Nebojte se účetních programů

Podnikatel a účetnictví – dvě věci, které k sobě nerozlučně patří, zároveň se ale vůbec nemají v lásce. Tedy pokud to není právě účetnictví, co je předmětem podnikatelské činnosti. Pro ty ostatní je všechno to papírování a vykazování kolem jejich příjmů, výdajů a daní jen obtěžující administrativou, která je okrádá o čas. O ten čas, který by mohli věnovat svému podnikání. Proto vznikly účetní systémy, které podnikatelům zjednodušují život.

 

Kniha jízd

V případě, že takový podnikatel využívá ke svému podnikání vozidlo a naježděné kilometry pak uplatňuje v daňovém přiznání jako zdroj výdajů souvisejících s podnikáním, musí vést také knihu jízd.

Tu si může koupit v papírové podobě v regálu v supermarketu, většinou však už nezvládne poctivě vypisovat po každé jízdě, odkud kam jel a jak daleko to bylo. Zpětná rekonstrukce naježděných kilometrů s tužkou a papírem je pak noční můrou každého takového „hříšníka“. Tady může pomoct specializovaný software, který knihu jízd vygeneruje podle zadaných parametrů sám. Stačí mu pouze zadat počet kilometrů, které je nutné „najezdit“ – program už sám vygeneruje náhodně vytvořené jízdy podle zadaných parametrů.

Elektronické knihy jízd samozřejmě pomohou i s „poctivou“ evidencí – v takovém případě pak umožní podnikateli mít dokonalý přehled o výdajích, které se svým služebním vozidlem má. Některé programy pro tvorbu knihy jízd upozorní také na termíny, kdy končí platnost emisní či technické kontroly, na blížící se termín pravidelné servisní prohlídky a podobně. Výjimkou není ani podpora načítání dat z GPS systémů.

Na internetu jsou dostupné některé aplikace typu elektronická kniha jízd ke stažení zdarma, ty však obsahují pouze základní funkce. Za programy s pokročilejšími funkcemi, jako je například podpora načítání dat z GPS systémů, je nutné zaplatit – ceny se však pohybují kolem tisícikoruny.

 

Účetní systémy – záleží na velikosti

Samozřejmě i malému podnikateli může specializovaný účetní software pomoci – ať jde o aplikace typu elektronický peněžní deník nebo fakturační programy. Mnohé takové programy jsou dostupné jako freeware, tam ovšem není úplná jistota, že je vše v programu ve vazbě na aktuální zákony.

Ani placené účetní programy určené pro potřeby malých podnikatelů, kteří nepotřebují nic víc, než jednoduchou daňovou evidenci, knihu jízd a program pro fakturace a objednávky, ale nestojí žádné velké peníze – ceny za ty nejjednodušší verze začínají někde kolem dvou tisíc korun.

Pokud už podnikatel potřebuje prostřednictvím účetního programu řešit i evidenci mezd, cena je samozřejmě vyšší, třeba i dvoj- nebo trojnásobná a s přibývajícími požadavky a potřebami roste ještě mnohem výš.

Ve chvíli, kdy je podnikatel plátcem DPH nebo spadá do kategorie těch, kteří musí vést podvojné účetnictví, už se bez softwarové podpory prakticky neobejde. Při výběru pak už záleží hlavně na tom, co všechno od programu potřebuje – mzdy, DPH, skladovou evidenci, evidenci majetku, knihu jízd apod. Záleží i na tom, kolik bude program využívat lidí apod. Hodí se také přihlížet k tomu, zda je možné výstupy z účetního programu snadno převádět do Excelu, zda umožňuje automatické zpracování bankovních příkazů, kdy lze pro nové doklady využívat dat z již existujících dokladů (např. objednávek, skladové evidence apod.) a zda umožňuje automatický tisk potřebných dokladů pro státní správu – třeba daňové přiznání či přehledy pro zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.