
Videa s e-booky
5 videí ukáže, jak při podnikání nechybovat. Přestaňte dělat chyby, kvůli kterým proděláváte!
Máte v plánu začít podnikat na Slovensku prostřednictvím společnosti s ručením omezeným, ale nevíte, jak na to a kde vlastně začít? Na následujících řádcích se to dozvíte.
Nejdůležitějším dokumentem, kterým se s.r.o. na Slovensku zakládá, je společenská smlouva (pokud jsou minimálně dva společníci) nebo zakladatelská listina (v případě jednoho společníka).
Společenská smlouva, resp. zakladatelská listina musí podle slovenského obchodního zákoníku obsahovat tyto důležité položky:
Společenská smlouva může také obsahovat stanovy, které upravují vnitřní organizaci společnosti a další údaje, které upravují práva a povinnosti společníků, resp. jednatelů.
Co je velké ulehčení oproti praxi v Česku, společenská smlouva k založení s.r.o. na Slovensku nemusí být sepsána notářským zápisem.
Na základě společenské smlouvy, resp. zakladatelské listiny stanovený správce vkladu prohlašuje splacení základního kapitálu, které se musí splatit fyzicky na zvláštní účet v bance.
Podpisový vzor slouží k právním úkonům a ověření pravosti podpisů všech jednatelů.
Tato listina se vyžaduje v případě, když slovenskou s.r.o. zakládá jediný společník. V dokumentu společník prohlašuje, že není jediným společníkem ve více než dvou společnostech v Slovenské republice. Obchodní zákoník (§ 105a odst. 1) stanoví, že fyzická osoba může být jediným společníkem nejvýše ve třech společnostech. Právnická osoba nemůže být jediným společníkem v žádné jiné firmě, pokud má jediného společníka.
V případě, když s.r.o. na Slovensku zakládá český občan, je třeba dokladovat "čestné prohlášení". V něm podnikatel prohlašuje, že podle § 115 Obchodního zákoníku nemá povinnost dokládat k návrhu na zápis společníka do obchodního rejstříku souhlas správce daně.
Dokument, kterým vlastník nemovitosti potvrzuje možnost zřízení sídla na zvolené adrese.
Toto osvědčení vydává příslušný okresní úřad (odbor živnostenského podnikání) v sídle kraje, kde chcete podnikat.
Bude vám vydáno na základě vypsaného formuláře pro právnické osoby. Formulář slouží k ohlášení živností (předmětů podnikání) a zároveň i jako žádost o vydání osvědčení o živnostenském oprávnění. K formuláři je nutné doložit výpis z rejstříku trestů jednatele.
Osvědčení vás opravňuje vykonávat výhradně takovou podnikatelskou činnost, která je v osvědčení uvedena v rámci předmětů podnikání. Tento dokument si pečlivě uschovejte, bude vás provázet během celé podnikatelské kariéry.
Základní kapitál při zakládání s.r.o. v Slovenské republice je minimálně 5 000 €. Od 1. 12. 2013 je potřebné základní jmění reálné splatit na zvláštní účet v bance. Na základě této skutečnosti vám banka vydá oficiální listinu – potvrzení, která musí být součástí příloh pro návrh na zápis do obchodního rejstříku. Účet v tomto případě otevírá fyzická osoba (správce vkladu uvedený v zakladatelské listině / společenské smlouvě) a majitelem účtu se stává právnická osoba čili společnost.
Banka vydává "Potvrzení o otevření účtu a připsání peněžních prostředků představujících základní kapitál".
K otevření podnikatelského účtu a splacení základního kapitálu do banky budete muset vzít:
Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.
Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.
Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.
Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.
Jsme vám všude nablízku.
Diskuze k článku
Přidat komentář