Odpovědný zástupce pro živnost u fyzické osoby (OSVČ)

Odpovědný zástupce může vyřešit chybějící kvalifikaci a praxi při získávání živnostenského oprávnění u fyzické osoby (OSVČ). Vždy je však nutné dodržet pravidla, která ustavení odpovědného zástupce pro živnost stanoví Živnostenský zákon.

 

 

Odpovědný zástupce pro podnikatele

Který podnikatel potřebuje odpovědného zástupce

  • podnikatel, který je fyzickou osobou a nesplňuje zvláštní podmínky provozování živnosti, nebo
  • podnikatel, který je právnickou osobou pro živnosti vyžadující splnění zvláštních podmínek provozování živnosti.

Odpovědný zástupce umožňuje podnikat v oborech s živnostenským oprávněním, pro které nemá dotyčná osoba samostatně výdělečně činná dostatečnou kvalifikaci v oboru – nesplňuje-li tedy podnikatel zvláštní podmínky provozování živnosti, případně přestal-li podnikatel tyto podmínky splňovat. Splnění všeobecných podmínek provozování živnostivšak musí nastat vždy u podnikatele samotného, tyto podmínky odpovědným zástupcem nahradit nelze.

Pokud tedy například máte rádi práci se dřevem a chcete si založit stolařskou dílnu, nejste však vyučeni v příslušném ani příbuzném oboru, případně nesplňujete-li požadovanou praxi v oboru či rekvalifikaci tak, jak to požaduje živnostenský zákon pro udělení živnostenského oprávnění, můžete si živnost založit, pokud najdete osobu, která uvedené vzdělání splňuje a je ochotna statut odpovědného zástupce vykonávat.

Kdo je odpovědný zástupce pro živnost

Odpovědný zástupce je osoba ustanovená podnikatelem (osobou samostatně výdělečně činnou), která odpovídá za řádný provoz živnosti a za dodržování všech předpisů a je k podnikateli ve smluvním vztahu.

Jejich dohoda o spolupráci

  • musí mít písemnou formu s uvedením základních údajů jednotlivých účastníků smlouvy (jméno, příjmení, popř. název společnosti, bydliště, popř. sídlo a IČO),
  • musí obsahovat vymezení jejich spolupráce,
  • z hlediska formy má volnou podobu,
  • nemusí obsahovat ujednání o ceně,
  • zůstává založena u podnikatele pro případ kontroly.

Právní vztah nastává i uzavřením pracovního poměru(zaměstnanec pracující v provozovně a splňující odbornou kvalifikaci v oboru, je ustanoven odpovědným zástupcem - to je ideální varianta). Ustanovení do funkce může byt provedeno dodatkem k pracovní smlouvě, není vhodné ustanovení do funkce vkládat přímo do pracovní smlouvy, v případě zrušení či odvolání z funkce odpovědného zástupce, pracovní vztah nezaniká a není proto nutno měnit pracovní smlouvu.

Odpovědný zástupce musí splňovat všeobecné i zvláštní podmínky provozování živnosti a nemůže být ustanoven do funkce odpovědného zástupce pro více než čtyři podnikatele. Podnikatel, který provozuje živnost prostřednictvím odpovědného zástupce, je povinen zajistit jeho účast při provozování živnosti v potřebném rozsahu. Nemůže jít tedy pouze o formální vztah, avšak podmínky dohledu mohou přizpůsobit účastníci smluvního vztahu svým potřebám. Situaci ovlivní například skutečnost, zda-li odpovědný zástupce pracuje přímo ve firmě nebo jen vykonává poradenství a dozor externě.

Odpovědný zástupce může vždy okamžitě zrušit vykonávání funkce odpovědného zástupce předepsaným způsobem, když podnikatel nerespektuje jeho rady a doporučení. Zrušením své funkce odpovědného zástupce může zabránit podnikateli pokračovat v postupu, se kterým nesouhlasí. Odpovědnost za provedenou práci vždy nese sám podnikatel, nikoliv odpovědný zástupce.

Odměňování odpovědného zástupce

Forma odměňování a její výše závisí na dohodě a smluvním vztahu mezi odpovědným zástupcem a podnikatelem, tato spolupráce může být i bezúplatná. V případě zaměstnance se muže jednat o příplatek ke mzdě. Při vztahu podnikatel a jiný podnikatel (který vykonává funkci odpovědného zástupce) se jedná o fakturaci za provedené služby. Ostatní formy odměn je nejlepší řešit formou dohody o provedení práce.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Jana Kuk Dobrý den, ručím za cukrárnu jelikož mám výuční list. Chtěla jsem se ale zeptat když chci ručení zrušit musí se podepsat nějaký papír a dodat na úřad? Musí tam být podpis můj i firmy?
Děkuji za odpověď
25.8.2020 16:02 | Odpovědět
Ivo93 Dobrý den,
Musí ručitel jít se mnou na živnostenský úřad, aby mi do živnostenského listu potvrdili oprávnění v podnikání nebo stačí od ručitele plná moc, kopie živnostenského listu ? Dekuji
11.8.2019 09:31 | Odpovědět
AlžbětaLan Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda ja jako kadernice delam rucitele jine kadernici a ma otazka zni. Mohu ja jako ručitel zrusit ruceni sama nebo k tomu potrebuji i druhou stranu...dekuji
20.6.2019 12:58 | Odpovědět
Jirkazda Dobrý den, z článku vyplývá, že vy jakožto ručitel můžete ručení zrušit kdykoliv, tedy i sama.
18.2.2020 13:04 | Odpovědět
Petra H. Dobry den, pokud je obor podnikani cinnost volna (nikoli vazana) je nutne mit garanta? Jedna se o vyzivove a psychologicke poradenstvi, skoleni osob (firemnich zaměstnanců i jednotlivcu). Dekuji
23.3.2019 07:43 | Odpovědět
Michaela Vojáčková Zdravím, měla bych dotaz, jak dlouho potřebuji k živnosti garanta, než jej můžu z funkce odvolat? Jedná se o ohlašovací činnost vázanou, konkrétně činnost při které je porušována integrita lidské kůže. Platí i zde, jako u jiných, 5ti nebo 6ti letá praxe? Nikde se toho nemůžu dohledat. Díky za odpovědi.
30.11.2018 07:09 | Odpovědět
WELDER Zdravím, mám dělat kolegovi odpovědného zástupce při OSVČ. A chtěl bych se zeptat, je nutný originál výuční list nebo může být kopie a doložení nějaké jiné listiny?
Děkuji za odpověď .
29.5.2018 18:30 | Odpovědět
Ivo Tomko Dobrý den,
moc rádi Vám zprostředkujeme odpovědného zástupce.
Více na www.odpovednizastupci.cz
4.4.2018 10:53 | Odpovědět
Bořek Š Dobrý den,
Odpovědný zástupce může být uveden u více subjektů. Je jejich počet omezen??
Děkuji
16.2.2018 10:41 | Odpovědět
David111 Dobrý den,

Ano, je omezen. Může zaštitovat maximálně čtyři subjekty.
6.5.2018 13:13 | Odpovědět
Issa dobrý den,kde mužu zrušit vykonávání odpovědného vedoucí (úředně ).
děkuji
15.4.2019 14:10 | Odpovědět
Tomino ano 4
1.10.2019 19:59 | Odpovědět
Sazinek Dobrý den, kolik let lze vykonávat osvč v oboru kominictví s odpovědným zástupcem, resp. po jaké době lze přejít na provoz bez garanta a co je k tomu dále potřeba. Děkuji.
9.1.2018 11:33 | Odpovědět
Jana Chal 6let mate garanta pak uz ne
1.3.2018 17:15 | Odpovědět
LUKÁŠ P. Dobry den,kde sezenu tiskopis
pro odborného zastupce
27.11.2017 10:21 | Odpovědět
Jita P. Dobrý den,manželovi, který je OSVČ(osobnípřep rava) dělám bezuplatně účetnictví cca. 10 let(odpovědnost má on) a chtěla bych si udělat ŽL jako účetní. Mám potřebnou rekvalifikaci,a le potřebuji doložit 5 let praxe. Jde doložit praxí u manžela a jakou formou? Děkuji velice Jitka
21.3.2017 15:12 | Odpovědět
JanaM Dobrý den, také by mne zajímala odpověď. Dělám manželovi bezplatně účetnictví, také cca. 10 let - stavebnictví. Mám potřebné vzdělání a potřebuji doložit praxi u manžela - v jaké formě. Děkuji Jana
5.6.2017 14:05 | Odpovědět
Jan V. Dobrý den, moc jsem nepochopil prokázání kvalifikace. Hodlám otevřít jógové studio a osobně nemám potřebnou kvalifikaci, musím tedy najít odpovědného zástupce s patřičnou kvalifikací a ještě 6ti letou praxí? Děkuji
19.8.2016 21:20 | Odpovědět
Helena O. Dobry den, na jak dlouho je potřeba mit odpovědného zástupce?
20.2.2016 10:54 | Odpovědět
Petr W. Logicky snad do doby než si doplníš patřičnou kvalifikaci nebo splníš min. 6 let v oboru, v kterém hodláš provádět živnost.
24.1.2017 10:11 | Odpovědět
TerezaM Dobrý den,
zajímalo by mě jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění, jeli živnost uvedená jako vedlejší příjem? A co vše se pro mě změní pokud si živnost nechám jako vedlejší?
10.11.2015 14:52 | Odpovědět
MartinaP Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Můžu jako odpovědný zástupce vykonávat práci na HPP v jiné firmě než, kde budu dělat odpovědného zástupce? Děkuji
10.11.2015 14:49 | Odpovědět
MartinaT Dobrý den, složila jsem zkoušky z odborné způsobilosti a měla bych dělat manželovi garanta, ale je tu háček. Zatím mi ještě plyne rodičovská dovolená, ale u manžela OSVČ jsem na "dohodě", pokud ale nezaloží s.r.o. tak u něj nemůžu být zaměstnaná jako manželka. Měla bych si tedy vyřídit koncesi k provozování živnosti ve stejném oboru jako manžel, stát se v podstatě OSVČ na VPP a tím bych mu pak mohla ručit a nebylo by omezeno ani čerpání rodičovské..? Protože jsem se nikde nedočetla že bych jako fyzicá osoba nepodnikatel bez pracovní smlouvy mohla ručit....? Díky za odpověď Martina
19.10.2015 12:44 | Odpovědět
Terezka Dobrý den, rozumím tomu dobře , že jestli mám odpovednýho zástupce pro živnost , nepotřebují mít žádné vzdělání ?
3.9.2015 00:02 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, ano, v zásadě tomu rozumíte správně.
4.9.2015 14:20 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.