
Videa s e-booky
5 videí ukáže, jak při podnikání nechybovat. Přestaňte dělat chyby, kvůli kterým proděláváte!
Předtím, než se rozhodnete, kterou z možných forem podnikání si vyberete, je potřeba si nejprve ujasnit, zda vůbec vaše činnost bude podnikáním. Definice podnikatele je u nás součástí zákona (§ 420 Nového občanského zákoníka).
Za pozornost v této souvislosti stojí zmínka o pronájmu nemovitostí, což samo o sobě není podnikáním. Za podnikání lze tuto činnost považovat pouze pokud současně budete poskytovat i jiné základní služby zajišťující provoz nemovitosti (úklid, svoz odpadků apod.).
Pokud vaše činnost naplňuje definici podnikání, můžete být podnikatelem. K tomu ale nestačí naplnit znaky podnikání, tak jak jsou popsány výše, ale musíte dále tuto činnost vykonávat podle příslušného zákona.
Zda vaše podnikateská činnost spadá do jiného předpisu, než je Živnostenský zákon, zjistíte v (§3) tohoto zákona, kde se taxativně stanoví, které podnikání nepodléhá živnostenskému zákonu a podléhá „Jinému předpisu“, např. jsou zde jmenováni advokáti, daňoví poradci, banky, loterie, zemědělská činnost apod. a u nich příslušný předpis, kterým se tato činnost řídí.
Pokud chcete vykonávat zemědělskou činnost, budete se řídit Zákonem č. 85/2004 Sb., o zemědělství. Ten nabyl účinnosti dne 1. 5. 2004 a nově upravil vymezení zemědělské výroby a zemědělského podnikatele, stanovil podmínky a povinnosti fyzickým i právnickým osobám, které chtějí v zemědělství podnikat a upravil postup při jejich zaevidování.Fyzická nebo právnická osoba, která hodlá podnikat v zemědělství, je povinna se zaevidovat u obecního úřadu obce s rozšířenou působností příslušného podle místa trvalého pobytu (jde-li o fyzickou osobu) nebo sídla zemědělského podnikatele (jde-li o právnickou osobu).
Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.
Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.
Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.
Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.
Jsme vám všude nablízku.
chtěla bych se zeptat na definici domácí firmy, konkrétně jestli jsou někde definována přesná kritéria pro tento pojem. Pokaždé jsem našla pouze, že je to firma, která provádí ekonomické transakce na území svého domovského státu a oproti zahraničním podnikům má domácí podnik jisté výhody - obchodování s místní měnou, platí pro něj místní předpisy a daňový systém.
Ještě bych se ráda zeptala, zda je někde veřejně dostupná databáze, kde by bylo možné vyfiltrovat pouze domácí firmy např. Zlínského kraje?
Předem moc děkuji.
Jsem zaměstnán a jednou až dvakrát do roka plánuji akci ve svém vlastním volnu, na ktrou je určená částka vstupného. Akce si sotva vydělají na vlastní provoz. Tudíž zatím nemam z akcí žádný výdělek. Co to pro mě znamená?
jsem na mateřské dovolené a kupuji a prodávám akcie na burze po celém světě. Kromě mateřské je to v současné době můj jediný příjem. Například v roce 2014 jsem nakoupila pouze 2 akcie , prodej nula akcií. V roce 2015 jsem nakoupila jednu akcii postupně (5x za sebou v listopadu a prosinci). V roce 2016 jsem výše uvedené akcie prodala a navíc jsem provedla cca 300 nákupních pokynů a 300 prodejních pokynů (tak nějak postupně od ledna až do června). Jsem podnikatel nebo ne? Jestliže jsem dosáhla zisku, tak to budu danit jako ostatní příjem (tj. nepodnikatel - paragraf 10 zákona o dani z příjmu) nebo je to příjem ze samostatné činnosti tj. paragraf 7 zákona o dani z příjmu? Předem děkuji za odpověd.
Dani sa to podla §10 (ods. 1 pism. b ), pripadne ak dostanete vyplatene dividendy, tak tieto sa zdania podla §9 (ods. 1 pism. a )
Děkuji