Airbnb, právně-daňově povinnosti a evidence tržeb (EET) při pronajímání pokojů

Žijeme v době, kdy díky moderním technologiím můžeme během několika minut vytvořit nabídku, kterou si vzápětí zobrazí stovky lidí. Objevujeme kouzlo sdílené ekonomiky – mám něco, co můžu nabídnout ostatním a ještě slušně vydělat. Zní to jednoduše. Jaká je ale realita, když chci přes Airbnb.com pronajímat pokoj nebo rovnou celý byt a zároveň nic nezanedbat?

Povinnosti při pronajímání pokojů na Airbnb

Ať už vyděláváme peníze jakkoliv, jsme zvyklí, že se s příjmy vždy pojí nějaké to papírování. U výdělků z internetových portálů tomu není jinak. Jen mnohdy tyto povinnosti ignorujeme. To však může znamenat pokutu či zákaz činnosti, proto bychom tuto oblast neměli zanedbat.

Server Airbnb nabádá poskytovatele ubytování, aby si zjistili informace o místních daních, nebo povoleních k podnikání, které by se jich mohly týkat. Konkrétnější ale není. Povinnosti, které hostitelům ukládá české právo, si tak musí nastudovat každý sám. Málo jich není. Detailně se o tom můžete přesvědčit ve 52 stránkové příručce právničky Lucie Radkovičové, nyní doplněné o kapitolu týkající se hostitelství a systému EET, který začne pro ubytovatele a pronajímatele platit od 1.12.2016 a o kterém nebylo jasné, zda se hostitelství vztahuje či nikoli.

 

Souhlas vlastníka nemovitosti

Pokud chcete pronajímat jakoukoliv nemovitost (nebo její část, třeba pokojík) přes Airbnb, je nejjednodušší, pokud jste jejím vlastníkem. Jestliže se ale jedná například o družstevní, městský, nebo pronajatý byt, budete potřebovat písemný souhlas vlastníka nemovitosti o tom, že s ubytováním třetích osob souhlasí.

Oprávnění na ubytovací služby

Dále byste měli zamířit na Živnostenský úřad. Tam si vyřídíte živnostenské oprávnění na ubytovací služby. Jedná se o volnou živnost, takže vám k tomu bude stačit občanka a tisícikoruna. Stanete se oficiálně podnikatelem, což se automaticky dozví také finanční úřad a vaše pojišťovna. Daň z případných příjmů odvedete v rámci daňového přiznání.

Smlouva o ubytování

Důležité formality jste vyřídili, vaše nabídka visí na webu a vy netrpělivě očekáváte první hosty, se kterými uzavřete smlouvu o ubytování (i ústní). Její náležitosti jsou místo, doba a cena ubytování, tedy údaje, které Airbnb eviduje a zaznamenává.

Poplatek za pobyt

Než hosté dorazí, je nutné se seznámit s obecní vyhláškou, která stanovuje výši poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt (max. 15 Kč/den). Poplatek hradí fyzické osoby, které přechodně pobývají v lázeňských místech, nebo místech soustředěného turistického ruchu za účelem léčení nebo rekreace. Pokud hosté prokáží jiný účel pobytu (například pracovní cesta), platit nemusí. Stejně tak osoby zdravotně postižené, osoby mladší 18 let a starší 70 let. Za výběr poplatků je zodpovědný každý poskytovatel ubytování. Ten má povinnost do 30 dní od získání živnosti nahlásit na místně příslušném obecním úřadu, že bude poskytovat ubytování a poplatek za své hosty odvést vždy do 15. dne následujícího měsíce po skončení ubytování.

Ubytovávání cizinců

Vítáte první hosty. Pokud jsou to cizinci, je pro vás podstatné, odkud pochází a jaká bude jejich délka pobytu. Jako ubytovatel totiž máte povinnost oznámit ubytování cizince cizinecké policii, a to do tří dnů od příjezdu. Cizincem se rozumí 1) občan jiných států EU než ČR pobývající v ubytování déle než 30 dnů a 2) cizinec z jiných států mimo EU (pobývající i jen 1 den). Oznámení provedete jednoduše online.

EET a pronajímání pokojů

Pokud splníte všechny vyjmenované povinnosti, nic vás nerozhází. Rádce Rentuju na netu vám může práci usnadnit díky praktickým checklistům, se kterými neuděláte žádnou chybu. Navíc se dozvíte, jak nenaštvat sousedy a celé své podnikání rozjet bez zbytečného stresu a kotrmelců. Nově se také dozvíte, zda se na vás vztahuje systém evidence tržeb (EET) co všechno máte udělat, abyste mohli pronajímat v klidu bez rizika pokut.

o autorce lucie radkovicova
Lucie Radkovičová

JUDr. Lucie Radkovičová je advokátka, která se dlouhodobě zaměřuje na právní a daňovou stránku pronajímání/poskytování ubytování na online platformách. Podnětem pro její půlroční zkoumání a sepisování této jedinečné právně-daňové příručky pro správné a bezpečné používání online platforem v českých podmínkách, ji byl jeden z jejích klientů, který se na ni obrátil s tím, že chce pronajímat na airbnb.com a že se doslechl o tom, že má nějaké povinnosti, ovšem nevěděl jaké. Následoval první článek na blogu advokátky a ten vyvolal poměrně silné a pozitivní reakce lidí, se kterými začala probírat jejich fungování převážně na airbnb. Sledovala všechny reakce a objevila další důvody, proč tuto příručku napsat. Všude bylo o pronajímání psáno pouze z pohledu hosta. Nikde nenašla, co musí splňovat pronajímatel, aby podnikal legálně a bez rizika pokut. Texty jsou jednoduché a praktické, nebudete se brodit zapeklitou “právní hantýrkou”.

Diskuze k článku

Přidat komentář
El Petr Děkuji za kvalitní informace :)
18.5.2019 20:05 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.