Založení s.r.o. na Slovensku – postup v 9 krocích

Máte v plánu začít podnikat na Slovensku prostřednictvím společnosti s ručením omezeným, ale nevíte, jak na to a kde vlastně začít? Na následujících řádcích se to dozvíte.

Jak založit s.r.o. na Slovensku

Přiblížíme vám celý postup založení slovenské s.r.o. včetně informací o dokumentech, které musíte jako český občan připravit pro úspěšné založení s.r.o. na Slovensku.

S ohledem na společnou historii českého a slovenského státu se postup založení s.r.o. obou států liší jeden od druhého minimálně.
 
Společnost s ručením omezeným na Slovensku může založit fyzická nebo právnická osoba, a to alespoň jedna osoba – společník. Maximální počet společníků u slovenské s.r.o. je omezen na 50 osob.

V případě, že společnost zakládá více osob, minimální výše vkladu každého společníka musí být alespoň 750 €, přičemž hodnota základního kapitálu s.r.o. musí být minimálně 5 000 €.

Přečtěte si náš snadný postup založení s.r.o. na Slovensku.

1 Výběr živnosti

Na Slovensku existují tři skupiny živností:

  • Volné – předměty podnikání dostupné pro každého podnikatele bez potřeby odborné způsobilosti (např. prodej a koupě zboží). Platí se poplatek 5 € za každou volnou živnost.
  • Vázané – předměty podnikání se vážou na odbornou způsobilost podnikatele ve formě oprávnění, resp. odborného vzdělání nebo praxe v oboru (např. překladatelské a tlumočnické služby). Poplatek je 15 € za každou vázanou živnost.
  • Řemeslné – předměty podnikání, u kterých je potřeba mít odbornou způsobilost získanou vyučením v oboru (např. zámečnické práce). Poplatek činí 15 € za každou řemeslnou živnost.

Seznam kompletních slovenských živností, spolu s podmínkami k jejich získání, najdete na oficiální stránce Ministerstva vnútra Slovenské republiky

Pokud na Slovensku oznamujete založení vázané nebo řemeslné živnosti, které vyžadují odborné vzdělání nebo potvrzení o praxi, samozřejmostí je doložení potvrzení o těchto faktech.

Zákon o živnostenském podnikání 455/1991 Sb. umožňuje zapsání i takových předmětů podnikání, které nejsou v uvedených seznamech živností, ale odrážejí podnikatelskou činnost a jsou plnohodnotným předmětem činnosti.

 

2 Výběr obchodního jména

Na obchodním jménu společnosti si nechejte záležet. Obchodní jméno může být založeno na fantazií podnikatele nebo může nést jméno a příjmení společníka, přičemž s každým jménem společnosti se bude nést dodatek určující právní formu obchodní společnosti – v tomto případě „s.r.o.“.

Pro obchodní jméno slovenské společnosti se vztahují obecná pravidla nezaměnitelnosti, stejně jako v českém případě.

Pravidla výběru obchodního jména

Před tím, než se rozhodnete pro konkrétní obchodní jméno, zkontrolujte si v Obchodním rejstříku Slovenské republiky, jestli už vámi zvolené jméno nepoužívá jiný podnikatelský subjekt, abyste předešli nepříjemnostem a případným zamítnutí zápisu společnosti do OR SR.

3 Výběr sídla společnosti

Sídlem společnosti může být bytový nebo nebytový prostor. Pokud nevlastníte prostor který jste si vybrali jako sídlo podnikání, zajistěte si souhlas vlastníka nemovitosti se zřízením sídla na dané adresa.

Diskuze k článku

Přidat komentář
compnyexperts.cz Zdravím, založení společnosti na Slovensku se opravdu příliš nelyší od ČR. Na co je však potřeba si dát pozor je registrace k DPH - slovenský finanční úřad často vyžaduje osobní návštěvu, složení veliké zálohy (která je v případě pochybení nevratná) a elkově dělají s registrací k DPH z nějakého důvodu problémy.
10.9.2014 14:45 | Odpovědět
renataexpeet Dobry,miestne danove urady nerobia problemy pri registraciach miestnych daniach. Vyzaduje sa osobna navsteva ale moze spolocnost zastupovat aj fyzicka alebo prav.osoba na zaklade plnej moci.zlozenie velkej zalohy ste asi mali na mysli zabezpeku. Zabezpeka je navratna po roku. Ale povacinou je ulozena nie novovzniknutym sro a nebyva ani ulozena organ.zlozkam zahran.osob
20.9.2016 14:46 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.