V čem se liší místo podnikání od provozovny?

V počátcích podnikání na podnikatele ze všech stran vyskakují nové pojmy a s nimi související povinnosti. Není divu, když pak kvůli zmatení pojmů dělají chyby. Jedním z obvyklých nedorozumění je i zaměňování pojmů „místo podnikání“ a „provozovna“. Na následujících řádcích vám osvětlíme význam obou slov.

Rozdíl mezi místem podnikání a provozovnou

Místem podnikání je tedy místo, odkud je podnikání řízeno. Ve chvíli, kdy je na tomto místě činnost, která je uvedena v obsahové náplni ohlášené nebo koncesované živnosti také prakticky vykonávána, místo podnikání se tak stává provozovnou. Místo podnikání je ale třeba odlišovat od provozovny.

Provozovna

Provozovnou se rozumí prostor, ve kterém je živnost prakticky provozována a na základě výše uvedeného může být fakticky shodná s místem podnikání.

Na rozdíl od místa podnikání, které je vždy u jedné FO pouze jedno, provozoven můžete mít neomezeně, to ale také znamená, že nemusí mít žádnou – povinnost vlastnit provozovnu žádný zákon podnikateli nepředepisuje.

Na provozovnu se vztahují mnohem vyšší zákonné požadavky, než je tomu u místa podnikání - a to především na její zřízení, označení a zrušení.

Podrobné informace o provozovně a povinnostech podnikatele vzhledem k zřízení, označení a zrušení provozovny naleznete v článku Provozovna – povinnosti podnikatele týkající se označení, zřízení i zrušení provozovny.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.