Víte, jaké změny čekají v roce 2014 komanditní a veřejné obchodní společnosti?

Zákon o obchodních korporacích, který nabude účinnosti v lednu příštího roku, přináší řadu změn také do komanditních a veřejných obchodních společností. Nově se v zákoně budou označovat jako osobní společnosti. O dalších novinkách si přečtěte v samotném článku.

 

 

Seriál – Zákon o obchodních korporacích

Díl 5: Změny u komanditní a veřejné obchodní společnosti

Pátý díl seriálu o změnách a novinkách, které s sebou s účinností od 1. 1. 2014 přinese zákon o obchodních korporacích (ZOK) a další právní předpisy, je tentokrát věnován komanditním (k. s.) a veřejným obchodním společnostem (v.o.s.).  

 

Osobní společnosti i za účelem správy vlastního majetku

Stejně jako v případě společností s ručením omezeným a akciových společností, kterým jsme se věnovali v předchozích dílech seriálu, i v případě k. s. a v. o. s, je zákon nově výrazně benevolentnější a umožňuje velkou variabilitu při nastavení vnitřního vedení společnosti a jejího dalšího fungování. Jednou ze změn u obou těchto společností, označovaných nově jako osobní společnosti, je možnost založit je nejen za účelem podnikání jako doposud, ale také za účelem správy vlastního majetku.  

 

Postavení společníka v.o.s a komplementáře k.s.

Významné změny se týkají zejména postavení společníka veřejné obchodní společnosti, resp. komplementáře v komanditní společnosti. Ti už nebudou muset (v případě, že nebude společník, resp. komplementář, zároveň statutárním orgánem) splňovat všeobecné podmínky provozování živnosti, ani nebudou povinni jednat s péčí řádného hospodáře.

 

Práce či služba jako předmět vkladu do osobní společnosti

Další ze změn je např. možnost stanovit společenskou smlouvou (za předpokladu souhlasu všech společníků), že předmětem vkladu do osobní společnosti může být také provedení či provádění práce nebo poskytování či poskytnutí služby s tím, že ocenění těchto prací nebo způsob ocenění musí být taktéž ve smlouvě uveden. Další novinkou je možnost nahradit společníkovi výdaje vynaložené při zařizování záležitostí společnosti, toto právo však musí společník uplatnit do 3 měsíců o okamžiku jejich vynaložení.

 

 

Komanditní suma

Nová právní norma dále zavádí u komanditních společností termín komanditní suma, kterou lze popsat jako částku, do jejíž výše ručí komanditisté za dluhy společnosti. Tato suma musí být určena společenskou smlouvou a nemůže být nižší, než kolik činí vklad komanditisty. Dále ZOK určuje, že komanditní suma se snižuje v rozsahu, ve kterém komanditista splnil svoji vkladovou povinnost.

 

Přizpůsobení společenských smluv/stanov úpravě zákona

Na závěr je potřeba upozornit na fakt, že pokud budou stávající společenské smlouvy i po nabytí účinnosti ZOK (tedy od 1. ledna 2014) v rozporu s donucujícími ustanoveními tohoto zákona, automaticky se tato ustanovení dle § 777 odst. 1 ZOK ruší. Na veřejné obchodní společnosti i komanditní společnosti se tedy dále vztahuje také povinnost do 6 měsíců ode dne nabytí účinnosti ZOK přizpůsobit společenské smlouvy/stanovy úpravě zákona a doručit je do sbírky listin. V případě, že společnost toto nesplní ani v dodatečné lhůtě na výzvu soudu, může v konečném důsledku dojít až k zrušení obchodní korporace a nařízení likvidace

Další díly seriálu o Zákonu o obchodních korporacích

 

Tento článek pro vás připravila společnost: SMART Companies, s.r.o.

SMART Companies, s.r.o. je přední poradenská společnost v oblasti poskytování kompletního servisu při zakládání obchodních společností a prodeji ready-made společností v Čechách, na Slovensku a v dalších 30 zemích světa.

www.smartcompanies.cz

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
Lubomír Šimek Dobrý den ,naší v.o.s mám založenou s manželkou.Mám dotaz ,komu připadne majetek společnosti po smrti jednoho ze společníků.Zůst ává výhradně v rukou přeživšího,nebo v tomto případě se stává součástí dědictví a dělí se na další členy rodiny.
Děkuji
31.7.2016 17:07 | Odpovědět
Káťa T. Dobrý den,
chtěla bych se jen zeptat, zda stále platí minimální výše vkladu pro komanditistu 5000,-Kč?
Děkuji
2.1.2015 15:40 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý de, pokud NOZ nezavedl jinou minimální výši vkladu, pak platí původních 5 000 Kč. Více zde: http://www.ipodnikatel.cz/Zalozeni-obchodni-spolecnosti/jak-zalozit-komanditni-spolecnost-ks.html
5.1.2015 07:35 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.