Vydržet u podnikání i po prvních nezdarech má smysl – alternativy k založení podniku

Začátek podnikání nemusí být nutně spojen jen se založením zbrusu nového podniku – existují i jiné způsoby, jak se stát podnikatelem. Vedou k nim mnohdy mnohem klikatější cesty, zato jsou ale takové podniky mnohem stabilnější než jejich „zrovna narození“ kolegové na trhu. V tomto článku vám představíme příklady podnikání, které ve vyznačuje tím, že hledá své obchodní příležitosti „mimo vyšlapané cesty“ a kdy lidé stojící za těmito podniky se  vyznamenali tím, že převzetím nebo svou houževnatou snahou po úpadku „vdechli nový život“ do již existujícího podniku a vybudovali nový.

Příklady táhnou

Příkladů, kdy se podařilo obnovit úspěšnost převzatého podniku nebo znovu nalézt motivaci podnikat i po předchozím neúspěšném podnikání je mnoho. Za všechny vám zde vylíčíme jediný – kombinuje v sobě obě popisované situace a dokládá skutečné odhodlání, vtrvalost a odolnost, která je hodná následování.

Vincent Colleville začal svou profesní dráhu v odvětví zahradnictví tím, že v roce 1997 koupil společnost, která později zkrachovala. Z této epizody se ponaučil a stal se nezávislým obchodním poradcem specializujícím se na poradenství pro firmy v potížích.

 

Neúspěch jeho prvního podniku a práce poradce se staly východiskem pro jeho návrat k podnikání. V roce 2005 koupil společnost vyrábějící miniaturní automobily francouzské výroby a sběratelské vozy.

Od doby, co Vincent převzal otěže, se firma Protop Creation významné rozšířila, a to navzdory silné konkurenci zvláště z Číny. V roce 2009 se obrat firmy zvýšil o 60 %; stalo se tak v době, kdy trh s miniautomobily zažíval propad.

Jaká je Vincentova rada těm, kdo uvažují, že začnou znovu podnikat a převezmou stávající podnik?

Obklopte se lidmi s dovednostmi a schopnostmi, které doplní ty vaše. Pokud hledáte nové dobrodružství na lidské i odborné úrovni, podělte se o něj se svými partnery.

Co Vincent považuje za nejlepší přípravu pro znovuzahájení podnikání a převzetí stávajícího podniku?

Druh podpory, která vás naplní odhodláním uspět a vírou, že neúspěch je nemožný. Sebedůvěra a hluboká touha uspět, ať jsou překážky jakékoliv.

Na co je Vincent nejvíce hrdý?

Že dokáže lidem pomoci uspět, vyvíjet se a tvořit a postavit podnik opět na nohy.

Zdroj: V textu byly použity informace z brožury Tajemství úspěchu 2011 – publikace vydané u příležitosti Evropského týdne malých a středních podniků.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.