Kdy se vyplatí podnikat jako OSVČ a kdy je lepší založit s.r.o.

Hned v samotném počátku podnikání budoucí podnikatel stojí před mnoha zásadními rozhodnutími – jedním z nich je volba právní formy podnikání. Nejběžnější je rozhodování mezi podnikáním jako OSVČ a založením eseróčka. Když se rozhodnete špatně, bude vás to stát hodně – možná „jen“ energie, ale možná taky kopu peněz, takže je v tomto případě více než kdy jindy vhodné pořádně si to rozmyslet a neudělat špatné rozhodnutí. Pomůžeme s tím.

Kdy se Vám vyplatí podnikat jako OSVČ

1. Když jste na podnikání sami, anebo plánujete být freelencerem

Ve většině případů nemá smysl zakládat s.r.o., když budete podnikat takzvaně na volné noze – třeba dělat grafické práce nebo být účetním poradcem. V případech, kdy bude podnikání stát na Vašich nepřenositelných dovednostech nebo znalostech a budete chtít budovat osobní značku založenou na Vašem civilním jménu, je lepší zvolit „pouhé“ OSVČ. S s.r.o. byste „šli s dělem na vrabčáka“. Když půjdete do podnikání se společníkem, pak každopádně doporučujeme zvolit s.r.o., protože se lépe dají řešit podíly ve firmě.

2. Když nemáte na začátku moc peněz nebo je nechcete utrácet za formality

Založení OSVČ Vás vyjde na pouhých 1 050 Kč, zatímco s.r.o. Vás bude stát minimálně 10 250 Kč a to do toho nepočítáme základní vklad do společnosti. To platí pro situaci, kdy si budete s.r.o. zakládat na vlastní pěst. Když využijete možnosti nechat si založit s.r.o. na míru specializovanou společností, pak rozhodně neprohloupíte. Výhodou tohoto řešení je to, že s tím nemáte žádné starosti a obíhání po úřadech a co je na tom nejlepší, vyjde Vás to na podobné peníze. No neberte to 

3. Když chcete začít podnikat ihned, nejlépe ještě dnes

Když půjdete na živnostenský úřad a ohlásíte tam živnost, vydají Vám rovnou výpis ze živnostenského rejstříku a Vy můžete začít podnikat ihned, de facto už v moment, kdy budete vycházet z budovy úřadu, můžete začít přijímat první zakázky/objednávky. Založení s.r.o., pokud si ho budete vyřizovat sami, bude trvat asi měsíc (čeká se na zápis do Obchodního rejstříku). Opět se to dá obejít tím, že si necháte založit s.r.o. na míru – v tomto případě můžete taky začít podnikat ihned.

Kdy se vyplatí založit s.r.o.

1. Když nebudete za závazky vzniklé podnikáním chtít ručit svým vlastním majetkem

OSVČ, ačkoliv se jinak zdá výhodnější (je to rychlejší, méně administrativně náročné a levnější), má jedno velké riziko – pokud se Vám nebude dařit a vezmete si např. úvěr, který nebudete moci splácet nebo bez rozmyslu nakoupíte ve velkém u dodavatele a nebudete mít na zaplacení jeho faktury, pak budete muset sáhnout do svých vlastních či rodinných úspor, protože OSVČ za závazky vzniklé podnikání ručí svým vlastním majetkem. U s.r.o. jste jako jednatel či společník od tohoto rizika chráněni – ručíte jen do výše vašeho podílu v s.r.o.

2. Když chcete budovat značku, resp. obchodní jméno firmy

Jako OSVČ vystupujete při podnikání pod svým vlastním civilním jménem. Nemůžete si svoje podnikání nijak pojmenovat, prostě už navždy budete fakturovat jako Petr Novák, pakliže se tak jmenujete. Výsadu pojmenovat svou firmu najdete u s.r.o. U ní se zapisuje do Obchodního rejstříku obchodní jméno společnosti a firma pak vystupuje pod ním. Je tak možnost budovat značku a vůbec, image a důvěryhodnost Vašeho podnikání se tím mnohonásobně zvýší. O výhodách budování značky se snad ani nemusíme příliš mnoho rozepisovat. Příklad, který mluví za všechno: takový Apple by nikdy neměl takovou sílu a věhlas, kdyby byl jen podnikáním nějakého, tehdy neznámého, Stevea Jobse.

3. Když si do budoucnosti přeci jen pomýšlíte na založení vlastní firmy

Pokud je Vaším snem být majitelem firmy, rovnou přese všechna doporučení výše uvedená raději založte s.r.o., i když by pro Vás OSVČ bylo aktuálně výhodnější. Proč? Jednoduše proto, že potenciální přechod z OSVČ na s.r.o. není jednoduchý, bude Vás stát nemalé úsilí a stejně tolik peněz, jako byste založili rovnou s.r.o. nebo si ho nechali založit na míru.

Zdroj článku: Comeflex – poskytování sídel společností, založení s.r.o. na míru, pronájem kanceláří v Praze

Diskuze k článku

Přidat komentář
Nejlepší online nabí Pokud potřebujete nouzové peníze zdarma buď formou úvěru, pak jsme tu pro vás; Nabízíme úvěr za nízké úrokové sazby a žádné náklady. napište nám ještě dnes
14.12.2020 03:25 | Odpovědět
timothy kober Potřebuješ půjčku? Zde je příležitost pro ty, kteří mají finanční problémy a ti, kteří chtějí ve svém životě finanční vzestup, vydáváme půjčku za velmi rozumnou úrokovou sazbu, rozdáváme všechny druhy úvěrů úvěru na úvěry, podnikatelský úvěr, lékařský úvěr, úvěr na bydlení, student úvěr atd., aby pomohl národu od finančního stresu. Název společnosti: PLUTO CREDIT FINANCE HOME. Kontaktujte nás ještě dnes
E-mail pro finanční pomoc:
Whatsapp: +18474539904
6.5.2019 11:49 | Odpovědět
Pastor Williams Ahoj
            Jsme křesťanská organizace vytvořená tak, aby pomohla lidem, kteří potřebují pomoc, jako je finanční pomoc. Pokud tedy procházíte finančními potížemi nebo máte nějaký finanční potíže a potřebujete peníze na zahájení podnikání, nebo potřebujete půjčku na zaplacení dluhu nebo placení z vašeho účtu na začátku dobré dohody, nebo se snažíte získáte půjčky od domácích bank, kontaktujte nás dnes, e-mailem , protože Bible říká: "Lukáš 11:10 Každý, kdo žádá, přijímá, hledá, a kdo klepá, dveře se otevírají. Nechte tuto příležitost vynechat, protože Ježíš je dnes včera stejný a navždy víc. Prosím to vážně a Bůh se bojí lidí.
21.9.2017 13:41 | Odpovědět
Dante Ahoj, Pastore prosím o půjčku kvůli vlastním cestám.
7.3.2019 21:52 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.