Jak na přechod z OSVČ na s.r.o.

Vaše podnikání se slibně vyvíjí. Stoupají vám zisky, zvětšuje se objem zakázek či prodejů. Není jiná cesta, než najmou své první zaměstnance a začít opravdu „ve velkém“. To je přesně ta situace, kdy byste měli začít uvažovat o přechodu z OSVČ na eseróčko. Je to výhodnější? A jak to provést? Dozvíte se zde.

Přechod z OSVČ na SRO

Přechod na právnickou osobu (nejčastěji společnost s ručením omezeným , s.r.o.) může být významným přínosem pro živnostníka, který doposud podnikal jako fyzická osoba. Dá se uskutečnit kdykoliv během roku, ovšem výhodnější je počkat na přelom kalendářního roku.

Proč z OSVČ na SRO?

  • získáte image firmy – budete působit jako důvěryhodnější a stabilnější obchodní partner,
  • přestanete ručit za závazky podnikání celým svým majetkem, ale pouze do výše vašeho nesplaceného vkladu,
  • sociální a zdravotní pojištění pro vás bude levnější,
  • získáte přístup k dotacím z EU,
  • získáte širší možnosti pro daňovou optimalizaci.

S čím je nutné při přechodu z OSVČ na SRO počítat

Založení s.r.o. je finančně i administrativně mnohem více náročné, než založení živnosti.

Kolik stojí založení s.r.o.

Přechod vám nezajistí naprostou kontinuitu v podnikání. Vaše původní podnikání (živnost) zanikne a v každém případě budete podnikat pod novým IČO.

Pro novou s.r.o.  je nutné znovu ohlásit živnosti. Vedle toho je nutné zajistit veškerá ohlášení a registrace společnosti všem institucím– ČSSZ, Finanční úřad, zdravotní pojišťovna.

Po přechodu z OSVČ na s.r.o. nezanikají žádné vaše kontrakty, tj. nemusíte s vašimi obchodními partnery (dodavateli, odběrateli) uzavírat nové smlouvy, pouze je informovat o změně a sdělit jim všechny nové skutečnosti – nový název, IČO, DIČ, číslo bankovního účtu a další údaje, které se oproti minulosti změnily.

Pokud už nyní využíváte ve svém podnikání nějaký název (např. jméno obchodu, doména webových stránek apod.), můžete nové s.r.o. dát právě toto obchodní jméno, pokud tedy vyhovuje pravidlům pro výběr obchodního jména pro firmu.

Pozor ale na povinnost začít vést účetnictví, u s.r.o. vám už nebude stačit daňová evidence nebo paušální výdaje (tedy procentem z příjmů).

Přechod z OSVČ na SRO

Existuje několik možností, kterými lze přechod z OSVČ na společnost s ručením omezeným, zrealizovat:

  • založení nové s.r.o. a vklad celého podnikání fyzické osoby do základního kapitálu této s.r.o.

Nevýhodou je zdlouhavost a finanční náročnost této formy přechodu. Je totiž nutné nechat ocenit vaše podnikání na fyzickou osobu znalcem.

Výhodou je, že získáte společnost, u které bude jasná kontinuita podnikání, což ocení především vaši dosavadní obchodní partneři.

Na novou společnost s ručením omezeným ode dne jejího vzniku přecházejí všechna práva a povinnosti, které jste měli jako OSVČ.

  • založení nové s.r.o. a následný prodej podnikání fyzické osoby této s.r.o.

Jde o rychlejší proces přechodu, než v prvním případě. Dojde k přímému převodu celého podnikání fyzické osoby na nově vzniklou s.r.o. na základě písemné smlouvy o prodeji podniku.

I v tomto případě přecházejí veškerá práva a povinnosti po převodu z ex-fyzické osoby na s.r.o.

Stinnou stránkou je opět nutnost nechat stanovit cenu podniku znalcem.

  • založení nové s.r.o. a současné podnikání fyzické osoby s postupným převodem majetku na s.r.o. a postupným ukončením podnikání fyzické osoby

V praxi se jedná o nejčastější variantu přechodu z OSVČ, protože je zdaleka nejlevnější – stačí vám pouze prostředky na založení nové společnosti či koupi ready-made společnosti.

Ovšem i ona má své negativa. Nedochází při ní k přechodu závazků podnikání fyzické osoby a stejně tak nelze jednorázově převést majetek do nové s.r.o.

Je to vhodné řešení pro drobné OSVČ, které nemají velký obchodní majetek – nebude tak docházet k postupným převodům velkého množství majetku.

Prakticky přechod probíhá tak, že podnikatel založí novou s.r.o. a začne pod její hlavičkou podnikat – uzavírá nové smluvní vztahy, obchoduje. Stále je ale ještě zapsán v živnostenském rejstříku pod svým původním IČO, na které dále paralelně s novou s.r.o. a zcela formálně podniká, vymáhá pohledávky vůči svým dlužníkům, dokončuje zakázky, hradí své dluhy. To vše až do okamžiku, než se jeho obchodní bilance přiblíží nule. Poté ukončí podnikání na fyzickou osobu a dále podniká pouze s s.r.o.

 

Tento materiál vznikl za podpory Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

logolink opvk

Postup založení s.r.o.

E-book s praktickým návodem na založení s.r.o.

Na 10 stranách je přesně popsán postup založení a zápisu s.r.o. do Obchodního rejstříku v roce 2018.

Jen za 150 Kč vč. DPH

sro titulka

Stáhnout e-book

Diskuze k článku

Přidat komentář
Vladimír Zavřel Nenašel jsem žádnou oporu v zákoně pro tvrzení uvedené jako nevýhoda pro převod OSVČ na soro formou prodeje podniku:
"Stinnou stránkou je opět nutnost nechat stanovit cenu podniku znalcem."
5.12.2018 15:37 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.