Jak EET ovlivní spropitné?

Jak to bude se spropitným po zavedení elektronické evidence tržeb v restauračních zařízeních? Čtěte.

EET a spropitné

Spropitné je považováno za nepovinnou platbu vyjadřující zákazníkovu spokojenost s poskytnutými službami. Žádný zákon ji neupravuje, takže při určování, komu tzv. tuzér náleží, by se mělo vycházet z vůle zákazníka. To se však v praxi neděje, a proto je na provozovateli, jak spropitné mezi personál rozdělí. V souvislosti s EET bude důležité, komu spropitné ve výsledku připadne. Jak podnikatel, tak obsluha má povinnost tuto část příjmu danit.

V případě, že se podnikatel rozhodne ponechat spropitné personálu, je to z pohledu zákona o daních z příjmu příjem ze závislé činnosti. Jako takový nepodléhá e-tržbám, ale dani z příjmu fyzických osob. Příjem z „dýšek“ je v takovém případě povinen zdanit zaměstnavatel jako součást mzdy.

Jestliže spropitné patří výhradně provozovateli podniku, jde o příjem ze samostatné činnosti, a proto podléhá e-tržbám. Obsluha platbu musí zadat do pokladny, tím ji elektronicky zaevidovat a vydat návštěvníkovi účtenku.

 

V souvislosti s e-tržbami také záleží na technickém řešení jednotlivých softwarů pokladních systémů. „Při výběru vhodného pokladního systému doporučujeme vybírat takový, který bude co nejvíce zohledňovat finanční toky v daném podniku. Pro malé provozovny se proto hodí jednoduchý systém, který dokáže ovládat každý, a který vyhoví třeba právě i takovému banálnímu požadavku, jakým je spropitné,“ uzavírá Michal Wantulok.

Jak bude vypadat účtenka EET se spropitným?

EET uctenka spropitne

Zdroj: Dotykačka

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.