Na kolik vás přijde založení podnikání

Založení živnosti i společnosti s ručením omezeným s sebou nese nejen vyřizování množství administrativních záležitostí, ale i spoustu dílčích poplatků. Následující článek obsahuje seznam poplatků, na jejichž placení by se měl každý začínající podnikatel připravit. Seznam poplatků nemusí být kompletní, protože každý konkrétní případ zakládání podnikání se může o nějakou položku lišit, přesto vám může dát dobrou představu o tom, kolik bude založení vašeho podnikání stát.

Na kolik vás přijde založení s.r.o.

Založení s.r.o. na vlastní pěst

Pro založení společnosti s ručením omezeným je nutné sepsat buď zakladatelskou listinu (v případě, že společnost má pouze jednoho společníka), nebo společenskou smlouvu (pokud má společnost více společníků). Zakladatelská listina i společenská smlouva musejí mít formu notářského zápisu.

Cena notářského zápisu se počítá z výše základního kapitálu podle přílohy k vyhlášce č. 196/2001 Sb. (položka A).

Vyhláška uvádí, že za sepsání notářského zápisu o právním jednání, včetně vydání jednoho stejnopisu notářského zápisu si notář účtuje:

  • z prvních 100 000 Kč tarifní hodnoty 2,0 %,
  • z přebývající částky až do 500 000 Kč tarifní hodnoty 1,2 %,
  • z přebývající částky až do 1 000 000 Kč tarifní hodnoty 0,6 %,
  • z přebývající částky až do 3 000 000 Kč tarifní hodnoty 0,3 %,
  • z přebývající částky až do 20 000 000 Kč tarifní hodnoty 0,2 %,
  • z přebývající částky až do 30 000 000 Kč tarifní hodnoty 0,1 %,
  • z přebývající částky až do 100 000 000 Kč tarifní hodnoty 0,05 %,

nejméně však 1 000 Kč, v případě notářského zápisu, který je podkladem pro zápis do veřejného seznamu, nejméně 2 000 Kč a v případě notářského zápisu, který je podkladem pro zápis do veřejného rejstříku, nejméně 4 000 Kč; jde-li o notářský zápis o právním jednání při přeměně právnické osoby, nejméně 10 000 Kč.

Pokud bude například základní kapitál činit 200 000 Kč, odměna za notářský zápis bude 3 200 Kč. Tato částka v sobě zahrnuje i vydání jednoho stejnopisu zakladatelské listiny či společenské smlouvy. Každá strana dalšího stejnopisu stojí 100 Kč. Vydání prostého opisu notářského zápisu stojí 30 Kč za stranu a ověření podpisů 30 Kč za jedno ověření.

Společnost s ručením omezeným vzniká zápisem do obchodního rejstříku, za který se v případě společnosti s ručením omezeným podle zákona č. 549/1991 Sb. o soudních poplatcích platí 6 000 Kč.

Za změnu v obchodním rejstříku podnikatel zaplatí 2 000 Kč. Pokud podnikatel provádí více změn v obchodním rejstříku najednou, poplatek se nenačítá, ale platí se pouze jednou.

Dalším nákladem při založení s.r.o. jsou poplatky za založení živnosti v oboru podnikatelova podnikání, které je nutné předložit k návrhu na zápis do obchodního rejstříku. Tyto poplatky byly popsány výše.

Dalšími možnými náklady, se kterými se můžete při zakládání s.r.o. setkat, jsou náklady na výpis z katastru nemovitostí kvůli sídlu společnosti. Výpis z katastru nemovitostí na Czech POINTu stojí 100 Kč za první stranu a 40 Kč za každou další stranu.

Stejná cena je rovněž za výpis z obchodního rejstříku a živnostenského rejstříku.

Cena založení s.r.o.

Celkem tak za formální založení s.r.o. začínající podnikatel zaplatí minimálně 10 250 Kč.

Více o založení s.r.o. v článku Jak založit společnost s ručením omezeným (s.r.o.).

Koupě tzv. před-založené s.r.o.

Podnikatel, který chce založit společnost s ručením omezeným, nemusí obíhat úřady sám, existuje alternativa – koupě tzv. ready made společnosti. Tím sice ušetří čas, ale ne už svoji peněženku.

Ready made společnosti jsou určeny k prodeji zákazníkům, kteří mají zájem podnikat, ale z různých důvodů nechtějí zakládat společnost sami na vlastní pěst.

 

Tyto společnosti jsou založené specializovanými firmami, jsou zapsané v obchodním rejstříku, mají tedy své obchodní jméno (název), splacený základní kapitál, sídlo (často totožné se sídlem společnosti, která ready-made společnost prodává), jednatele a IČO.

Hlavním argumentem pro koupi ready-made společnosti oproti založení obchodní společnosti podnikatelem samotným je úspora času, protože naprostou většinu záležitostí spojených se založením podnikání v České republice vyřídí specializovaná společnost, která ready-made společnost prodává.

Jedná se např. o ohlášení živnosti, vyřízení zápisu společnosti do obchodního rejstříku atd.

Ready made s.r.o. jsou v České republice nabízeny zhruba od 20 000 Kč bez DPH. Je však třeba mít na paměti, že se většinou jedná o základní částku, která nezahrnuje další poplatky jako např. náklady na sídlo, příplatky za dalšího společníka či jednatele, příplatky za změnu názvu společnosti atd. Položky, které cena zahrnuje, se liší nabídka od nabídky a doporučujeme si je zjistit ještě před koupí.

Spolu s prodejem ready-made společností poskytují specializované společnosti také určité služby navíc, např. pořízení výpisu z katastru nemovitostí, registrace společnosti k placení DPH a další.

Cena předzaložené s.r.o.

Minimální cena za pořízení před-založené s.r.o. se pohybuje od 20 000 Kč.

Podrobněji o ready-made společnostech je možné se dočíst v článku Koupí ready made obchodní společnosti jednoduše zahájíte své podnikání.

Postup založení s.r.o.

E-book s praktickým návodem na založení s.r.o.

Na 10 stranách je přesně popsán postup založení a zápisu s.r.o. do Obchodního rejstříku v roce 2018.

Jen za 150 Kč vč. DPH

sro titulka

Stáhnout e-book

Diskuze k článku

Přidat komentář
Nejlepší online nabí Pokud potřebujete nouzové peníze zdarma buď formou úvěru, pak jsme tu pro vás; Nabízíme úvěr za nízké úrokové sazby a žádné náklady. napište nám ještě dnes
14.12.2020 03:27 | Odpovědět
Martin 363 V případě této problematiky bych se určitě obrátil na www.sidlobezlimitu.cz, kde si umíte vytvořit virtuální sídlo firmy v Praze již od 90 KČ, a to vše vyřešíte online z pohodlí domova.
5.2.2020 14:14 | Odpovědět
donbyznys Myslím, že založení firmy je v naší republice docela nepřehledné, proto jsem tedy využil služeb https://www.ioffshore.cz , která za mě vše potřebné vyřídila, tudíž se plně mohu soustředit na byznys a ne papírování.
31.7.2018 00:11 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.