Vydržet u podnikání i po prvních nezdarech má smysl – alternativy k založení podniku

Začátek podnikání nemusí být nutně spojen jen se založením zbrusu nového podniku – existují i jiné způsoby, jak se stát podnikatelem. Vedou k nim mnohdy mnohem klikatější cesty, zato jsou ale takové podniky mnohem stabilnější než jejich „zrovna narození“ kolegové na trhu. V tomto článku vám představíme příklady podnikání, které ve vyznačuje tím, že hledá své obchodní příležitosti „mimo vyšlapané cesty“ a kdy lidé stojící za těmito podniky se  vyznamenali tím, že převzetím nebo svou houževnatou snahou po úpadku „vdechli nový život“ do již existujícího podniku a vybudovali nový.

Podnikání po úpadku a převzetí podniku

Jak naznačuje výše uvedené, v tomto článku se budeme zabývat dvěma situacemi z podnikatelského života – podnikáním po předchozím úpadku a převodem podniku.

Přesto, že mohou na první pohled vypadat jako úplný konec podnikatelské dráhy, obě mohou dát paradoxně zárodek pro dobře fungující podnikání. O tom, že vydržet u podnikání i po prvních nezdarech má smysl, vypovídají zkušenosti podnikatelů.

Průzkumy hovoří pro

Podniky přebírané novým podnikatelem stejně jako podniky založené podnikatelem, který se poučil ze svých předchozích chyb, jsou úspěšnější z hlediska obratu a zaměstnanosti než nové podniky. Mají také mnohem větší životnost než společnosti založené novým podnikatelem.

V Evropě každoročně ukončuje činnost jeden milion podniků. Vlastně jen 50 % podniků přežije prvních 5 let své existence. Nedá se říct, že by to byl zcela negativní jev, protože těch zbylých 50 procent podniků, které dospějí k úpadku nebo jsou prodány, respektive předeny k novým majitelům, může nastoupit na novou podnikatelskou cestu.

Převody podniků – "staronové" podnikání

Převzetí existujícího podniku je zajímavou alternativou, kterou lze využít namísto založení podniku nového. Úspěšné převody podniků zachraňují stávající pracovní místa v podnicích, často jdou ruku v ruce se znovuobjevením a oživením obchodního modelu a zabezpečují přežití podniku v případech, kdy se zakladatel nebo vlastník podniku rozhodne firmu prodat.

 

Taková firma se prodejem do nových rukou stává prakticky novým podnikáním, majitelé převzatých firem ale mohou narozdíl od založení zcela nového podniku těžit ze zavedeného dobrého jména, výrobních struktur a odběratelské sítě, a tím usnadnit svůj vstup do podnikání.

Převzetí stávajícího podniku s sebou často nese také významný prvek stability, neboť převedené podniky obvykle přinášejí životaschopný produkt nebo službu s již existující zákaznickou základnou. Převedený podnik je ve výrazně nižší míře vystaven potenciálnímu neúspěchu než nově založený podnik.

Navzdory tomu Evropa každoročně přichází o zhruba 150 tis. firem – což představuje 600 tis. pracovních míst a to protože jejich majitelé odcházejí do penze nebo hledají nové výzvy, ale nenajde se nikdo, kdo by jejich firmy převzal. Jen velmi málo potenciálních podnikatelů spatřuje v převzetí podniku způsob zahájení svého podnikání, což je škoda především pro ně samotné.

Podnikání po předchozím úpadku – druhá šance pro podnikatele

Podnikatelé, kteří se rozhodnou znovu se pustit do podnikání poté, co prodělali úpadek, jsou hlavním zdrojem pro vytváření pracovních míst v evropském hospodářství, zdrojem, který je v dnešním vysoce konkurenčním a internacionalizovaném hospodářství velmi vzácný.

Mnoho dobře zavedených firem existuje jen proto, že se jejich zakladatelé úplně nevzdali, když nepřekonali první překážku. Založení nové a likvidace (víceméně) zavedené společnosti je součástí procesu podnikání a dynamického hospodářství.

Ze všech krachujících podniků v Evropě představují úpadky jen 15 %, a přestože 96 % bankrotů s podvody nesouvisí, veřejné mínění si neúspěch v podnikání s podvodem spojuje. Společenské a podnikatelské stigma, kterému musí čelit podnikatel, který zkrachoval, je takové, že mnohé z nich odrazuje od založení nového podniku.

Konečným důsledkem silné stigmatizace zkrachovalých podnikatelů v naší společnosti je, že v Evropě každoročně nevzniknou tisíce firem a desetitisíce pracovních míst

Průzkum ale prokázal, že růst podniků zřízených podnikateli, kteří zakládají svou druhou firmu, je z hlediska obratu a počtu vytvořených pracovních míst rychlejší než u podniků zakládaných začínajícími podnikateli. Začít podnikat pro prodělaném úpadku tak v žádném případě neznamená vrhat se do dalšího neúspěchu!

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.