Postup pro přerušení a obnovení živnosti

Přerušit provozování živnosti je jednoduché, ale přesto si vyžaduje, abyste jej udělali správně. To samé platí taktéž o obnovení živnosti. Ukážeme vám, jak na to.

 

 

Podpora od úřadu práce

Pokud chcete mít po dobu přerušení živnosti nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak musíte zajít také na Úřad práce. Na Úřadu práce se zaregistrujete tak, že předložíte čestné prohlášení o tom, že již nepodnikáte a doložíte písemné oznámení o přerušení živnosti pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu.

 

Obnovení živnosti

Pokud se budete k podnikání chtít vrátit až po uplynutí doby, po kterou jste živnost přerušili, tak znovuzahájení podnikání oznamovat ŽÚ nemusíte.

Pokračovat v provozování živnosti je také možné před uplynutím doby, na kterou jste živnost přerušili. Obnovení živnosti jednoduše provedete prostřednictvím Jednotného registračního formuláře na kterémkoliv ŽÚ.

V obou případech ale máte povinnost informovat o opětovném zahájení živnosti svou zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. To se dá zase udělat na vlastní pěst v termínech, které jsou vypsány výše u oznámení o přerušení živnosti, anebo všem institucím naráz prostřednictvím vyplněného Jednotného registračního formuláře.

 

Formulář pro oznámení o přerušení a obnovení živnosti

Jednotný registrační formulář – fyzická osoba ke stažení

Pokyny k vyplnění JRF – fyzická osoba ke stažení

 

Mohlo by vás také zajímat

 Jak ukončit provozování živnosti  

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
DALIBOR888 Taky budu muset kvůli útlumu koronaviru rušit moji živnost a moc jsem vlastně nevěděl jak na to. Naštěstí to mají na https://ideaclub.cz/media/preruseni-zivnosti-a-obnoveni-pozastavene-zivnosti-jak-na-to hezky a přehledně popsané, takže už přesně vím, jak vše na úřadech zařídit. Živnost si jen přeruším, kdyby se náhodou situace zlepšila a já mohl kdyžtak v podnikání pokračovat.
23.6.2020 03:39 | Odpovědět
Boris Přerušil jsem živnost k 31.12.2015 a podal oznámení o přerušení živnosti i na FÚ. Dnes mi bylo doručen Exekuční příkaz za neuhrazenou zalohu na daň v roce 2016, ve kterém mám živnost přerušenou a FÚ o tom má doklad!!!

Správce daně mi oznámil, že jim mám dát čestné prohlášení, že mám opravdu přerušeno podnikání a tudíž žádná povinnost platit zálohu na dani u mne nevznikla a tudíž nemůže být vymáhána.

To si dělaj srandu?!!!

Boris M.
21.9.2016 11:47 | Odpovědět
Opršálek Přesně to se mi také stalo. FÚ po mě pak chtěl, abych podal žádost o prominutí zálohy na daň. Ze zákona přitom povinnost zálohy nevzniká, pokud byla živnost ukončena před povinností tuto zálohu uhradit.

Nezbylo nic jiného, než jim poslat žádost, aby tu zálohu po mě nechtěli, když jí po mě ze zákona chtít nemůžou. Nakonec mé žádosti bylo vyhověno :)
23.5.2019 12:12 | Odpovědět
MF Musím na úřad osobně, nebo se to dá poslat poštou? Nebo poslat někoho za sebe?
27.5.2016 10:52 | Odpovědět
heeman je mozne otevrit zivnost kdyz uz jsem zivnost mel a pozastavil ale dluzim na zdravotnim pojisteni
12.12.2015 21:02 | Odpovědět
Štěpán S. Dobrý den,
mám přerušené živnostenské oprávnění do konce r.2015. S obnovením už nepočítám. Musím tedy ŽL úplně zrušit nebo postačí, když činnost neobnovím. Když tedy teď nepodniknu nic, budu to po 31.12.2015 bráno, jako že mám obnovenou činnost? Děkuji za odpověď
14.10.2015 15:59 | Odpovědět
Jenda1 Po 31.12.2015 bude bráno, že jste opět začal podnikat.
2.11.2015 07:57 | Odpovědět
Vladimír Přibyl Musím podat daňové přiznání při přerušení činnosti?
20.9.2015 17:22 | Odpovědět
Lucie Wienerová Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to mám udělat, když jsem pracovala jako administrativní pracovnice na žl, ale smlouvu jsme ukončili. Dělala jsem to jako hlavní činnost. Mám teď ŽL zrušit a jít se přihlásit na ÚP? Pokud bych se na ÚP nepřihlásila, ale chodila bych například po brigádách tak si můžu ŽL nechat bez přerušení?
10.8.2015 15:45 | Odpovědět
Eva Žaloudíková Dobrý den, přerušila jsem živnost a mezitím se dostala na rodičovskou dovolenou, kterou právě čerpám a nepodnikám. Ke konci ledna letošního roku mi však skončila lhůta, kterou jsem zadala jako konečnou k přerušení a jelikož mi to vypadlo z hlavy, tak jsem s hrůzou zjistila, že vlastně tedy asi oficiálně už zas měsíc a něco podnikám. Můžu jen opět přerušit na ŽÚ nebo budu muset podat za tu dobu daňové přiznání a řešit i zdravotní a sociální?
5.3.2015 21:41 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, doporučuji Vám se poptat přímo na živnostenském úřadu. Daňové přiznání podávat nemusíte, protože jste neměla žádný příjem. Na rodičovské dovolené by bylo Vaše podnikání vedlejší činností - znamená to nižší zálohy na pojištění. Doporučuji také zavolat na Vaši zdravotní pojišťovnu a OSSZ, kde Vám řeknou konkrétně k Vašemu případu.
9.3.2015 09:54 | Odpovědět
Jan Karas Nepříjde vám zvláštní, že na Jednotném registračním formuláři není možnost zvolit přerušení, obnovení ani ukončení živnosti?
12.11.2014 15:49 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.