EET pro malé živnostníky. Jak se připravit?

Jste malý živnostník a nevíte, zda se vás EET týká a jaké tržby evidovat? Ať už jste malý či větší živnostník, poradíme vám, jak se perfektně na elektronickou evidenci tržeb připravit. Pěkně krok za krokem.

Jaké tržby evidovat?

Nebojte se. Povinnost elektronicky evidovat neplatí pro veškeré tržby eshopu. Co rozhoduje, je způsob platby, nikoliv výše. Evidence se týká tržeb, které pochází z podnikatelské činnosti a zároveň byly uhrazeny v hotovosti nebo platební kartou. Tržby přijaté od zákazníka bankovním převodem, evidovat nemusíte.

Pozor! Může se stát, že si zákazník platbu rozmyslí. A co teď? Stornovat. Pak ale nezapomeňte evidovat i storno platby. Tentokrát však se záporným znaménkem. Váš eshop by vám to měl skrz elektronickou evidenci umožnit.

Jak se připravit na EET?

Vyhodnotili jste, že vám vzniká povinnost elektronicky evidovat alespoň část tržeb? Pak musíte podat žádost o autentizační údaje na stránkách Daňovém portálu.

1. V první řadě zažádejte o autentizační údaje, které vám následně budou sloužit pro přihlášení ke službám EET. Přihlašovací údaje se skládají z uživatelského jména a hesla. Tyto údaje vám umožní spravovat certifikáty a informace pro evidenci tržeb. Jak požádat o autentizační údaje?

  • Elektronicky. Stačí vyplnit elektronický formulář, který podepíšete svými přihlašovacími údaji do datové schránky. Autentizační údaje obdržíte do 3 dnů, do své datové schránky. Neotálejte s touto formou žádosti. Pokud to valná většina podnikatelů nechá na poslední chvíli, může se doba prodloužit.
  • Osobně. Zastavte se na libovolném finančním úřadu a sepište protokol. Autentizační údaje tímto způsobem obdržíte ihned po sepsání. Pokud to necháte na poslední chvíli, doporučujeme tuto volbu. Je jistější.

2. Než zahájíte elektronickou evidenci tržeb, musíte ještě zaevidovat všechny své provozovny. Pokud jste eshopista, je pro vás důležitá informace, že váš eshop je podle zákonu o EET, považován také za samostatnou provozovnu. Jestli máte eshop i kamennou prodejnu, budete tedy evidovat prodejny dvě. Jednu virtuální a jednu stálou.

ProvozovnyPřehled provozoven

3. A je skoro hotovo. Už stačí jen vygenerovat certifikát. Po obdržení autentizačních údajů se přihlaste do webové aplikace EET a zažádejte o vydání certifikátu, který poslouží k ověřování datových zpráv. Certifikát má omezenou platnost. Vydává se na 3 roky. Certifikát je za obvyklých podmínek po žádosti vydán okamžitě. Pro následný import do eshopu si ho z daňového portálu vyexportujte do svého počítače klikem na tlačítko „vytvořit exportní soubor“.

Certifikat

Seznam vašich certifikátů a jejich export

Mám ještě další povinnosti?

Pokud jste eshopista, pak ano. A to umístit na své stránky eshopu text v tomto předepsaném znění:

„Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“

Dle těchto kroků se připravte na 1. 3. 2017 a příchod EET, co nejdříve. Při zařizování na poslední chvíli může dojít k návalu a následné prodlevě při obdržení autentizačních údajů.

Pomohl vám článek připravit se snadněji na EET? Pak jistě pomůže i vašim přátelům. Sdílejte ho s nimi.

 

o autorovi Tereza Kuliševová s
Tereza Kuliševová

E-shop specialista a copywriter ve Webmium.cz. Ve Webmiu mám na starost eshopy. Od tvorby marketingové strategie přes proces výroby až po péči o klienta. Navíc se věnuji copywritingu a píšu pro vás blog, kde se dozvíte spoustu cenných informací ze světa e-commerce.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
xaVY Taky se mě v příštívlně začne týkat elektronická evidence tržeb a musím říct, že z toho moc nadšený nejsem. Znamená to totiž pro mě další peněžní výdaje a hlavně u té byrokracie budu ztrácet spoustu času. Na https://ideaclub.cz/media/jak-se-vyhnout-eet jsem se sice díval, jak se dá EET vyhnout ale moc možností není. Snad jedině, že bych s podnikáním už nadobro skončil.
27.2.2020 22:11 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.