Jaké chyby v účetnictví firmy dělají?

Účetní si už nevěděla rady, podstrčila papíry pode dveřmi a beze slova utekla. I tak může dopadnout vaše účetnictví, pokud podceníte výběr účetního.
Málo zakázek, špatný přístup k zákazníkům, ale i chyby v účetnictví mohou mít pro společnosti dramatický dopad. Expert na účetnictví Jan Vaněk z účetní firmy Tigra v rozhovoru varuje před chybami, kterých se firmy často dopouští.

Auditoři uvádí, že častou chybou v účetnictví je špatná evidence opravných položek k pohledávkám. Co je opravná položka?

Máte-li pohledávky po splatnosti, vzniká riziko, že je vám odběratel nezaplatí. Opravná položka slouží k tomu, abyste si zreálnili, zdali dostanete zaplaceno. Postupně si opravujete hodnotu pohledávky. Je to zreálnění hodnoty.
Opravné položky jsou účetní a daňově uznatelné, které spravuje zákon o rezervách. Říká, které opravné položky mohu uplatnit jako daňové. Je zde ale několik podmínek, které musí daná pohledávka splňovat. Např. pohledávka musí být nepromlčená, tj. 4 roky. Ale od začátku roku 2015 se bude zákon o rezervách měnit.

Opravné položky souvisí s uzávěrkami. Vychází to z principu, že účetnictví má podávat pravdivý obraz o tom, jak se firmě daří. Na konci roku se dělá uzávěrka. Pracujeme se třemi nástroji: rezervy, opravné položky a dohadné položky. Největší chybou je, že některé firmy nedělají opravné položky vůbec.

Abych vysvětlil, k čemu účetní opravná položka slouží. Opravné položky si vytváříte na základě svého posouzení, podle svých interních pravidel s důrazem na opatrnost. Ve vykazování čísel buďte opatrní, spíše vykazujte čísla pesimistická než optimistická.

Jak se tyto opravné položky reálně projeví v účetnictví?

Uvedu příklad. Když mi klient nezaplatí půl roku, dám pohledávce 50% šanci na to, že ji někdy dostanu zaplacenou. Můžete to také posuzovat individuálně, např. pokud máte klienta, který vám sice platí vždy s několika měsíčním zpožděním, ale víte, že zaplatí. Účetně si tak opravíte tyto položky. Bez opravných položek se může zdát, že máte velké příjmy, ale ve skutečnosti, pokud vám zákazníci neplatí, nic nemáte.
Ovlivní to tedy hospodářský výsledek. Odepíšete si pohledávky a hospodářský výsledek si snížíte. Pokud to neuděláte, lžete si sami sobě do kapsy. Účetnictví má podávat reálný obraz.

Všeobecně se často pletou pojmy „daňové“ a „účetní“. Jaký je rozdíl mezi daňovými a účetními odpisy dlouhodobého majetku?

Zákon o daních z příjmu říká, v jaké výši mohu kterému majetku uplatnit odpisy, říká mi přesná pravidla z hlediska daní. Účetní odpis je ale realita, to o čem účtuji.

Koupíte si drahý počítač a budete ho odepisovat např. tři roky. Ze zákona pro danou věc máte přesně stanovenou dobu pro odepisování. Ale ve skutečnosti, po dvou letech už počítač nemá žádnou hodnotu, tak si ho účetně odepíšete dříve, ať zobrazuje skutečný stav.

Jaký dopad mohou mít chyby v účetnictví, o kterých jste mluvil?

První špatný a zásadní dopad mají tyto chyby na váš hospodářský výsledek. Pokud účtujete špatně, není potom účetnictví pravdivým obrazem firmy. Vaše výsledná čísla pak nemají vypovídací hodnotu a nemusíte být třeba bonitním partnerem pro banku.
Z hlediska daní vás může čekat dodanění a penalizace. Ty mohou být pro některé firmy likvidační. Pokud máte obrat 10 milionů korun a na dodanění a penalizacích zaplatíte 750 tisíc, můžete se dostat do velkých problémů.

 

 

 

Témata:
účetnictví  

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.