Kniha jízd – vše, co byste měli vědět

Pokud máte automobil zapsaný do obchodního majetku fyzické či právnické osoby, máte povinnost řádně vést knihu jízd. Proto si přečtěte nejdůležitější informace, které byste měli o knize jízd určitě vědět a seznamte se s možnostmi vedení knihy jízd elektronickou formou.

 

Elektronická kniha jízd – rozporuplné, ale účinné řešení

Samozřejmě, že s používáním podobných zařízení je problém z hlediska etického. Zaměstnanci těžce snáší pocit, že mají ve vozidle namontované zařízení, které nemohou vypnout a které o jejich řízení ví všechno. V nejhorším případě je jim zařízení do firemního automobilu namontováno bez jejich vědomí. Pokusy o vyjmutí jednotky zaměstnancem často končí ztrátou pracovního místa.
 

Mnohé systémy však nabízí volbu režimu jízdy. Pokud má zaměstnanec automobil i k soukromému užívání, má možnost přepnout mód zařízení na soukromý. Ve výstupu je pouze uvedeno, že bylo vozidlo užíváno privátně nebo nejsou o jízdě dodána žádná data. V případě společností, u kterých zdrojem zisku není přeprava nákladu nebo lidí, je toto řešení vítaným zpříjemněním.

 

Největší výhodu znamená však elektronické vedení knihy jízd pro autodopravce. Tyto společnosti potřebují mít absolutní kontrolu nad svými vozidly, metody práce jejich zaměstnanců jsou určeny zákony a jakýkoliv kompromis je velmi nebezpečný. Každý rok je velké množství nehod zaviněno řidiči kamionů, kteří nedodrží povinnou přestávku a spánek je za volantem přemůže. Elektronická kniha jízd umožní sledovat dodržování povinných přestávek a v případě jejich vynechání informuje dispečink.

Pro provozovatele vozových parků odlišných od kamionů a osobních vozidel je možnost přizpůsobení knihy jízd charakteristice vozidla. Toho mohou využít například stavební společnosti ke sledování bagrů a buldozerů, které nemají standardní způsob činnosti. Tato vozidla stráví většinu času na jednom místě a do knihy jízd se tudíž zapisují kromě polohy i jiné relevantní informace jako například doba chodu motoru. Elektronická kniha jízd se dokonce dá upravit na potřeby námořní plavby.

 

Elektronická kniha jízd umí víc než papírová

Jaké konkrétní výhody a jaké informace tedy můžeme získat? V dnešní době téměř jakékoliv, elektronická kniha jízd za sebou nechává tu papírovou velmi daleko. Řešení umožní monitorovat rychlost, kterou se vozidlo na určitých úsecích pohybovalo a dokáže zaznamenat překročení rychlosti nad povolenou hranici v daném místě. Velký problém je zatěžování vozidel nad únosnou mez. I tomuto neduhu se vyvarovat pomůže elektronická kniha jízd. Díky možnosti napojení snímačů zatížení je do knihy jízd zaznamenána informace o hmotnosti vozidla.

Možnosti využití senzorů jsou však daleko širší. Správce knihy jízd si může objednat a nechat nainstalovat celé spektrum senzorů a produkt si přizpůsobit zcela svým vlastním představám. Je možné nechat si zabudovat teploměry, které monitorují teplotu v nákladovém prostoru. Této možnosti využijí zejména dopravci živých zvířat, mražených potravin a technických plynů. Dále zabudování senzorů umožňuje kontrolu stavu dveří nákladového prostoru a jeho zápis. Dopravce tak ví, kdy bylo vozidlo naloženo a kdy vyloženo a zda někdo s dveřmi nemanipuloval za jízdy.

V propojení s alarmem i jako vyhledávací technologii pro případ odcizení vozidla. Některé knihy jízd na trhu dokonce umožňují na dálku zapnout imobilizér motoru či zvukovou signalizaci alarmu. Samozřejmostí je snadnější dohledání vozidla v případě odcizení. V neposlední řadě je třeba zmínit se o detekci havárie. Mnohé knihy jízd umí zjistit prudké zpomalení vozidla, které je povětšinou zaviněno havárií, a informaci o této události odeslat na předdefinované telefonní číslo včetně informace o přesném čase, poloze a rychlosti v době nárazu.

 

Jak elektronická kniha jízd funguje

Elektronická kniha jízd dnes funguje převážně dvěma způsoby. Prvním je pasivní záznam, kdy jsou do modulu zabudovaného ve vozidle zapisována veškerá data a jsou do centrální databáze všech vozidel přenesena, když se vozidlo navrátí do domovské garáže. Data se zaznamenávají na flash kartu nebo hard disk, ze kterého se poté dají přenést do počítače. Druhým způsobem, který přináší výhodu absolutní volnosti, je možnost předávat informace o pohybu vozidla pomocí modulu s GSM/GPRS technologií. Data jsou nahrávána do centrální databáze bezdrátově a plynule v průběhu jízdy, odpadají zbytečné přenosy v garáži a celá procedura se velmi zjednoduší. Hlavní výhodou bezdrátového přenosu informace o pohybu vozidla je možnost sledovat všechna vozidla na mapě v reálném čase. Jedinou nevýhodou jsou náklady na přenos dat, o které se navýší náklady na provoz knihy jízd.

Náklady na pořízení elektronické knihy jízd jsou jen velmi obtížně vyčíslitelné. Závisí na počtu vozidel ve vozovém parku, jejich typu a zejména na nadstavbových funkcích, které od knihy jízd očekáváme. Pokud je však kniha jízd správně zavedena, je šance, že se investice do její instalace rychle vrátí.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Lada Komínková U nás ve firmě používáme elektronickou knihu jízd od Lokatory.cz a jsme strašně spokojení. Musím se přiznat, že vrátit se k ručnímu vyplňování by byl horor. To už nikdy víc.
11.5.2019 15:01 | Odpovědět
Lukáš Mikula Dobrý den, můžete mi poradit nějakého finančního poradce nebo správce daně v okolí Ostravy? Potřebuji informace ohledně povinnosti knihy jízd. Děkuji Mikula
13.3.2017 14:59 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.