Negativa podnikání a jak se jim bránit

Každý, kdo přemýšlí nad podnikáním, si je vědom alespoň některých negativ, která s ním pojí, jako například to, že musí platit pojištění a daně. Méně je však těch, kteří si uvědomí všechna negativa, ještě než se vydají do neznáma jménem byznys a jsou tak připraveni na vše, co je může potkat. Štěstí přeje připraveným, a proto se pojďme podívat na to, jaké negativa sebou podnikání nese.

Finanční ztráta

S tím, že můžete přijít o spoustu peněz, se tak nějak obecně počítá – vždyť jde o podnikání a ve hře jsou velké peníze, že ano. Ale dokázali jste si představit, že byste přišli o dům, auto a další věci, na které jste dlouho šetřili? U většiny půjček člověk jako podnikatel ručí celým svým majetkem a to je věc, která zasáhne i vaše blízké, když budete s financemi hospodařit neuváženě.

Jak se vyhnout ztrátám? Nejlepší bude, když se hned zkraje neupíšete k velkým půjčkám a rozjede svůj byznys tak, abyste měli jistotu, že když se upíšete k měsíčním splátkám, budete na ně mít v dobách, kdy se zakázky nehrnou. Uchránit svůj osobní majetek se dá i tak, že si místo obyčejné živnosti, založíte s.r.o.

Nedostatek volného času

Pokud chcete, aby váš byznys brzy fungoval jak švýcarské hodinky, musíte se smířit s tím, že nebudete mít téměř žádný volný čas. Za fungujícím byznysem totiž stojí obětování volného času. Ze začátku vám budou věci trvat déle a naděláte určitě spoustu chyb. Tyto chyby a ztracený čas ale nepřijdou nazmar. Vše vás totiž posouvá blíž k cíli. V budoucnu, až budete mít stálé zákazníky, zautomatizujete si činnosti a najmete první zaměstnance, si budete moct dopřát odpočinek a vynahradit rodině čas, který jste jim odepírali kvůli byznysu.

Vždy, když budete mít deprese a špatnou náladu z toho, že nemáte volný čas, vzpomeňte si na to, že žádný učený z nebe nespadl a abyste měli v budoucnu “klídek a pohodu”, musíte tomu dnes něco obětovat. Postupem času si můžete naplánovat jeden den v týdnu, kdy na práci nesáhnete, nezkontrolujete email a nebudete zvedat pracovní hovory. Uvidíte, že rodina vstřícný krok ocení a vy si doplníte energii na další pracovní výkony.

Nejistota

Jako nezkušenému podnikateli se vám čas od času může stát taková nepříjemná věc – odkývete obchod, o který jste vlastně ani neměli zájem a ponesete si následky. Berte to jako ponaučení pro příště a zapište si za uši (nebo alespoň do notesu), že obchody a poptávky, které mají takové a takové rysy, přijímat nebudete. Slušně odpovědět a říct ne, není nezdvořilé. Naopak je nezdvořilé říct ano a dané spolupráci se pak nevěnovat poctivě.

Nevýhodné obchody a nespolehliví obchodní partneři ale patří k podnikání. Ne každý má totiž stejné svědomí jako vy, proto nespoléhejte na to, že vám všichni fakturu zaplatí a raději rázně zakročte už při denním zpoždění. Ukládejte si všechny faktury a korespondenci, abyste nespolehlivému plátci mohli dokázat, že byl na zpoždění platby upozorněn a bez výsledku. A když nic nepomůže a vy nechcete věc řešit soudně, smiřte se s tím, že pro vaše nervy i peněženku bude lepší věci nechat plavat a pro příště se vyvarovat spolupráci s takovými partnery. Zákazníkům, kteří nezaplatí, příště zboží neposílejte bez úhrady předem.

Rada na závěr

Nenechte se odradit negativy, která vás v podnikání můžou potkat. Hlavní je, si z každé špatné zkušenosti odnést ponaučení pro příště. A když vás jich potká vícero za sebou, dívejte se na věc pozitivně – když se vám stalo toto, už vás nic nepřekvapí a víte, že vše se dá zvládnout.

Autorem článku je společnost Comeflex, která se věnuje zakládání s.r.o.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Nejlepší online nabí Pokud potřebujete nouzové peníze zdarma buď formou úvěru, pak jsme tu pro vás; Nabízíme úvěr za nízké úrokové sazby a žádné náklady. napište nám ještě dnes
14.12.2020 03:24 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.