ochrana spotřebitele

Internetové obchody z pohledu práva

V případě, že zamýšlíte stát se provozovateli internetového obchodu, je třeba se seznámit s právy a povinnostmi, které jako provozovatelé e-shopů budete vzhledem k platným zákonům mít. Vy vám v následujícím článku nabízíme jejich stručný souhrn.

Kde získat informace o technických požadavcích na výrobky

Technické požadavky na výrobky, které evropské i národní právní předpisy vyžadují po podnikateli, musí být ve shodě s jejich aktuálním zněním. Jak se zorientovat v množství informací, které se na začínajícího podnikatele v souvislosti s technickými požadavky na jeho výrobky, nahrnou? Pomůže vám následující článek.

Máte se obávat kontroly České obchodní inspekce?

Česká. Obchodní. Inspekce. To jsou tři slova, která když se spojí do jednoho názvu, vyvolávají u většiny podnikatelů paniku, anebo přinejmenším neblahé pocity. Možná ale, že se v rozhovoru s ředitelkou inspektorátu Jihomoravského a Zlínského, MVDr. Bc. Tatianou Neuhybelovou dozvíte, že ČOI má ve společnosti své nezastupitelné místo, protože se pomocí kontrol dodržování povinností v oblasti ochrany spotřebitele zasazuje o zlepšování úrovně obchodování v Česku. Čtěte dál a dozvíte se, proč se ČOI (ne)obávat.

Opravdu chráníte spotřebitele tak, jak vyžaduje Nový občanský zákoník?

NOZ ochraňuje zákazníky více, než kterýkoliv předchozí zákon o ochraně spotřebitele. Obchodníci mají jeho zásluhou několik nových povinností k plnění. Ověřte si, jestli jste na začátku roku novou legislativu nepodcenili a děláte vše správně.

Ověření pravosti značkových textilií

Pokud je předmětem vašeho podnikání prodej značkových textilií, měli byste myslet na ověření pravosti výrobků, které prodáváte. Nespoléhejte se na slovní záruky od svého dodavatele. Místo toho si nechte pojistit, že vámi prodávané oblečení je originální, vaši zákazníci k vám budou mít jistě větší důvěru.

Povinnosti podnikatele vyplývající z uzavření kupní smlouvy

Pokud máte kamenný obchod, kde prodáváte zboží nebo poskytujete služby na základě kupní smlouvy, pak máte jako prodávající ke svým zákazníkům určité povinnosti. Následující článek se zaměřuje na obecné i specifické povinnosti, které vyplývají z uzavřené kupní smlouvy.

 

Požadavky na bezpečnost výrobků nově uváděných na trh

Povinnosti, které mají podnikatelé při zajišťování bezpečnosti výrobku uváděného na trh, se dají rozdělit do dvou skupin. První se týkají průvodní dokumentace a označování výrobků. Druhá skupina povinností se týká zajišťování bezpečnosti výrobku, který je uváděn na trh nebo do oběhu. V závěru článku se věnujeme dozorčím orgánům, které mají kontrolu těchto povinností na starosti.

 

Reklamace – povinnosti obchodníka a práva spotřebitelů

I když budete prodávat kvalitní produkty a služby, reklamacím se prostě nevyhnete. Proto je dobré již v začátcích  podnikání vědět, jaká práva mají vaši zákazníci a naopak jaké jsou povinnosti podnikatele ohledně vyřizování reklamací.

 

Technické požadavky na výrobky – prohlášení o shodě, CE, atesty a certifikace

Dříve, než uvedete svůj výrobek na trh, musí splňovat technické předpisy platné v ČR. Zda budete potřebovat prohlášení o shodě a s ním spojené označení CE, a kdy budete potřebovat na svůj výrobek atest či certifikaci, se dozvíte v následujícím článku.

Textilní výrobky – uvádění na trh dle platné legislativy

Přemýšlíte o prodeji textilních výrobků na našem trhu? Přečtěte si o povinnostech, kterým vám platný zákon o ochraně spotřebitele předepisuje dostát.

 

Úskalí ochrany spotřebitele z pohledu podnikatele

V případě, že je předmětem vašeho podnikání prodej výrobků či služeb, zpozorněte. Jistě se během své obchodní činnosti setkáváte se situacemi, na které se váže některé z zákonných ustanovení, které upravují práva spotřebitele. Měli byste je mít pečlivě nastudované. Proto vám přinášíme jejich stručný souhrn.

 

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.