Živnostenský zákon – co v něm najdete a nenajdete

Živnostenský zákon
Je možné považovat živnostenský zákon (zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání) za jediný právní předpis, který by každý živnostník měl znát a jehož znalost mu bude stačit k provozování živnosti a úspěšnému podnikání?
 

 

Živnostenský zákon

Hned v úvodu tohoto článku je třeba zmínit jednu základní skutečnost. Každý živnostník, tedy osoba podnikající na základě živnostenského oprávnění, je ze zákona považován za podnikatele. Již z tohoto vyplývá odpověď na výše položenou otázku – živnostenský zákon není jediným právním předpisem, kterým se živnostník řídí při své činnosti.

Skutečnost, že živnostník je podnikatelem, určuje závaznost především obchodního zákoníku pro živnostníky. Dále konkrétní druh provozované živnosti ovlivňuje, kterými dalšími speciálními zákony či vyhláškami se bude živnostník řídit při své podnikatelské činnosti. Pokud tedy živnostenský zákoník neupravuje všechny skutečnosti vyplývající z živnostenského podnikání, co konkrétně obsahuje?

 

Jaké oblasti podnikání ošetřuje živnostenský zákon

Živnostenský zákon především upravuje podmínky živnostenského podnikání a kontrolu nad jejich dodržováním. Najdete v něm tedy definici živnosti, podmínky provozování živnosti, které se dělí na obecné a zvláštní, a především seznam všech živností a jejich rozdělení podle druhu. Rozdělení živností na volné, řemeslné, vázané a koncesované má velký vliv na množství podmínek, které musí zájemce o příslušnou živnost splnit.

Živnostenský zákon rovněž stanovuje postup při získávání živnostenského oprávnění, které úřady jsou pro vydávání živnostenského oprávnění příslušné, způsoby zániku případně podmínky zrušení živnostenského oprávnění. Významnou součástí živnostenského zákona je rovněž výčet správních deliktů, tedy jednání v rozporu se živnostenským zákonem, jejichž spáchání je sankcionováno zejména ukládáním pokut, které mohou dosahovat až milionu korun.

Každý zájemce o provozování živnosti se tak může s těmito skutečnostmi dopředu seznámit a zohlednit je při výběru konkrétní živnosti, kterou má zájem provozovat.

Pokud tedy uvažujete o provozování živnosti, v živnostenském zákoně si můžete zjistit, do které skupiny vámi vybraná živnost patří, jaké musíte splňovat požadavky pro její výkon, jak postupovat při získání příslušného živnostenského oprávnění a základní povinnosti, které jsou spjaty s výkonem živnosti. Jedná se tedy o pouhý zlomek právních skutečností, se kterými jako živnostník přijdete v rámci vaší podnikatelské činnosti do styku.

 

Kdy se do živnostenského zákona dívat

Živnostenský zákon tak už neupravuje například závazkové vztahy, do kterých budete jako podnikatel vstupovat, práva a povinnosti vyplývají z hospodářské soutěže, které se budete účastnit, ani různé technické předpisy a normy, které by se mohly vztahovat na vaši živnost. Přesto pro vás bude důležitým a nezastupitelným zdrojem informací, práv a povinností, které budete muset jako živnostník znát a dodržovat.

Živnostenský zákon

 

Živnostenský zákon

Živnostenský zákon - přílohy

Živnost volná - Příloha č. 4 Živnostenského zákona

 

E-book s praktickým návodem na
založení živnosti

Na 16 stranách je přesně popsán postup založení živnosti volné, vázané, řemeslné i koncesované.

Jen za 150 Kč vč. DPH

CHCI SI STÁHNOUT E-BOOK

E-book Založení živnosti

 

Podnikání
              
Nenašli jste v tomto článku informace, které jste hledali? Napište nám do komentáře, co vám v článku chybí, anebo položte váš dotaz v iPoradně. Děkujeme.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.