Jak ukončit provozování živnosti

Chcete-li zcela ukončit živnostenské podnikání, je třeba dostát zákonným povinnostem. V následujícím článku se dozvíte podrobný návod, jak při ukončení provozování živnosti postupovat.

Ukončení provozování živnosti

Postup pro ukončení podnikání z vlastní iniciativy

Začněte na živnostenském úřadu

Chcete-li ukončit živnost z vlastní iniciativy, musíte nejprve podat žádost o zrušení živnostenského oprávnění na příslušném živnostenském úřadě (Centrálním registračním místě).

Žádost o zrušení živnostenského oprávnění se podává v písemné formě živnostenskému úřadu. Pokud splníte všechny náležitosti žádosti o zrušení oprávnění, živnostenský úřad vydá rozhodnutí o zrušení živnostenského oprávnění bezodkladně, nejpozději však do 30 dnů ode dne doručení žádosti.

Oznámit to musíte i zdravotní pojišťovně, správě sociálního zabezpečení a finančnímu úřadu

Jako druhý krok musíte informovat také svého správce daní. Proto musíte podat příslušnému finančnímu úřadu daňové přiznání podle zákonných lhůt do konce března (do konce června, v případě, že máte daňového poradce). Pokud vedete účetnictví, musíte ho vést až do dne ukončení podnikání. K tomuto dni musíte provést účetní uzávěrku v souladu s platnými účetními předpisy.

Další povinnosti při ukončení živnosti máte vůči zdravotní pojišťovně a okresní správě sociálního zabezpečení. Tam musíte tuto skutečnost nahlásit do 8 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém došlo k ukončení živnosti.

Co když máte zaměstnance

Pokud máte zaměstnance a končíte s nimi pracovní poměr z důvodu zrušení zaměstnavatele, výpovědní lhůta je dva měsíce a základní zákonné odstupné je ve výši trojnásobku průměrného platu. Máte-li více než 20 zaměstnanců, pak se jedná již o hromadné propouštění a musíte pak informovat úřad práce, odbory nebo radu zaměstnanců.

Kdy zaniká živnostenské oprávění

Živnost je zrušená a oprávnění provozovat živnost zaniká nabytím právní moci rozhodnutí o zrušení živnostenského oprávnění, pokud nebylo v žádosti uvedeno datum pozdější.

Po převzetí rozhodnutí začne účastníkům řízení běžet patnáctidenní lhůta pro odvolání a teprve následující den po uplynutí této lhůty, kdy se již žádný účastník nemůže odvolat, nabývá rozhodnutí právní moci. Lhůtu je možné zkrátit tím, že se účastník řízení vzdá práva na odvolání, což lze učinit i v den převzetí rozhodnutí. Pokud je žadatel jediným účastníkem řízení, nabývá rozhodnutí o zrušení živnostenského oprávnění právní moci tímto dnem a oprávnění podnikat zaniká.

 

Ukončení živnosti živnostenským úřadem

Pokud podnikatel závažným způsobem poruší nebo pravidelně porušuje podmínky stanovené živnostenským zákonem, může mu živnostenský úřad živnostenské oprávnění zrušit nebo provozování živnosti v odpovídajícím rozsahu zastavit. Stejné je to i v případě, když tento návrh podá správa sociálního zabezpečení, v případě, že podnikatel neplní závazky vůči státu. Mohou to být ale i jiné důvody, které jsou uvedeny v živnostenském zákonu v § 58.

Důvody zrušení živnostenského oprávnění

  • podnikatel nesplňuje podmínku bezúhonnosti,
  • nastanou-li překážky v provozování živnosti (vyhlášení konkurzu, rozhodnutí soudu o ukončení činnosti aj.).

Kde hledat informace

Podmínky, které musíte při ukončení podnikání splnit, jsou stanoveny v několika zákonech. Základem je zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, v platném znění a v zákoně č. 455/1991 Sb., a živnostenský zákon v platném znění. Kromě toho je potřeba dodržet také příslušná ustanovení daňových a účetních předpisů, včetně předpisů o zdravotním a sociálním pojištění.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Matěj K Musim podat danove priznani po ukonceni zivnosti? Zadne prijmy jsem nemel, bohuzel. Byl jsem a jsem stale zamestnan. Diky za info
14.1.2018 13:56 | Odpovědět
tonda XXL Zdravím,
existuje způsob kdy bych odhlásil svou živnost přez formulář na internetu ?Od 1.1.2017 jsem upoután na lůžko a jen převážen sanitama z nemocnic na hospitalizace.
Nebo se musím nechat na lůžku dopravit na všechny úřady k vyzvednutí formulářů a osobně je předat ?
3.2.2017 10:47 | Odpovědět
HonzaW mám dotaz, zda je možné živnost ukončit k dnešnímu datu 31.12.2015?? Bohužel písemnou formu již na úřad nestihnu bohužel doručit. A pokud to nestihnu budu muset za příští rok, byť za pár dní podávat DAP v roce 2017 za rok 2016? Děkuji za info.
31.12.2015 12:26 | Odpovědět
PetraW Dobrý den,
jsem v následující situaci. K 31.12.2014 jsem měla pozastavenu živnost, ale o tom, že je již zase aktivní jsem se dozvěděla až dnes. Celou dobu jsem ale byla zaměstnanec a od 1.9.2015 jsem na nemocenské s tím, že k 30.9.2015 mi byla ukončena pracovní smlouva na dobu určitou. Na nemocenské jsem ale pořád. Pokud teď zruším živnost, musím zrušení ještě někde hlásit? Děkuji
16.12.2015 14:03 | Odpovědět
JB pozastavení živnosti je pozastavenó do doby, pak se automaticky obnovuje. Trvalé řešení je ukončení živnosti.
27.12.2015 06:44 | Odpovědět
MartaP Dobrý den, je možné podat žádost o ukončení živnosti k určitému datu? Chtěla bych ukončit, ale koncem roku. Tak zda-li můžu podat žádost o ukončení k poslednímu dni tohoto roku?
11.11.2015 11:55 | Odpovědět
LukasD Ano, v ziadosti o ukoncenie je mozne uviest datum, ku ktoremu bude zivnost ukoncena.
13.12.2015 16:26 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.