Kniha jízd – vše, co byste měli vědět

Pokud máte automobil zapsaný do obchodního majetku fyzické či právnické osoby, máte povinnost řádně vést knihu jízd. Proto si přečtěte nejdůležitější informace, které byste měli o knize jízd určitě vědět a seznamte se s možnostmi vedení knihy jízd elektronickou formou.

 

 

Kniha jízd

Kniha jízd je účetní doklad, ve kterém jsou zaznamenány údaje o jednotlivých jízdách automobilu v obchodním majetku nebo vozu soukromého, užívaného k podnikání. Tyto údaje slouží finančnímu úřadu k tomu, aby zjistil, zda je automobil skutečně využíván k dosažení, zajištění a udržení příjmů.

Používá se najčastěji v tištěné podobě, ale existují i kvalitní softwary, které jsou pro vedení příjemnější. Software nabízí zjednodušení práce, protože se vám samy sečtou kilometry a spočítají další matematické operace.

 

Kdo musí vést knihu jízd

Knihu jízd vedete pokud máte automobil jako součást firemního majetku (v nájmu, pořízený na leasing či vypůjčený) i pokud užíváte soukromý vůz k podnikatelské činnosti. V případě, že firemní vozidlo používáte i k soukromým cestám, musíte je do knihy jízd uvádět. Zjednodušeně řečeno pak celkové náklady (pohonné hmoty, nájem, opravy atd.) musíte snížit právě o podíl soukromých  Zaznamenáváte jen služební jízdy a za každý takto ujetý kilometr si účtujete adekvátní částku. Kniha jízd nemusí být v tištěné podobě a také ji nemusíte mít neustále v autě s sebou.

 

Obsah knihy jízd

  • Bližší identifikace řidiče a vozu.
  • Datum jízdy včetně bližšího stanovení času.
  • Výchozí místo, odkud vůz odjel na cestu.
  • Cílové místo, případně místa, kterými vůz projížděl.
  • Stav tachometru před jízdou a po ní.
  • Čerpání pohonných hmot během jízdy.
  • Zda bylo během služební cesty do zahraničí placeno mýto.
  • Podrobnosti o závadách, které se během jízdy vyskytly, apod.

Jednotlivé záznamy musí být uspořádány chronologicky a veškerá data na sebe musí navazovat, což se týká především počátečních a koncových stavů tachometru. U knihy jízd v tištěné formě nesmí chybět u identifikace řidiče i jeho podpis.

 

Kniha jízd vedená v elektronické podobě

Kniha jízd, postrach firemních řidičů. Její vypisování je jednoznačně jednou z nejneoblíbenějších činností, se kterými se zaměstnanec může setkat. Knížečka k tomuto účelu vedená se stává pro mnohé strašákem a některé láká k odchýlení se od pravdy. Ať už je to zaviněno lehkovážností zaměstnanců nebo jejich - ne zrovna čistými - úmysly, ne vždy se dá údajům v knize jízd věřit. Proč však používat zastaralý způsob, který dává velký prostor pro podvody a kohokoliv, kdo používá služební vozidlo, obtěžuje?

Moderní technologie přináší řešení. Jedním ze způsobů využití tohoto, dosud jediného globálně fungujícího systému pro určování polohy je také sledování vozového parku a automatické vedení knihy jízd. Máte možnost veškeré údaje o vašich vozidlech shromažďovat na jednom místě, statisticky je třídit, nechat se upomínat na důležitá data související s jejich provozem, kontrolovat jejich spotřebu, diagnostikovat případné závady ještě dříve, než mohou napáchat škodu. Propojením s notebookem, PDA či smartphone je možné moduly knihy jízd používat jako navigaci.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Lada Komínková U nás ve firmě používáme elektronickou knihu jízd od Lokatory.cz a jsme strašně spokojení. Musím se přiznat, že vrátit se k ručnímu vyplňování by byl horor. To už nikdy víc.
11.5.2019 15:01 | Odpovědět
Lukáš Mikula Dobrý den, můžete mi poradit nějakého finančního poradce nebo správce daně v okolí Ostravy? Potřebuji informace ohledně povinnosti knihy jízd. Děkuji Mikula
13.3.2017 14:59 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.