Služební cesty z účetního pohledu. Jaké jsou povinnosti zaměstnavatele?

Vysíláte své zaměstnance na služební cesty? Pojem služební cesta se zdá být jasný, ale pro jistotu ji definujme podle zákona: služební neboli také pracovní cestou se rozumí doba od nástupu zaměstnance na cestu k výkonu práce do jiného místa, než je jeho pravidelné pracoviště, včetně výkonu práce v tomto místě a návratu zaměstnance z této cesty.

Pravidelným pracovištěm se potom rozumí místo výkonu práce, které je uvedeno v pracovní smlouvě. „Místo výkonu může být stanoveno různě. Může to být konkrétní adresa, město, kraj nebo celá ČR. V takových případech se jako počátek pracovní cesty bere místo, odkud zaměstnanec k výkonu práce nejčastěji vyjíždí,“ upřesňuje Jan Vaněk z účetní firmy Tigra.

Náhrady pro zaměstnance na služební cestě

Služební cesty mají pro zaměstnance několik přínosů. Zaprvé, občasná změna pracovního prostředí brání vzniku stereotypu a za druhé, zaměstnancům na pracovní cestě vzniká nárok na náhrady. S jakými náhradami musí zaměstnavatel počítat?

Nárok na stravné

Nárok na stravné, tzv. diety, vzniká zaměstnanci v případě, že jeho pracovní cesta trvala 5 a více hodin. Pro zaměstnance ve státní a příspěvkové sféře je stanovená jak minimální, tak maximální hodnota stravného. Pro zaměstnance v podnikatelské sféře je stanoveno pouze minimum.

„Pokud se ovšem stravné dostane nad limit pro zaměstnance státní sféry, je přičteno k hrubé mzdě, zdaněno a podléhá odvodům pojistného,“ dodává Vaněk.

 

Rozdíly jsou také v případě tuzemských a zahraničních pracovních cest. Pokud zaměstnanec získá nárok na stravné, ztrácí za dny na pracovní cestě nárok na stravenky (pokud je dostává).

Délka
pracovní cesty

Stravné
státní sféra

Stravné
podnikatelská sféra

5 – 12 hodin

70 – 83 Kč

Min. 70 Kč

12 – 18 hodin

106 – 127 Kč

Min. 106 Kč

18 a více hodin

166 – 198 Kč

Min. 166 Kč

 

V případě, že je zaměstnanci zajištěna po celou pracovní cestu bezplatná strava, nárok na stravné nemá. Pokud je mu poskytnuto jen některé z jídel, dostane stravné snížené za každé bezplatně poskytnuté jídlo. Je na zaměstnavateli, jak moc stravné sníží. Na jakékoli změně se ovšem musí se zaměstnancem domluvit před služební cestou. Pokud se nedomluví, stravné se automaticky snižuje na maximální hodnotu danou zákrokem. V případě, že bude zaměstnanci poskytnuto jedno bezplatné jídlo během služební cesty, jedná se o srážky dle tabulky.

Délka
pracovní cesty

Maximální snížená
hodnota stravného

5 – 12 hodin

70 %

12 – 18 hodin

35 %

18 a více hodin

25 %


Cestování na služební cestu

Pokud se jedná o tuzemskou služební cesta, doba cestování se do odpracované doby nepočítá. Dostane zaplacenu jen tu dobu strávenou na cestě, která je jeho oficiální pracovní dobou. Doba cestování mimo pracovní dobu se bere jako doba rozhodná pro připsání pracovních náhrad = zaměstnanci nepřísluší náhrady za práci přesčas.
Jako příklad uvádí Jan Vaněk: „Zaměstnanec má pracovní dobu od 8 do 16 hodin. Na služební cestu vyrazí v 7 hodin a dorazí v 9 hodin. Pak odjíždí v 15 hodin a vrací se v 17 hodin. Zaplaceno dostane od 8 do 16 hodin. V období od 7 do 8 a od 16 do 17 hodin totiž tráví jinak než plněním pracovních úkolů.“

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.