Jak vybrat účetní program, aby seděl vašim potřebám 2

Doporučte mi účetní program, který je jednoduchý a snadno se ovládá". Tuto prosbu slýchám od zákazníků často. Co jim odpovídám? V tomto článku najdete netradiční pohled na výběr účetnictví od partnera klubu Můj iPodnikatel prodejce účetních programů BlahaSoft.

 
 

Díl 2: Výběr účetního programu, který bude odpovídat vašim požadavkům

 

Kritéria výběru účetního programu

1Klasické požadavky

"Chci jednoduchý program"

"Tak si ho musíte najít sám", říkám přeneseně zákazníkovi. Jednoduchost a snadné ovládání je subjektivní názor, stejně jako odpověď na otázku, která barva je nejhezčí nebo který fotbalový klub je nejlepší. Co se líbí mně, nemusí se líbit vám.

Odpověď na "jednoduchý program" tedy musí každý zákazník najít sám – při zkoušení demoverzí. Je to tvrdé, ale nejde to jinak. Boty v obchodě si také musíte vyzkoušet sami, nemůžete dát na doporučení prodavačky, že vám určitě budou. Nevyzkoušíte-li si program sami, nikdo to za vás neudělá...

A pak už nastupují (snad) pouze objektivní kritéria výběru :-)

"Jsem účetní, hledám klasiku"

Pro klasické účetní nabízím klasické a zavedené účetní programy. Nechcete zkoušet nic nového, nechcete experimentovat a chcete ověřený účetní program, který má každý druhý? Zvolte účetnictví Pohoda, Money S3, Účto Tichý, EKONOM apod. Tyto programy mají desítky tisíc uživatelů, jsou léty prověřené, účetní na ně dostávají zajímavé slevy. A FlexiBee? FlexiBee není klasika. FlexiBee sice vychází historicky z programu Winstrom, ale funkčně a vzhledově je to něco úplně jiného. Pokud jste konzervativní, nevolte FlexiBee, protože to není konzervativní program.

 

2"Neklasické" požadavky

Pokud máte ovšem nějaký "neklasický" požadavek, začíná to u zavedených programů trochu skřípat. Uvedeme si několik příkladů.

"Potřebuji přístup z libovolného místa v republice"

Pokud potřebujete mít systém na více počítačích a máte je propojené do sítě, je to jednoduché, síťové verze má každý slušný výrobce.

Ale co když potřebujete pracovat z domova, z práce, na chatě, chcete připojit externí účetní nebo vašeho klienta, firemní pobočky, a nemáte prostředky na budování síťové nebo terminálové infrastruktury?

Běžné účetní programy to řeší dvěma způsoby:

  • Hosting

Účetní program lze umístit na veřejný server na internetu a přistupovat k němu online odkudkoli, platíte měsíční poplatky za hosting. Toto umí Pohoda online, Money S3 online a mnohé další klasické programy. Jenže hosting je poskytován externím subjektem, výrobce účetnictví dodá pouze licenci softwaru, a navíc ceny za tyto hostingy nejsou úplně lidové, pohybují se od cca 400 Kč výše. Ale je to dobré a funkční řešení.

  • Offline výměna dat

Pohodu i Money S3 lze doplnit o moduly pro offline sehrávání dat. Sehrávání dat probíhá v předem stanovených intervalech, data se většinou přenášejí emailem.

Nevýhodou je jednak offline přístup, tedy že data nevidíte ihned, a jednak nutnost sehrávání dat – může docházet ke kolizím, k přepisu dat atd. Není to prostě to pravé ořechové.

FlexiBee je na možnost vzdálené práce dokonale připraveno. Systém můžete hostovat přímo u výrobce (za výrazně nižší ceny než ostatní hostingy), máte tedy vše "pod jednou střechou" a nemusíte řešit zvlášť hosting, zvlášť licence atd.

"Potřebuji přístup z mobilu nebo z internetového prohlížeče"

Jako by vám nestačil normální počítač :-)

U klasických účetnictví opět problém. K Pohodě ani Money z mobilu nebo z webu nepřistoupíte (výjimkou je idoklad.cz, ale to je jiná kapitola), musíte mít prostě klasické PC nebo notebook.

U FlexiBee bez problémů. Přístup z mobilu (Android, iPhone, iPad, ...), přes web, z kteréhokoli internetového koutu republiky. Mobilní a webový přístup sice zatím nenabízí všechny funkce, které má desktopová aplikace, ale už se blíží :-)

"Potřebuji přístup z Apple nebo z Linuxu"

Vy si teda navymejšlíte!

U Pohody i u Money můžete pracovat pouze na Windows. Žádný další operační systém není podporován.

FlexiBee funguje na Windows, Max OS X, Ubuntu, Debian, OpenSUSE, Fedora, Mandriva, RedHat... Stačí?

"Potřebuji celý program v cizím jazyce, nejen tiskové sestavy"

Toto zatím není příliš častý požadavek, nicméně...

Pohoda to umí v řadě Pohoda E1, lze dokoupit anglické uživatelské rozhraní.

Money to umí v řadě Money S4, lze dokoupit anglické, italské, bulharské a německé uživatelské rozhraní.

A FlexiBee?

FlexiBee to umí v každé verzi, nemusíte nic dokupovat :-)

Všechny výše zmíněné programy mají samozřejmě plnohodnotné slovenské verze.

Pokračování seriálu...

Díl 3: Výběr účetního programu, který bude odpovídat vašim požadavkům

 

Tento článek pro vás připravil: Ing. Jan Bláha ze společnosti BlahaSoft

Společnost BlahaSoft provozuje internetový obchod, který se specializuje na ekonomický a účetní software pro živnostníky, menší a střední firmy.

www.blahasoft.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.