Jak založit firmu ve Velké Británii

Velká Británie je jurisdikce, o kterou se v poslední době čím dále více začínají zajímat i čeští podnikatelé. Mezi hlavní důvody tohoto zájmu lze uvést rychlost založení firmy (řádově hodiny), anonymitu vlastnictví (obdoba akcií na majitele tzv. bearer shares) a seriózní image (na rozdíl od různých banánových daňových rájů). V tomto článku se dozvíte, jak se zakládají a fungují britské firmy.

 

Jak je to akciemi v Británii

Záměrně nakonec jsem nechal tzv. “bearer shares” tedy britskou verzi akcií na majitele. Pokud to stanovy společnosti umožňují (což v zásadě není problém) tak může společnost vydat i tzv. “share warrant” což je přenosné “anonymní” potvrzení o vlastnictví podílu ve společnosti.

Svými parametry tak téměř stoprocentně kopíruje akcii na majitele tak ji známe u nás. S trochou nadsázky by šlo říci, že právě společnosti s tímto typem certifikátu jsou nejbližší ekvivalent "kontinentální" akciové společnosti.

 

Založení firmy v Anglii bez byrokracie

Jednou z podstatných věcí, kterou se UK pozitivně liší od České republiky, jsou nepříliš vysoké požadavky na formální stránku jednotlivých úkonů ze strany britského obchodního rejstříku (Companies House).

Neexistuje nutnost ověřit byť jediný podpis, a to ani u zahraničních osob. Vše stojí na principu “dobré víry”, je rychlé a pružné.

Založení společnosti je rychlé (obvykle do druhého dne) a ready-made společnosti se zde kupují jen "starší" z důvodu existující historie.A například jednatele společnosti změníte do druhého dne on-line ze svého počítače, podpisový vzor se žádný nezakládá.

Neexistuje taky žádný živnostenský úřad a předměty podnikání eviduje přímo obchodní rejstřík, tak jak jsou ve stanovách. Přitom zjevně vše funguje a ke zneužití nedochází v nikterak větší míře než u nás.

A když máte problém tak prostě zavoláte na Companies House (obchodní rejstřík) kde na druhé zazvonění vezme operátor telefon, je v obraze a ve všem ochotně poradí.

V tomto ohledu jsou zkrátka o notný kus cesty před námi a možná i proto si tolik mezinárodních firem volí za své ústředí právě Velkou Británii.

Postup založení s.r.o.

E-book s praktickým návodem na založení s.r.o.

Na 10 stranách je přesně popsán postup založení a zápisu s.r.o. do Obchodního rejstříku v roce 2018.

Jen za 150 Kč vč. DPH

sro titulka

Stáhnout e-book

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.