Jaké chyby v účetnictví firmy dělají?

Účetní si už nevěděla rady, podstrčila papíry pode dveřmi a beze slova utekla. I tak může dopadnout vaše účetnictví, pokud podceníte výběr účetního.
Málo zakázek, špatný přístup k zákazníkům, ale i chyby v účetnictví mohou mít pro společnosti dramatický dopad. Expert na účetnictví Jan Vaněk z účetní firmy Tigra v rozhovoru varuje před chybami, kterých se firmy často dopouští.

Odpovídá: Jan Vaněk, majitel účetní firmy Tigra, která vznikla v roce 1992.

Sám o sobě říká: „Je mi 51 let a čarodějnice mi kdysi řekli, že ve sto letech budu ve středním věku.
Firmu jsme zakládali v roce 1992 s vidinou, že do dvou let si to řídíme z Baham mobilním telefonem, který snad v tu dobu ani nebyl. Brzy jsme poznali, že realita je velmi odlišná. Dodnes si vzpomínám na první den, kdy jsme seděli v kanceláři a čekali na zákazníka…
Podnikání má vliv i na soukromý život. Jedním z důsledků pro mne je, že mám dvě dcery (22 a 10) a každá má svou maminku. Nicméně z dnešního pohledu bych asi neměnil a šel bych do založení firmy znovu.“

Jaké účetní problémy firmy nejčastěji řeší?

V účetnictví zůstávají nedořešení kostlivci. Jsou to zapomenuté nebo nedoúčtované doklady. Tyto položky pak mohou zkreslovat hospodářský výsledek firmy.

Další řada chyb vzniká při uzávěrkách. Dělají se jednou za rok. Pokud firma najme začínající nezkušené účetní, většinou při vypracovávání první uzávěrky dojde k mnoha chybám.

 

Jak je možné, že firmy zapomenou doložit některé doklady?

Hlavní potíž je v tom, že účetní jsou pasivní. Zaúčtují jen ty doklady, které dostanou. Problém je v tom, že nejsou aktivní. Nevyzvou vás k dodání chybějících dokladů. Většinou se vymlouvají na to, že žádný doklad nedostaly, nebo nevěděly, že to mají řešit.
Právě řešíme případ, kdy firma potřebuje kontokorent, ale má špatnou strukturu pohledávek. I když to ve skutečnosti není pravda a pohledávky jsou zaplacené. Problém tkví v tom, že účetní aktivně nehlídá stav pohledávek. Nemají totiž v pořádku přidělené doklady a zaúčtované úhrady, nejčastěji v hotovosti či proúčtované zápočty. Pak mají problém s bonitou vůči bance.

Proč ve firmách k takovým chybám dochází?

Účetní se dopouští chyb, které vyplývají z toho, že nemají dostatečně obnovované znalosti. Spousta firem podceňuje účetnictví jako takové a nevzdělávají zaměstnance. Firmy šetří na lidech a najímají lidi, kteří nemají velké zkušenosti. Chtějí nabrat účetní, ale místo účetní jim přijde fakturantka.

S jakým největším průšvihem jste se setkal?

V roce 1994 na začátku března, tedy těsně před termínem podání daňového přiznání, nás oslovila poměrně velká firma. Paní, která se jim starala o účetnictví, byla v koncích. Nevěděla si už rady, doslova podstrčila všechny papíry pode dveřmi a utekla. Možná to nebyl největší průšvih, ale rozhodně to byla zkušenost pro tu firmu i pro nás.

Témata:
účetnictví  

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.