Na kolik vás přijde založení podnikání

Založení živnosti i společnosti s ručením omezeným s sebou nese nejen vyřizování množství administrativních záležitostí, ale i spoustu dílčích poplatků. Následující článek obsahuje seznam poplatků, na jejichž placení by se měl každý začínající podnikatel připravit. Seznam poplatků nemusí být kompletní, protože každý konkrétní případ zakládání podnikání se může o nějakou položku lišit, přesto vám může dát dobrou představu o tom, kolik bude založení vašeho podnikání stát.

Kolik stojí založení živnosti a s.r.o.

Zahájení podnikání v Česku něco stojí. Přečtěte si, kolik dáte za založení živnosti, na kolik vás přijde založení s.r.o na vlastní pěst nebo koupě ready made s.r.o.

Na kolik vás přijde založení živnosti

Poplatky při založení živnosti jsou specifikovány v zákoně č. 634 /2004 Sb., o správních poplatcích.

Živnost si můžete založit dvojího druhu – buď ohlašovací, nebo koncesovanou, podle toho, co bude oborem vašeho podnikání. Které činnosti patří do živností koncesovaných a které do ohlašovacích, přičemž ohlašovací se dále dělí na řemeslné, vázané a volné, můžete najít v přílohách 1, 2, 3 a 4 živnostenského zákona, případně online v seznamu živností.

Postup a podmínky pro založení živnosti jsou popsány v článku Jak založit živnost - podmínky pro založení živnosti.

Poplatek za založení ohlašovací živnosti (tj. živnosti volné, vázané a řemeslné)

Poplatek při ohlášení ohlašovací živnosti činí 1 000 Kč, pokud se jedná o první vámi založenou ohlašovací živnost. Pokud budete chtít ohlásit další živnost, zaplatíte poplatek 500 Kč.

Poplatek za založení koncesované živnosti

Poplatek za první žádost podnikatele o koncesi je 1 000 Kč. Poplatek za každou další podnikatelovu žádost o koncesi činí 500 Kč.

V obou případech (pokud podnikatel ohlašuje více živností najednou či žádá o více koncesí najednou) platí, že poplatek se vybírá pouze jednou.

Při založení živnosti je třeba počítat také s poplatkem za přijetí tzv. podání, kterým se myslí např. ohlášení živnosti, podání žádosti o koncesi atd., kontaktním místem (čili tzv. Czech POINTem). Tento poplatek je 50 Kč.

Další poplatky, které se však již netýkají prostého založení živnosti, bude muset živnostník zaplatit, pokud bude chtít provést tyto úkony:

  • změnu rozhodnutí o udělení koncese – poplatek činí 500 Kč,
  • vydání rozhodnutí o schválení odpovědného zástupce pro koncesovanou živnost – poplatek činí také 500 Kč (ale pokud je schválení odpovědného zástupce učiněno současně s rozhodnutím o udělení koncese, je zdarma),
  • vydání výpisu z živnostenského rejstříku po provedení oznámené změny – poplatek je 100 Kč (ale pokud se jedná o první výpis z rejstříku po zapsání podnikatele do živnostenského rejstříku, je jeho vydání zdarma),
  • vydání úplného nebo částečného výpisu z živnostenského rejstříku na živnostníkovu žádost 20 Kč za každou stránku.

Pokud podnikatel ohlásí změnu oboru podnikání v případě živnosti volné, je změna zdarma.

I v případě provádění výše zmíněných úkonů se taktéž účtuje poplatek za přijetí podání kontaktním místem ve výši 50 Kč.

Cena založení živnosti

Celkem tak za založení jedné živnosti začínající podnikatel zaplatí minimálně 1 050 Kč.

Pro bližší informace o ohlášení živnosti a správních poplatcích čtěte článek Ohlášení živnosti - formuláře a správní poplatky.

Postup založení živnosti

E-book s praktickým návodem na založení živnosti

Na 18 stranách je přesně popsán postup založení živnosti volné, vázané, řemeslné i koncesované.

Jen za 150 Kč vč. DPH

zivnost titulka

Stáhnout e-book

Diskuze k článku

Přidat komentář
Nejlepší online nabí Pokud potřebujete nouzové peníze zdarma buď formou úvěru, pak jsme tu pro vás; Nabízíme úvěr za nízké úrokové sazby a žádné náklady. napište nám ještě dnes
14.12.2020 03:27 | Odpovědět
Martin 363 V případě této problematiky bych se určitě obrátil na www.sidlobezlimitu.cz, kde si umíte vytvořit virtuální sídlo firmy v Praze již od 90 KČ, a to vše vyřešíte online z pohodlí domova.
5.2.2020 14:14 | Odpovědět
donbyznys Myslím, že založení firmy je v naší republice docela nepřehledné, proto jsem tedy využil služeb https://www.ioffshore.cz , která za mě vše potřebné vyřídila, tudíž se plně mohu soustředit na byznys a ne papírování.
31.7.2018 00:11 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.