podnikatelský záměr

Dělat nebo nedělat?

FOTO_p.Kucera_miniNevěřil jsem, ale už věřím..

Téměř 20 let vykládám na různých školeních a radím zájemcům o podnikání, jak je důležité připravovat podnikatelský plán, a vše co s tím souvisí, jako je snížení rizika, systematická práce s informacemi, průzkum trhu, porozumění cenám, nákladům, potřeba toku hotovosti apod. Posledních asi 5 let jsem však trochu nervózní z praktických zkušeností, kdy vidím, že celá řada lidí, kteří se pustili do podnikání bez PP, jsou nakonec úspěšní. A co víc! Moje vlastní zkušenost říká spíše úplně to samé, nakonec zpravidla udělám jen hrubý plán, spíše koncept a potom skočím do vody s tím, že se snažím plavat, jak to jde, abych se neutopil.

V posledních měsících jsem ale nyní dostal lekci v podobě několika příkladů, u kterých se vyplatilo PP udělat.

Finanční část podnikatelského záměru – plán toku hotovosti

Tok hotovosti neboli cash flow je pojem, který se v podnikání zmiňuje velmi často. Pro malé a střední podnikatele bývá zajištění cash flow důležitější než ziskovost a jeho úroveň bývá ukazatelem úspěšnosti podniku zejména v jeho počátcích.

 

Finanční část podnikatelského záměru – plán zisků a ztrát

Součástí finanční části podnikatelského záměru může být také plánovaný výkaz zisků a ztrát, neboli plánovaná výsledovka. Zjednodušeně řečeno se jedná o tabulku, ve které od plánovaných výnosů odečtete plánované výdaje. Pokud bude výsledek kladný, mělo by vaše podnikání dosahovat zisku.

Finanční plán podnikání jako součást podnikatelského záměru

Tvorba podnikatelského záměru je nezbytnou fází přípravy na podnikání, odhalí totiž potenciál vašeho podnikatelského nápadu. Jednou ze stěžejních částí podnikatelského záměru je pak podnikatelská rozvaha, nebo-li finanční plán podnikání. Bez něj byste se do podnikání raději pouštět neměli, protože váš úspěch není zdaleka zaručen.

Jak najít perspektivní podnikatelský nápad

Následující článek obsahuje doporučení, která mohou být užitečná, pokud hledáte podnikatelský nápad. Mohou vás inspirovat v tom, kde hledat nápad na podnikání a současně vám pomohou vytvářet si reálný pohled na vaše podnikatelské záměry. Jednotlivá doporučení doprovázejí skutečné příklady.

Jak zatraktivnit podnikatelský plán pro banky a investory

Pokud plánujete psát podnikatelský plán jako podklad pro jednání s bankou nebo potenciálním investorem, musíte v něm dbát na pravidla, která vám představíme v následujícím článku. S nimi ve svém podnikatelském plánu neuděláte chybu.

Obsah (vzor) podnikatelského záměru

Podnikatelský záměr může být poměrně složitý dokument. Jeho struktura je do značné míry podřízena účelu, pro který je sestavován. V následujícím článku vás provedeme po všech kapitolách, které by podnikatelský záměr měl obsahovat s ohledem na hlavní důvod, pro který jej zamýšlíte sepsat.

Podnikatelský plán by měl vidět do budoucna aneb Co zvažovat již na začátku v souvislosti s budoucím rozvojem podnikání

Podnikatelský plán, přestože je nejčastěji vytvářen pro první rok či dva podnikání, měl by zohledňovat i to, jak se změní situace v podniku v souvislosti s rozvojem podnikání. Podnikatel bude kvůli růstu podniku dříve nebo později postaven před nutnost změny, a to především v oblasti personální, účetní a vzhledem k právní formě podnikání. Nejlepší je se na to připravit již v prvotním podnikatelském plánu.

Poznejte 30 chyb v prvním roce podnikání, které vaše podnikání budou stát život, pokud se z nich nyní nepoučíte

Žádné plané řeči, které už jste slyšeli tisíckrát, ale vysvětlení konkrétních chyb, které budou pro vaše podnikání fatální, pokud se z nich nyní nepoučíte.

Proč je důležité před zahájením podnikání sepsat podnikatelský záměr

Podnikatelský záměr (podnikatelský plán) je často vnímán jako zbytečný kus popsaného papíru, jehož příprava není pro budoucího podnikatele důležitá a pouze zdržuje od samotného zahájení podnikání. Pokud k tomu vezmeme v úvahu spíše praktické zaměření těch, kteří do podnikání vstupují, je nasnadě ukázat, že podnikatelský záměr má pro podnikání skutečný význam.</>

Prožijte začátky podnikání nanečisto

Začátek podnikání je vždy zajímavý příběh, ale ne každý má kuráž si ho prožít na vlastní kůži. Abyste si odpočinuli od čtení, máme pro vás tip na film, díky kterému si začátek podnikání prožijete téměř jako na vlastní kůži.

Stáhněte si e-book s praktickým návodem na podnikatelský plán

Píšete podnikatelský plán a trápíte se s každým odstavcem, protože nevíte, o čem přesně máte psát? Stáhněte si e-book s praktickým návodem na podnikatelský plán, se kterým vám to půjde jako „po másle”.

SWOT analýza odhalí pravdivou tvář vaší firmy a pomůže vám nahlédnout do budoucnosti

Každý podnikatel by určitě rád nahlédl do své budoucnosti, anebo se alespoň podíval na svou firmu nezaujatým, objektivním pohledem. K tomu může skvěle posloužit právě SWOT analýza. Na následujících řádcích vám ukážeme, jak ji sestavit.

Timeline

Marek_74x113Věci zpravidla zaberou víc času a vezmou víc peněz, než se předpokládalo.

U Start Up  projektů to platí dvojnásob. V době kdy jsme již měli chrlit série hotových výrobků, se stále potýkáme s nějakými překážkami. Není to neobvyklé. Zvláště, když se řeší více projektů najednou. Tedy tým, se kterým pracuji, má rozdělené síly do více, vcelku náročných projektů. Kapacita zdrojů nebývá na počátku stoprocentní a devadesát procent práce spočívá na nás samotných.

Typy podnikatelského záměru

Podnikatelský záměr je třeba přizpůsobit jeho účelu. Podle tohoto hlediska rozlišujeme tyto čtyři typy: prezentace ve výtahu, executive summary, zkrácený podnikatelský záměr a plný podnikatelský záměr.

Vzor podnikatelského záměru – kavárna

Vzorový podnikatelský záměr může inspirovat všechny z vás, kteří uvažují o otevření vlastní kavárny, cukrárny, restaurace či podobného zařízení. Záměrně píšeme inspirovat, jelikož se jedná pouze o zestručněnou verzi. Dobře zpracovaný podnikatelský záměr bude jistě mnohem podrobnější a bude detailně řešit veškeré aspekty vašeho budoucího podnikání.

Základy o podnikatelském záměru

Každé podnikání by mělo začít sestavením jeho plánu – podnikatelského záměru. Víte, co si máte pod tímto pojmem představit, jak by měl takový podnikatelský záměr vypadat či jaké jsou kroky k sestavení efektivního podnikatelského záměru pro začínající podnikatele? Ne? Nechejte se vést našimi radami a staňte se úspěšným podnikatelem.

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.