Osobní koučink – prostředek k pozitivní proměně vašeho podnikání

Koučink začíná být v Čechách poměrně známým pojem. Má sice původ ve sportu, ale dnes se s ním můžete setkat především ve vnitrofiremním prostředí například při rozvoji středního a top managementu. Stále více však využívají služeb kouče i podnikatelé na startovní čáře. V čem konkrétně může kouč začínajícímu podnikateli pomoci?

 

 

Osobní koučování pro začínající podnikatele

V čem tkví podstata koučování?

Důležitá úloha koučování je podporovat jedinečnost a individualitu každého člověka. Koučovaný si díky koučinku lépe uvědomuje, co chce, zná do hloubky své přístupy a postoje, které může dle svého uvážení daleko lépe uchopit a následně s pomocí kouče změnit.

Ve zkratce: koučink pomáhá lidem dosáhnout pozitivních změn v jejich pracovním nebo osobním životě.

 

Koučujeme začínající podnikatele

Koučování pro začínající i pokročilé podnikatele spočívá především v hledání a nalezení hlavních oblastí, kde chce podnikatel udělat změnu.

Nejčastěji chce a může pomocí koučování podnikatel dosáhnout těchto cílů:

  • Odhalit svůj skutečný potenciál a začít podnikat v tom, co ho naplňuje.
  • Úspěšné nastartovat podnikání.
  • Určit vize, hodnoty a priority za účelem pozitivního přístupu k podnikání a lepších výsledků.
  • Vytvořit podnikatelskou strategii a plán.
  • Zvýšit pracovní výkonnost.
  • Zefektivnit plánování a důslednost.
  • Zvýšit obrat na požadovanou úroveň nebo rozšířit možnosti příjmů.
  • Úspěšně komunikovat a řešit krizové situace.
  • Zvýšit sebedůvěru v pracovní i osobní oblasti.

Kouč vám může pomoci s dosažením každého cíle, který si vytyčíte.

Kdo je správný kouč

Kouč je průvodce změnou – dohlíží na celý proces sezení, pomůže vám nastavovat potřebné kroky tak, aby vedly vždy k požadovaným výsledkům. Dobrý kouč umí svého klienta ocenit a být na něj zároveň dostatečně náročný, aby mohl se svým svěřencem k jeho cíli skutečně dojít.

Kouč neříká, co máte dělat, vychází z toho, že každý člověk je expertem na svůj život sám. Kouč vám pomůže formou určitých metod a kladených otázek dojít ke klíčovým myšlenkám a zakotvit je jako nový návyk, který bude mít dlouhodobý a pozitivní účinek na vaše podnikání. Protože každý začínající podnikatel má individuální potřeby, je proto nutné, aby si s koučem společně „sedli“ a mohli rozvinout spolupráci a partnerství, které povede správným směrem.

 

Přestože u koučování jde také o vaši psychiku, kouč není psycholog ani terapeut, kterému byste měli dopodrobna popisovat své problémy – mezi těmito profesemi je velký rozdíl. Každý kouč, který je profesionál ve svém oboru, by měl mít certifikaci, která jej opravňuje k vykonávání této činnosti.

Jak koučink probíhá v praxi?

První sezení koučinku je většinou ukázkové, aby si každý mohl ověřit, jestli je pro něj tato metoda rozvoje skutečně efektivní a pomůže mu přesně v tom, co potřebuje změnit. Kouč s vámi na prvním sezení nastavuje primární cíle, na kterých budete spolupracovat v případě, že se domluvíte na dalších sezeních, kterých bývá celkem 12 včetně prvního ukázkového. Scházet se budete většinou jednou týdně, nejméně však jednou za 14 dní.

Vaším úkolem je pouze přemýšlet nad otázkami kouče a upřímně odpovídat, popřípadě si poznamenávat klíčové myšlenky a úkoly, na kterých budete pracovat do příště. Kouč by měl vždy respektovat, pokud se nechcete zezačátku tolik otevřít a bavit se do hloubky. Každý potřebuje svůj čas.

Další sezení jsou o nastavení konkrétních plánů a akcí, na kterých budete s koučem v průběhu 12 sezení pracovat tak, abyste se dostali k cíli, který jste si na začátku nastavili.

Praktický příklad:

Pan Novák si se svým koučem nastaví na 1. sezení atraktivní, náročný, ale reálný cíl:

„Jsem skvělý obchodník – moje tržby dosahují přes 100.000 Kč měsíčně“

Protože je pan Novák se svým novým koučem spokojený, domluví se na pravidelných setkáních. Za týden se společně schází za účelem nastavení konkrétního plánu k jeho jedinečnému cíli. Kouč pana Nováka provádí celým procesem a pomáhá mu nastavit konkrétní kroky k postupu vpřed za pomoci ověřených koučovacích postupů.

Od 3. sezení pan Novák chápe struktury jednotlivých sezení, plní si akce/úkoly, které společně s koučem do dalšího sezení nastaví tak, aby mohlo dojít k dalšímu postupu k cíli. Kouč na každém dalším sezení tyto akce a úkoly kontroluje a provádí klienta změnou, kterou si díky vykonaným úkolům uvědomil – společně zakotvují nové návyky.

Koučovaný by měl již po 1. sezení cítit posun a motivaci k dalším sezením. Pokud tento pocit nemá, je na místě hledat kouče, který mu bude vyhovovat více.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.