
Videa s e-booky
5 videí ukáže, jak při podnikání nechybovat. Přestaňte dělat chyby, kvůli kterým proděláváte!
Hříchy z mládí zapsané v rejstříku trestů mohou mít neblahý dopad na možnost začít podnikat. Bezúhonnost je jednou ze základních podmínek pro provozování živnosti, ale podnikat můžete v jistých případech, i když nemáte čistý trestní rejstřík. Přečtěte si podrobnosti.
Obecné podmínky pro provozování živnosti fyzickou osobou jsou stanoveny v § 6 živnostenského zákona.
Na oprávněnost k založení živnosti se ale vztahují i zvláštní podmínky, které jsou spojeny s odbornou způsobilostí k provozování daného typu živnosti.
Zvláštní podmínky pro založení živnosti jsou definovány pro každý druh živnosti zvlášť.
Bezúhonnost jako jedna ze všeobecných podmínek, které musí fyzický osoba splnit, aby mohla založit a provozovat živnost, má zajistit, aby živnostenští podnikatelé měli určité morální a občanské kvality, díky kterým budou mít důvěru u svých obchodních partnerů a zákazníků. Bezúhonnost je v živnostenském zákonu definována negativně – je v něm vymezeno, kdo bezúhonný není.
Pokud se na vás nevztahuje ani jedna z výše uvedených podmínek, jste pro účely živnostenského podnikání považováni za bezúhonné a můžete tedy za splnění dalších podmínek začít podnikat.
Úmyslný trestný čin je definován v § 4 trestního zákona. Za úmyslný trestný čin zákon považuje ten čin, kdy jeho pachatel chtěl svým jednáním porušit nebo ohrozit chráněný zájem (úmysl přímý) nebo pachatel věděl, že svým jednáním může porušení nebo ohrožení chráněného zájmu způsobit (úmysl nepřímý).
Za nedbalostní jednání pak označuje zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, v paragrafu číslo 5 takové jednání, jehož pachatel věděl, že může porušit nebo ohrozit chráněný zájem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal na to, že takové porušení nebo ohrožení svým jednáním nezpůsobí (nedbalost vědomá), anebo jednání pachatele který nevěděl, že může porušení nebo ohrožení chráněného zájmu způsobit, ale vzhledem ke všem okolnostem a ke svým osobním poměrům to vědět mohl a měl (nedbalost nevědomá).
Trestné činy, které souvisejí s podnikáním, mohou být různé povahy.
Tyto trestné činy mohou souviset s každou živností a jejich spáchání bude vždy znamenat nedostatek podmínky bezúhonnosti, pokud byly spáchány úmyslně.
Samozřejmě existuje dlouhý výčet dalších trestných činů, které mohou mít neblahý účinek na možnost provozování konkrétních živnostenských oborů.
Obecně by se dalo říct, že trestným činem spojeným s podnikáním může být jakýkoliv trestný čin, který má souvislost s podnikatelskými aktivitami pachatele.
Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.
Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.
Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.
Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.
Jsme vám všude nablízku.
Diskuze k článku
Přidat komentář