Provozovna – povinnosti podnikatele týkající se označení, zřízení i zrušení provozovny

Provozovna je podle živnostenského i obchodního zákoníku definována jako prostor, v němž je uskutečňována podnikatelská činnost (provozována živnost). Provozovna podléhá předpisům vyplývajícím z těchto zákonů, a to především z hlediska jejího označení, zřízení a zrušení.

Provozovna a povinnosti podnikatelů ve vztahu k provozovně

Zákony stanovují povinnosti podnikatele, které se k provozovně, tj. prostoru, v němž je provozováno podnikání, váží. Kontrolou nad dodržováním stanovených právních předpisů jsou pověřeny živnostenské úřady.

Provozovnou může být

  • prodejna,
  • restaurace,
  • salón,
  • kancelář,
  • dílna,
  • sklad,
  • ordinace aj.

Za provozovnu se pro účel zákona považuje i automat nebo obdobné zařízení sloužící k prodeji zboží nebo poskytování služeb a mobilní provozovna (stánek, pojízdná prodejna).

Živnost může být provozována pouze v provozovnách, k nimž podnikatel má užívací nebo vlastnické právo. Na žádost živnostenského úřadu je podnikatel povinen prokázat vlastnické nebo užívací právo k objektům nebo místnostem provozovny. Pokud je provozovna umístěna v bytě, a není-li podnikatel vlastníkem tohoto bytu, může v něm provozovat živnost pouze se souhlasem vlastníka, spoluvlastníka nebo správce bytu nebo nemovitosti.

Podnikatel odpovídá za to, že je provozovna způsobilá pro provozování živnosti podle zvláštních právních předpisů.

Zřízení a zrušení provozovny

Počet provozoven, ve kterých podnikatel může provozovat svou výdělečnou činnost, není nijak omezen. V jedné provozovně lze provozovat více živností.

Existují Rejstříky provozoven, které vedou živnostenské úřady. Místně příslušným živnostenským úřadům se také nahlašují všechny změny týkající se provozoven, a to vždy podle místa podnikání podnikatele.

 

Podnikatel je povinen zahájení a ukončení provozování živnosti v provozovně písemně oznámit příslušnému živnostenskému úřadu nejméně 3 dny předem. Výjimkou jsou provozovny, které jsou uvedeny přímo v ohlášení nebo žádosti o koncesi. U nich se zahájení činnosti předpokládá automaticky, ukončení činnosti je nutné oznámit do 15 dnů od ukončení podnikání v provozovně.

Za oznámení změny v provozovně se správní poplatky neplatí. Naopak při nesplnění oznamovací povinnosti při zahájení nebo ukončení provozování živnosti v provozovně může živnostenský úřad vyměřit pokutu až do výše 50 000 Kč.

Označení provozovny

Provozovna musí být trvale a zvenčí viditelně označena obchodním jménem, k němuž může být připojen název provozovny nebo jiné rozlišující označení, nebo jménem a příjmením podnikatele, identifikačním číslem podnikatele (IČ).

Od července roku 2012, kdy vstoupila v platnost novela živnostenského zákona, už podnikatelé nemají povinnost označovat provozovnu identifikačním číslečm provozovny. Identifikační číslo provozovny je od  30. června 2012 vedeno pouze v živnostenském rejstříku, podnikatel nemá povinnost tento údaj uvádět v označení provozovny.

Seznam povinností OSVČ pro vás

E-book s kompletním seznamem povinností OSVČ

Na 10 stranách je zachycen seznam všech zákonných povinností podnikatele OSVČ, se kterými se během svého podnikání setká.

Jen za 150 Kč vč. DPH

povinnosti titulka

Stáhnout e-book

Diskuze k článku

Přidat komentář
Alenaa Dobrý den. Chci se zeptat jsem od června po vyučení obor kuchař. Mohu si otevřít hostinskou činnost? Děkuji za odpověď. Alena
7.9.2018 15:05 | Odpovědět
Katerina Fekete Dobry den, muzete mi poradit zakon,ktery majiteli nemovitosti ukaze,ze mel preslozit vsechny platne revize,nez mi pronajmul prostor k podnikani? Nemohu najit pomoc. Dekuji
3.10.2017 14:14 | Odpovědět
Lucie155 Dobrý den chci se zeptat když chci otevřít v hospodě kuchyň musím zavolat na hygienu anebo až ked budem mít kuchyň hotovu? Může té mi poradit, děkuji
7.6.2016 18:50 | Odpovědět
Toas Hora Dobry den,je povinnost aby na provozovne bylanapsana provozni doba?Nebo staci teleon.

Dekuji.
22.3.2016 06:39 | Odpovědět
Zdeněk LT Dobrý den,
budu si v malé obci pronajímat prostor jako skladové prostory a očekávám měsíční pohyb cca 10 kamionů zboží.
Musím kromě na živnostenský úřad ještě někde oznamovat či žádat o povolení, zda tuto skladovou činnost mohu v obci provozovat?

Děkuji Růžička
17.11.2015 13:55 | Odpovědět
Jezdci Dobrý den chtěla bych se zeptat jsme neziskova organizace která organizuje jednou až dvakrát do měsíce akce kde zajišťuje občerstvení musí mít označenou provozovnu když v dudove kterou má vypujcenou není žádný pravidelný provoz čistě jen občasný při akci
Děkuji za odpověď
26.5.2015 22:40 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, doporučuji Vaši konkrétní situaci konzultovat na ŽÚ.
3.6.2015 11:42 | Odpovědět
ZdeněkN Dobrý den,
mám živnost mimo jiné na zpracování dřeva, mám pronajatý kus pozemku na okraji obce v které bydlím - jaké jsou podmínky pro zřízení provozovny na tomto pozemku (řezání, štípání dřeva "pod širým nebem").
15.5.2015 11:55 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, tyto informace Vám sdělí na Živnostenském úřadu.
15.5.2015 13:44 | Odpovědět
Jana88 Dobrý den,
budu si otevírat kosmetický salon a chci se zeptat, jestli je nějaká povinně stanovená provozní doba, protože zákaznice budu mít především na objednání. Nikde jsem tuto informaci nenašla.
Děkuji
13.5.2015 20:50 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, provozní dobu si stanovuje každý podnikatel sám. Ale měla byste ji na provozovnu uvést. Například: "Provozní doba: dle objednávek".
14.5.2015 11:41 | Odpovědět
Jana88 Super, děkuji.
19.5.2015 14:38 | Odpovědět
Martin11 Zdravím, když chci v budoucnu provozovat živnost v provozovně, která už je vedena na Živnostenském úřadě pod jménem majitele -> ten mi ji pronajme, musím mít na můj živnostenský list psané nové číslo provozovny ? Dvě čísla na jednu provozovnu ?
20.3.2015 18:58 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, odpověď se dozvíte na Živnostenském úřadu, kde Vám jistě ochotně poradí.
23.3.2015 08:37 | Odpovědět
Klára Kroutilová Zřízení provozovny se ohlašuje na formuláři " Změnový list" nebo jen na papíře: Firma:......... ....... Oznamujeme provozovnu na adrese: ..... Datum zahájení: ..... Předmět podnikání:..... Číslo oboru podnikání:..... . Datum:..... Podpis živnostníka/jed natele:........ .......
27.11.2014 11:32 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.