Obchodní jméno pro vaše podnikání volte s rozmyslem

Podnikatel nevstupuje na trh anonymně. Přichází na něj pod svým vlastním jménem nebo pod jménem své firmy. Dobře zvolené jméno firmy může mít vliv i na to, jak trh firmu přijme. A funguje to i naopak – podnikatel svým chováním a činy z velké míry určuje, jak bude jeho firma vnímána, jaký zvuk bude mít její jméno. Podnikatel pod svým jménem nebo jménem své firmy vstupuje do obchodních vztahů s dalšími podnikateli a s konečnými spotřebiteli a postupně si buduje svou pověst – a své dobré jméno. To pak je pro firmu sice nehmotným, ale cenným kapitálem při jejím dalším podnikání. Jak ale jméno pro svůj podnik vybírat?

Jak vybrat obchodní jméno

Obchodní jméno a fyzická osoba

Podnikatel, který podniká jako fyzická osoba, používá obvykle jako své obchodní jméno svoje vlastní jméno a příjmení. Jde tak doslova „s kůží na trh“. Ke jménu si může přidat odlišující dodatek či další označení – například „Jan Dvořák a syn“. Využití této možnosti ale znamená nutnost nechat se zapsat coby fyzická osoba do obchodního rejstříku. S tímto krokem se pojí také změna ve vedení účetnictví z jednoduchého na podvojné a podnikateli vznikají i další povinnosti vůči obchodnímu rejstříku – například pravidelné ukládání účetní závěrky.

Odlišující dodatek může ke svému jménu a příjmení, pod nímž je zapsán v živnostenském rejstříku, přidat i podnikatel, který v obchodním rejstříku zapsaný není. Živnostenský zákon problém užívání dodatku v takovémto případě nijak neupravuje. Dodatek ale nesmí působit klamavě a jeho používání musí být v souladu s dobrými mravy hospodářské soutěže. A navíc je v podstatě „neoficiální“. Na svém živnostenském oprávnění má podnikatel dál napsáno pouze své jméno a příjmení bez dodatku, tak je evidován i na živnostenském úřadě. Oficiálně tak stále podniká pod svým jménem a příjmením a jím používaný dodatek nepožívá žádné zákonné ochrany.

 

Kdo nechce podnikat pod svým jménem nebo ho chce využít v názvu své firmy kreativněji, než jak umožňuje model „jméno-příjmení-a popř. dodatek“, musí si založit obchodní firmu – tedy právnickou osobu.

Obchodní jméno si pak může zvolit téměř libovolné, ve své volbě je ale omezen legislativními ustanoveními, které i tuto oblast regulují.

Jaká obchodní jména neprojdou

Název firmy nesmí porušovat dobré mravy – to znamená, že nesmí obsahovat vulgární či dvojsmyslné výrazy a podobně. Název firmy také nesmí narušit dřívější práva, která plynou ze zapsaných ochranných známek, autorských práv a podobně. Nejde jen o to, že si podnikatel nesmí jako název pro svou firmu vybrat jméno už existující firmy. Nestačí ani „kosmetická“ úprava. Název firmy totiž musí splňovat kritérium nezaměnitelnosti – zejména tehdy, pokud jde o firmy podnikající v témže oboru.

A pak jsou slova, jejichž použití ve jménu firmy je vyhrazeno pouze pro specifickou skupinu podnikatelských subjektů. Jde o slova „banka“ a „burza“. Ta mohou používat jen ti, kdo bankou nebo burzou skutečně podle zákona jsou – tedy „banku“ si do názvu může dát pouze firma, jež je skutečně bankou v souladu se zákonem o bankách a „burzu“ pouze ta, jež je skutečně peněžní či komoditní burzou.

Diskuze k článku

Přidat komentář
DALIBOR888 Když jsem si zakládal firmu já, také jsem docela dost dlouho tápal nad tím jaký vhodný název pro můj byznys vlastně zvolit. Dost mi pomohlo si o tom přečíst na https://ideaclub.cz/media/jak-vymyslet-nazev-firmy , kde rozebírají pravidla pro název nové firmy.
28.2.2019 23:26 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.