Jak v podnikání (ne)zkrachovat

Uspět v podnikání není nic jednoduchého. Sebelepší strategie nemusí přinést ovoce, sebelepší podnikatelský záměr může zkrachovat. Jistotu úspěchu nemůže mít nikdo. Stačí souběh několika nepříznivých událostí a úspěšně se rozvíjející firma se může doslova „položit“. I ukončení podnikání ale má svá pravidla.

 

Krach podnikání

Žádný podnik není před krachem v bezpečí

Ani firma, která je zavedená a dlouhá léta šlape, není před nebezpečím krachu chráněna – budoucnost je vždy nejistá a v současné době se podmínky na trhu mění často rychleji, než by si byl kdo vůbec schopen představit. Vznikají nové tržní příležitosti, zároveň ale mnoho z těch, které do jisté doby docela dobře prosperovaly, zase zaniká. Nikdo nemá jistotu, že jeho úspěch v podnikání potrvá navždy.

 

V české společnosti se většinou na zkrachovalého podnikatele pohlíží jako na životního ztroskotance, v horším případě jako na podvodníka. Úpadek přitom představuje jen přirozený proces tržní selekce a je tak běžným rizikem podnikání, se kterým je nutné počítat a pokud nastane, umět se s ním vyrovnat.

 

Statistiky promlouvají o krachu podnikání

Při pohledu do statistik se dokonce zdá, že šancí na krach podniků je mnohem více, než na úspěch. Zejména v počátcích podnikání je totiž největším úspěchem prostě přežít. „Úmrtnost“ podnikatelských projektů během prvních let jejich existence je totiž velmi vysoká.

Podle amerických statistik založí každý rok v USA firmu novou firmu jeden milión lidí. Z těchto nových malých firem hned do roka zkrachuje celých 40 procent. Do pěti let zkrachuje celých 80 procent nově založených firem. Z těch, co přežijí, zkrachuje 80 procent v průběhu dalších pěti let. Jinými slovy – devět z deseti nově založených podniků zkrachuje do deseti let od svého založení.

A co Evropa? Podle evropských statistik má šanci přežít první dva roky jen jedna ze čtyř nově založených firem. Jen z deseti procent začínajících podnikatelů se tak stanou šťastlivci, kteří mají šanci na úspěšné podnikání. Pátý rok svého života nepřežije v Evropské unii až 95 procent malých a středních firem.

 

Jak končí živnostníci

Pokud podnikatel působil jako fyzická osoba, nemá zaměstnance a nenadělal si dluhy, je ukončení živnosti docela jednoduché.

Na živnostenském úřadu si nechá zrušit živnostenské oprávnění – a je konec. Ještě je nutné se vypořádat s finančním úřadem, Českou správou sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnou. Podnikatel tak musí podat v řádném termínu přiznání k dani z příjmů, nahlásit ukončení podnikání České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně a podat na obou těchto institucích přehledy o příjmech a výdajích za zdaňovací období.

Pokud má zaměstnance, musí jim dát výpověď z důvodu zrušení zaměstnavatele - a vyplatit odstupné. Pokud má zaměstnanců více než 20, jde už o hromadné propouštění, o němž musí včas dopředu informovat úřad práce, případně odborovou organizaci či radu zaměstnanců, pokud u něj něco takového existuje.

 

Jak ukončit zadluženou živost

Jestliže si stihl živnostník během svého podnikání nadělat dluhy, znamená to pro něj řadu nepříjemností do budoucna i po ukončení podnikání. Coby fyzická osoba totiž ručí za své závazky z podnikání celým svým majetkem. Tady jsou ve výhodě ti, kteří podnikají formou právnické osoby – všichni společníci ručí jen do výše svého vkladu. Zadlužený zkrachovalý živnostník pak může přijít doslova o všechno – jedinou nadějí se pak pro něj stává osobní bankrot. Oddlužení však musí povolit soud.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Patrrrriiiiksss https://blog.rej.sk/spolupracovat-s-velkymi/
21.2.2020 15:23 | Odpovědět
Patrrrriiiik https://blog.rej.sk/spolupracovat-s-velkymi/
21.2.2020 15:22 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.