je FIK, což je unikátní kód, který musí být součástí účtenky.
  3. A vystavujete účtenku právě s unikátním FIK kódem.
  4. Nyní účtenku stačí elektronicky odeslat klientovi. V tuto chvíli máte splněné povinnosti ohledně elektronické evidence tržeb.
  5. Každý má právo na ověření. Vy jako podnikatel si můžete přes aplikaci Finanční správy ověřit tržby evidované vaším jménem. Stejně tak si může zákazník u Finanční správy ověřit svoji účtenku.

I tak vám to přijde složité? Správný poskytovatel eshopového řešení by měl být připraven. To znamená, že ve vaší platformě by již touto dobou měla být EET implementována a měli byste si zkoušet evidenci v testovacím režimu. Veškeré výše popsané kroky se pak odehrávají zcela automaticky. Vy se o nic víc nemusíte starat. Jen standardně expedujete zboží, jak jste zvyklí.

Nezruinuje mě EET?

Proč by mělo? Nejde o nic víc, než o evidenci tržeb. Jako eshopista si navíc nemusíte kupovat žádnou pokladnu ani tiskárnu. Celý proces se odehrává uvnitř vašeho eshopu. Standardně automatizovaně, pokud má vaše řešení elektronickou evidenci tržeb implementovanou.

Jak obejít EET?

Vyhnout se EET samozřejmě lze. Zboží můžete zasílat pouze na dobírku či bezhotovostním převodem? Tyto metody platby jsou od EET osvobozené. Ale vážně to tak chcete? Přemýšleli jste, zda to tak chtějí vaši zákazníci? Rozhodně ne. Online platby jsou stále oblíbenější platební metodou, která je ve fázi vzrůstu. Zapomeňte na hrůzostrašné výkřiky, které na vás bafají všude na internetu. Krach podnikatelů v Čechách se s příchodem druhé vlny EET konat nebude. Stačí prozkoumat, jaký poskytovatel má automatizované řešení a jste v suchu. Navíc s nohama nahoře.

Pomohl vám článek lépe pochopit, jak EET funguje? Jistě pomůže i vašim přátelům. Podělte se o něj s nimi.

 

o autorovi Tereza Kuliševová s
Tereza Kuliševová

E-shop specialista a copywriter ve  Webmium.cz. Ve Webmiu mám na starost eshopy. Od tvorby marketingové strategie přes proces výroby až po péči o klienta. Navíc se věnuji copywritingu a píšu pro vás blog, kde se dozvíte spoustu cenných informací ze světa e-commerce.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.