Odborník radí na téma: Právní služby pro začínající podnikatele - zakládání podniku, právní pomoc v podnikání

V rozhovoru advokát Mgr. Petr Juráň doporučuje využít pomoci v podobě právních služeb pro podnikatele, a to jak v samotném začátku, tj. při zakládání podniku, tak i během celého podnikání. V jakých situacích vám může být právní poradce nápomocný?

 

Jak poznat kvalitního právníka či právní firmu?

Již samotná skutečnost, že se jedná o osobu zapsanou v seznamu advokátů vedeném Českou advokátní komorou, by měla být zárukou určité kvality a odbornosti. Všichni advokáti totiž kromě splnění jiných požadavků museli složit advokátní zkoušku, která tuto jejich odbornost velmi důkladně prověřila. Rozdíly v kvalitě poskytovaných služeb samozřejmě existují i mezi advokáty. Nejlepším způsobem, jak si kvalitu advokáta ověřit, je však vlastní zkušenost.

 

Jakým právem by se měl právník zabývat, aby pokryl veškeré potřeby podnikatele?

Jak jsem již uvedl, velká část advokátů poskytuje komplexní právní služby ze všech hlavních oblastí právního řádu. To je ideální, protože takový advokát může pomoci klientovi ve většině situací, do kterých se lze nejen v podnikání dostat. V případě klienta-podnikatele je samozřejmě nezbytné, aby se advokát zabýval zejména právem obchodním. V dalším již záleží na předmětu podnikání klienta, kdy tento může potřebovat např. služby z oblasti stavebního práva, práva informačních technologií, správního práva, apod. Za velmi vhodné však považuji, když se právní zástupce zabývá i právem trestním.  

 

Vyplatí se podnikateli dlouhodobá spolupráce s jedním právníkem? Je lepší odborník pro každou oblast nebo jedna firma, která pokryje celou právní oblast?

Rozhodně si nemyslím, že by podnikatel měl mít pro každou oblast jiného advokáta. To vůbec není vhodné, protože advokát potřebuje znát situaci svého klienta podrobně a s klientem navodit stav vzájemné důvěry. V momentě, kdy má podnikatel více na sobě nezávislých právních zástupců, stává se situace značně nepřehlednou. Navíc je potřeba si uvědomit, že jednotlivé právní problémy spolu navzájem souvisejí a nelze je řešit odděleně. Doporučit lze tedy jedině, aby měl každý podnikatel jednoho advokáta (advokátní kancelář), který ho bude zastupovat při řešení většiny záležitostí. Pokud se vyskytne potřeba vyřešit právní problém, který je buď velmi specifický či který spadá do oblasti, kterou se právní zástupce podnikatele nezabývá, potom je teprve vhodné sjednat si další právní zastoupení s advokátem specializujícím se na danou problematiku.

 

Jak se pohybují ceny za právní služby? Kolik mě může stát vypracování smlouvy, vymáhání pohledávek či zastupování u soudu?

Otázka odměny za právní služby a její výše je velmi individuální. Odvisí jednak od předmětu právní pomoci, náročnosti dané věci, apod. Ceny se také pochopitelně v jednotlivých advokátních kancelářích liší. To je podobné jako v jiných oblastech podnikání.

Obecně může být odměna advokáta dvojího druhu – smluvní či mimosmluvní. Smluvní odměna znamená, že si klient a advokát předem dohodnou konkrétní výši odměny či alespoň způsob, jakým bude stanovena. Nejčastěji bývá odměna určena částkou za jeden úkon právní služby, nebo se může jednat o tzv. odměnu hodinovou. Klientům z řad podnikatelů nabízejí advokáti často také možnost paušální odměny. 

V případě, že si advokát a klient nedohodnou konkrétní výši odměny za právní služby ani způsob jejího určení, je její výše stanovena vyhl. č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif), v platném znění. Za této situace hovoříme o mimosmluvní odměně.

 

Stačí při vypracování smluv využít vzorů nabízených na portálech nebo je vždy lepší obrátit se na právníka?

Rozhodně doporučuji využít služeb advokáta. Zvláště to platí u právně náročnějších smluv jako jsou smlouvy o převodu nemovitostí či smlouvy uzavírané podle obchodního zákoníku. I na internetu lze ovšem najít kvalitní vzory smluv. Problém však tkví v tom, že běžný občan „neprávník“ nedokáže rozlišit, který vzor je dobrý a který nikoliv. Navíc právní úprava se stále mění a velká část různých vzorů proto již dávno není aktuální. Tady je potřeba zdůraznit, že podnikatel je profesionál a tomu by měla odpovídat i kvalita smluv, které předkládá svým obchodním partnerům a klientům.

Advokát smlouvu uzpůsobí konkrétní situaci a pro svého klienta ji napíše tak, aby pro něj byla co nejvýhodnější. Smlouva vytvořená podle nějakého univerzálního vzoru toto nesplňuje. Advokát navíc za správnost smlouvy (jakož i za další právní služby) ze zákona odpovídá a pro případ svého pochybení je povinně pojištěn.  

 

A co říkáte na on-line právní poradny různých portálů?

On-line poradny mohou být dobrým zdrojem informací. Zvláště to platí pro poradny, kde odpovídá opravdu vystudovaný právník a nejedná se tedy pouze o nějaké diskusní fórum, kde o právních problémech debatují běžní uživatelé internetu. I v těchto diskuzích se lze dočkat praktických podnětů, ale spoléhat se jen na takové rady nelze. To platí zvláště pro podnikatele, pro které může být špatná rada při řešení právních problémů fatální.

Ideální je, pokud má podnikatel zajištěnou on-line podporu přímo od svého advokáta a nemusí se tak spoléhat na internetové veřejné zdroje.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Eliska744 Dobrý den, když jsem se rozváděla já, manžel se mě snažil oškubat, kde to jen šlo, takže mi nezbývalo nic jiného, než si najít dobrého právníka a získat co nejvíce informací o mých právech. Velmi mi pomohli tady http://www.judrkazda.cz/spolecne-jmeni-manzelu. Pokud řešíte podobný problém, neváhejte se na ně obrátit, jsou opravdoví profesionálové.
1.11.2016 19:22 | Odpovědět
Honza233 Mít v dnešní době dobrého právníka za známého je neocenitelné. To jsem zjistil, když jsem se soudil s bráchou o auto. Pan Klekner mi pomohl a spor se nakonec podařilo vyřešit k mému prospěchu.
6.12.2017 16:49 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.